Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Bitcoin – przewodnik po elektronicznym pieniądzu

Bitcoin to rewolucyjna internetowa waluta. Emitowana jest przez ludzi bez żadnej instytucji centralnej. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie jest internet lub telefonia komórkowa i przesyłać ją bez pośrednictwa banków, opłat i prowizji. To sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z tej właśnie formy płatności i zdobywa coraz większą popularność. Czym jest Bitcoin i jak działa?

Waluta tworzona przez ludzi dla ludzi

Bitcoin to waluta tworzona na zasadzie open source. Oznacza to, że każdy ma dostęp do kody źródłowego i może sprawdzić, na czym polega jej działanie. Przeprowadzenie zmian w protokole Bitcoina możliwe jest jedynie po zatwierdzeniu ich w demokratyczny sposób przez odpowiednią liczbę użytkowników. Nawet sam twórca waluty nie może samodzielnie wprowadzić zmian. To sprawia, że nie musisz obawiać się o bezpieczeństwo swoich pieniędzy.

Bitcoin: Bezpieczna i pewna waluta

Jedną z głównych zalet Bitcoina jest fakt, że to bardzo bezpieczna waluta – nie może zostać skonfiskowana przez rząd, bank, czy komornika. Nie jest także zagrożona inflacją – jest to związane z faktem, że może powstać jedynie 21 milionów bitcoinów. Wartość bitcoina określana jest do ośmiu zer po przecinku – może mieć to znaczenie w przypadku dużych zmian kursu.

Czy Bitcoin jest „prawdziwym” pieniądzem?

Bitcoin wypełnia wszystkie znamiona pieniądza zgodnie z jego definicją: można łatwo wykazać, do kogo należy, można je łatwo przekazać, a po przekazaniu Bitcoina poprzedni użytkownik traci do niego wszystkie prawa.

Co więcej, Bitcoin stosuje mechanizmy kryptograficzne, które sprawiają, że stosowanie go jako środka wymiany gospodarczej jest bardzo skuteczne. Są to cyfrowe podpisy na bazie klucza publicznego, dzięki którym możliwe jest uwierzytelnienie zawieranych transakcji. Aby przeprowadzić dowód wykonanej pracy w sieci Bitcoin, stosowane są funkcje skrótu (hash). Z tych powodów możemy określić Bitcoin jako pierwszą w historii walutę, która funkcjonuje w oparciu o prawa matematyczne.

Wartość Bitcoina

Tradycyjne pieniądze, które są obecnie powszechne w obiegu, emitowane przez banki centralne czy rządy poszczególnych państw, są do pewnego stopnia walutami fikcyjnymi. Nie zawsze mają realne pokrycie w dobrach materialnych. Do 1971 roku obowiązujące porozumienie powodowało, że waluty musiały mieć parytet w złocie. Po odejściu od tej zasady pieniądze, którymi posługujemy się na co dzień mają w dużej mierze charakter fiducjarny, czyli oparty na dobrej wierze. To państwo, poprzez różne mechanizmy, takie jak stopy procentowe czy dodruk pieniądza, decyduje o tym, jaka będzie jego wartość. Bardzo często wartość pieniądza jest w nikłym stopniu związana z realnym pokryciem w dobrach materialnych.

Bitcoin jest tego przeciwieństwem. Nie można go dodrukować, jego wartość określana jest przez wolny rynek. To sprawia, że o wiele bardziej przypomina złoto niż dzisiejsze tradycyjne waluty. Jest rzadki i ograniczony, bazuje na matematyce i kryptografii, a nie na dobrej wierze.

Zalety Bitcoina

Bez wątpienia, Bitcoin ma wiele zalet. Jedną z nich jest duża wygoda i szybkość transakcji. Jeśli chcemy przesłać pieniądze na przykład z Polski do Chin, posługując się tradycyjnymi metodami, będzie trwało to zwykle kilka dni. Transakcje za pomocą Bitcoinów są błyskawiczne.

Bitcoin nie jest tak podatny na działanie inflacji jak tradycyjne waluty. Ilość Bitcoinów w obiegu jest ograniczona, nie można ich „dodrukować”. Dużą zaletą Bitcoinów jest także anonimowość przy dokonywaniu transakcji i brak pośredników. Przelew trafia do odbiorcy bezpośrednio do odbiorcy z pominięciem banku.

Ponieważ system P2P nie ma jednego właściciela, czy zarządcy, nikt nie może zablokować Ci konta bądź zarekwirować Twoich pieniędzy.

Wady Bitcoina

Bitcoin ma także kilka wad. Jest to waluta podatna na spekulację. Do tej pory na dłuższą metę na Bitcoinie można było sporo zarobić, jednak nigdy nie wiemy, jak to będzie wyglądać w przyszłości. Poza tym, chociaż dla wielu osób brak kontroli może być zaletą, inni uważają to za wadę. Państwo mimo wszystko postrzegane jest często jako lepszy gwarant wartości pieniądza. Popularności Bitcoina nie sprzyja także fakt, że stosowanie tej waluty wymaga pewnej wiedzy i umiejętności.

Źródło: darmowy internetowy przewodnik po świecie Bitcoina dla początkujących – Odkryj Bitcoin

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx