Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Ławki parkowe – stalowe, drewniane, czy betonowe?

Kupując akcesoria do ogrodu na prywatnej posesji lub przestrzeni publicznej na obiekcie komercyjnym, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Elementy, takie jak ławki parkowe są dzisiaj wykonywane przez producentów małej architektury z przeróżnych materiałów. Poziom projektantów jest już na tyle wysoki, że niektóre projekty łączą ze sobą wykorzystanie różnych materiałów, które ostatecznie mają stworzyć niebanalne stylizacje pasujące zarówno do nowoczesnych obiektów, jak i tych zachowanych w klasycznym stylu.

Do produkcji ławek parkowych można wykorzystać materiały, takie jak:

  •     drewno,
  •     profile stalowe,
  •     pręty żeliwne,
  •     artystyczne odlewy żeliwne,
  •     beton konstrukcyjny,
  •     mikrocement.

 Możliwości jest bardzo wiele, a wśród wielu ofert można znaleźć przeróżne kombinacje bazujące na powyższych materiałach.

Ławki drewniane – czy to dobry wybór do parku?

Użytkowanie elementów małej architektury w parku wiąże się z pewnym ryzykiem. Nie dość, że ławki parkowe są narażone na działanie czynników atmosferycznych, to jeszcze są stosunkowo intensywnie eksploatowane przez duże ilości osób z nich korzystających. To wszystko sprawia, że ławki dedykowane do przestrzeni publicznych zawsze powinny być wykonane solidnie, a nawet solidniej, niż wydawałoby się to konieczne. Dotyczy to również ochrony ławek przed aktami wandalizmu. Drewniane ławki mogą więc okazać się do tego nieco za słabe. O ile kiedyś były stosowane, teraz o wiele częściej stosuje się drewno tylko jako elementy konstrukcyjne siedzisk. Boki ławek, a nawet całe stelaże wykonuje się z profili stalowych, odlewów żeliwnych lub stóp wykonanych z bloków betonowych. Są one wystarczająco solidne, by sprostać intensywnej eksploatacji, warunkom atmosferycznym, a nawet próbom celowego zniszczenia. Jednocześnie aktualnie elementy stalowe i betonowe są materiałem bardzo modnym wśród dzisiejszych aranżacji w nowoczesnym stylu.

 Ławki parkowe betonowe i stelaże ze stali

Bardzo efektownie prezentują się nowocześnie stylizowane ławki stalowe. Tego typu konstrukcje spotyka się w galeriach handlowych, nowo projektowanych parkach i obiektach, gdzie dominuje nowoczesny styl. Takie ławki mogą być wykonywane głównie ze stali, a same siedziska z dobrze wyglądającego drewna. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla właściciela obiektu, który po kilku latach może bez problemu odrestaurować ławki parkowe, które będą wyglądały jak nowe. Wystarczy je polakierować. Jeśli któraś z desek będzie uszkodzona, nie stanowi to problemu, gdyż można ją łatwo wymienić. Takie deski zazwyczaj nie są głównymi elementami konstrukcyjnymi, więc naprawa jest bardzo łatwa i tania. Podobne rozwiązanie ma jeszcze jedną zaletę. Takie ławki są stosunkowo ciężkie, a to ogranicza ryzyko, że będą przestawiane przez osoby postronne lub po prostu ukradzione, co jest jednym z elementów ryzyka, które trzeba brać pod uwagę, zarządzając przestrzeniami publicznymi.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx