Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Taras kompozytowy na lata – jak o niego dbać?

Deski kompozytowe już od kilku lat stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych drewnianych desek. Nic więc dziwnego, że ich popularność stale rośnie. Kompozyt drewna jest łatwy w montażu i tańszy od naturalnych surowców, co więcej – wyglądem przypomina drewno. Deska kompozytowa produkowana jest z wykorzystaniem mieszaniny mączki drzewnej i polichlorku winylu z dodatkami konserwującymi. Składniki te sprawiają, że jest trwała i odporna na działanie czynników atmosferycznych. Wysoka odporność tarasu z kompozytu drewna nie zwalnia z pielęgnacji jego powierzchni. Choć jego konserwacja jest o wiele prostsza niż w przypadku tarasu z naturalnego drewna, nie należy jej bagatelizować. Regularność jest kluczem do doskonałego wyglądu desek przez długie lata.

Szczotka i mop w dłoń!

W odróżnieniu od drewnianych desek, deski kompozytowe nie wymagają częstego czyszczenia chemicznego. Nie oznacza to jednak, że należy się go wystrzegać – wręcz przeciwnie. Mieszanka, z której wykonany jest kompozyt drewna, posiada w swoim składzie stabilizatory i przeciwutleniacze, dzięki czemu nie wymaga corocznej impregnacji. Regularne mycie z użyciem środków przeznaczonych do pielęgnacji tarasu kompozytowego pozwoli jednak zachować doskonały wygląd desek na długie lata. Taras z kompozytu drewna powinien być regularnie oczyszczany – zamiatany z piasku, ziemi, liści a także myty.

Starcie z trudnym zabrudzeniem

Zdarzają się sytuacje, w których standardowe metody czyszczenia zawodzą i należy sięgnąć po „tajną” broń. Myjka wysokociśnieniowa poradzi sobie z niemal każdym zabrudzeniem. Warto używać jej również do okresowego, dokładnego mycia. Podczas oczyszczania, należy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości. Deska kompozytowa powinna znajdować się nie dalej niż 20 centymetrów od dyszy myjki wysokociśnieniowej, a wysokość ciśnienia nie powinna przekraczać 80 barów.

Aby szybko i skutecznie usuwać zabrudzenia, dysza myjki wysokociśnieniowej powinna być skierowana równolegle do oczyszczanej powierzchni. Niewłaściwe położenie czy zbyt duża odległość są częstymi błędami, przez które mycie tarasu jest nieskuteczne.

W przypadku pojawienia się zabrudzeń, które nie reagują ani na środek czyszczący, ani na strumień wody, zalecane jest skorzystanie z miedzianej szczotki drucianej lub gruboziarnistego papieru ściernego. Niestety, to metoda inwazyjna, która może wpłynąć na wygląd tarasu kompozytowego. Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia i zarysowania, deski należy czyścić zgodnie z kierunkiem drążenia – jedynie w miejscu, w którym występuje zabrudzenie.

Reorganizacja tarasu

Kompozyt drewna z czasem może delikatnie zmienić swój kolor na jaśniejszy. Jest to spowodowane wystawieniem materiału na działanie słońca. Odbarwienie jest minimalne, jednak w celu zapobiegania powstawaniu nierównomiernego koloru, warto regularnie przestawiać znajdujące się na tarasie przedmioty. Dotyczy to zarówno mebli, jak i doniczek oraz innych ozdób.

Reorganizowanie ułożenia mebli na tarasie jest istotne, jedynie przez pierwsze 6 miesięcy po ułożeniu desek kompozytowych. To właśnie wtedy taras kompozytowy jest szczególnie podatny na działanie promieniowania UV. Niektórzy producenci stosują dodatkowy filtr UV, który chroni taras z kompozytu drewna, jednak nawet wtedy warto zmieniać położenie mebli.

Źródło – Ekoteak.pl – Tarasy na lata

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx