Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Choroby ortopedyczne rosnących psów dużych ras, które leczy gabinet weterynaryjny

Niektóre szczenięta rosną bardzo szybko, co doprowadza do zaburzeń układu szkieletowego. Między innymi z tego powodu tak ważna jest zbilansowana dieta psów od pierwszych miesięcy życia, ponieważ to ona obniża ryzyko młodzieńczych chorób narządu ruchu.

Najczęstsza choroba ortopedyczna psów

Osteochondroza psów, to grupa różnorodnych chorób narządu ruchu, które rozwijają się u młodych zwierząt w okresie ich rośnięcia. Ten problem najczęściej dotyka szybko rosnące szczenięta dużych i olbrzymich ras, takich jak rottweiler, golden retriever, dog niemiecki, nowofundland i bernardyn. Podczas przebiegu osteochondrozy u psów pojawiają się zaburzenia kostnienia martwicy. Dochodzi do tego procesu w chrząstce wzrostowej, a także w stawowej rosnącej kości. Jeśli zmiany obejmują chrząstkę wzrostową, może dojść do różnych zaburzeń wzrostu, np. deformacji kątowych kości długich. Osteochondroza chrząstki stawowej zazwyczaj pojawia się w stawie ramiennym, kolanowym, skokowym i łokciowym. Jeśli zauważymy taki problem konieczny jest weterynarz ortopeda, który pomoże nam zdiagnozować schorzenie.

Zdarza się, że w następstwie osteochondrozy dochodzi do złuszczenia chrząstki stawowej, wtedy kość jest narażona na działanie mazi stawowej i w efekcie rozwija się ostre zapalenie stawu. W takich okolicznościach do stawu są uwalniane fragmenty chrząstki i mediatory zapalenia, co zdecydowanie zaostrza procesy zwyrodnieniowe. W takim przypadku musimy odwiedzić gabinet weterynaryjny i skorzystać z pomocy profesjonalisty.

Okresem ujawnienia się chorób narządu ruchu wieku młodzieńczego, który jest najbardziej typowy, to etap wczesnego wzrostu kości przed zamknięciem chrząstki wzrostowej, czyli szacuje się, że pierwsze 12 miesięcy życia psa. To właśnie wtedy układ szkieletowy jest w okresie największej wrażliwości na wszystkie fizyczne, żywieniowe, a także metaboliczne bodźce ze względu na podwyższoną aktywność metaboliczną. Przede wszystkim, najbardziej narażone są psy ras dużych i olbrzymich ze względu na genetyczny potencjał warunkujący szybki wzrost. Bardzo ważnym czynnikiem ryzyka młodzieńczych chorób narządu ruchu psów jest ich rodzinne występowanie.

Jeśli masz szczeniaka i nie jest Ci znana żadna przychodnia weterynaryjna, odwiedź tę stronę i znajdź odpowiedni centrum weterynaryjne, które zadba o Twojego szczeniaka: https://www.wetmarysin.pl.

Żywienie jako czynnik ryzyka chorób ortopedycznych

Artroskopia i ortopedia wykazuje, że badania analizujące czynniki ryzyka młodzieńczych chorób narządu ruchu osteochondrozy i OCD u psów pokazują, że samce są dużo bardziej narażone na rozwój OCD w stanie ramiennym. Pośród czynników żywieniowych, które mają wpływ na te choroby, mówi się o karmieniu do woli i przekarmianiu, w tym przypadku zwłaszcza karmami wysokoenergetycznymi, które warunkują szybki wzrost; nadmierną podaż wapnia oraz związków mineralnych, a także zaburzenia stężenia metabolitów witaminy D. W takim razie jak karmić szczenięta by były zdrowe? Co radzi poradnia weterynaryjna?

W naturalnych warunkach, to matka odpowiada za karmienie szczeniaka, a ono samo decyduje w jakich ilościach i jak długo będzie pobierać pokarm. Kiedy szczenię jest odsadzone od matki i jest dokarmiane sztucznie trochę sprawa się komplikuje, nie zmienia jednak to faktu, że szczeniak sygnalizuje kiedy jest głodny. Szczenięta, co zaleca weterynarz ortopeda, powinny być karmione minimum 4 razy na dobę, na początkowym etapie same sygnalizują głód, dlatego zdarza się, że wymagają częstszego karmienia. Wychowując szczeniaka, poza kwestiami związanymi z żywieniem, ważną rolę odgrywa także podejście behawioralne do zwierząt. U ras dużych i olbrzymich nie zaleca się prze pierwsze parę miesięcy życia chodzenia szczeniaków po schodach, intensywnej zabawy czy wysiłku, ponieważ to także może odbić się niekorzystnie na rozwój ich szkieletu. O więcej szczegółów najlepiej będzie dopytać swojego weterynarza, który szczegółowo przedstawi sposób karmienia zalecany dla konkretnej rasy, dlatego warto odwiedzić gabinet weterynaryjny.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx