Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Dlaczego warto korzystać z Wirtualnego Centrum Danych?

Wirtualne Centrum Danych to serwery działające w chmurze. Korzystając z takiego rozwiązania, firma może zyskać wiele profitów, np. niższe koszty utrzymania i większą wydajność zasobów IT. Jakie są inne zalety korzystania z Wirtualnych Data Center?

IaaS, czyli sprzęt i oprogramowanie w jednym

IaaS (Infrastructure as a Service) to model usługi, który polega na dostarczaniu mocy obliczeniowej i przestrzeni dyskowej niezbędnej do uruchamiania systemów informatycznych oraz portali internetowych firmy. Cała usługa znajduje się w chmurze i jest zarządzana za pomocą przeglądarki internetowej i dedykowanego panelu. Wirtualne Centrum Danych to rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści. Warto wspomnieć choćby o tym, że klient ponosi koszty związane jedynie z tymi zasobami, które wykorzystują jego wirtualne serwery. Nie musi ponosić żadnych kosztów związanych np. z zakupem i utrzymaniem infrastruktury fizycznej oraz centrum danych.

Podstawowe zalety Wirtualnych Data Center

1.Wydajność

W Wirtualnych Centrach Danych można dowolnie dodawać i odejmować poszczególne komponenty obliczeniowe, gdy zajdzie taka potrzeba. Ponadto architektura rozwiązania bazuje na serwerach i procesorach topowych producentów i jest zaprojektowana, tak aby zapewnić ciągłość działania.

2.Bezpieczeństwo

Środowiska poszczególnych klientów są od siebie logicznie oddzielone. Tym samym, gdy jeden z nich zostanie zainfekowany złośliwym oprogramowaniem, pozostałe będą działać bez zakłóceń. Dodatkowo można swoje zasoby oraz transmisję danych zabezpieczyć przez usługi Firewall lub ochronę przed atakami DDoS.

3.Oszczędność

Wirtualne Data Center łatwo dostosować do własnych potrzeb. Jeśli serwery są użytkowane rzadko, to koszty ich uruchomienia są niższe niż fizycznych maszyn.

4.Niezawodność

Wirtualne Centra Danych dużo lepiej sobie radzą z odzyskiwaniem danych niż maszyny fizyczne. Łatwo można wykonać kopię zapasową serwera (wraz z konfiguracją), co zdecydowanie ułatwia odzyskiwanie danych po awarii.

5.Wygoda

Dzięki wirtualizacji centrów danych, niemal jednym kliknięciem można instalować aplikacje, systemy i tworzyć wirtualne serwery, by potem móc zarządzać nimi z dowolnego miejsca na całym świecie.

Technologie wirtualizacyjne

Wirtualne Centra Danych nie mogłyby funkcjonować bez hiperwizora. Hiperwizor to monitor maszyny wirtualnej, który tworzy, a następnie uruchamia maszyny wirtualne. Hiperwizor sprawia, że jeden komputer pełni rolę hosta i to właśnie ten komputer udostępnia swoje zasoby, takie jak pamięć i moc obliczeniowa i w ten sposób jest w stanie obsługiwać wiele maszyn wirtualnych. Wyróżnia się dwa rodzaje hiperwizorów: „bare metal” (działają na sprzęcie hosta) i „hostowane” (funkcjonują w postaci warstwy oprogramowania w systemie operacyjnym).

Najpopularniejsza forma wirtualizacji to VMware vSphere. Z rozwiązania korzysta ponad 500 000 klientów. Dzięki VMware vSphere można łatwo odseparować od siebie aplikacje i systemy operacyjne od sprzętu. To działanie, które znacznie upraszcza zarządzanie zasobami IT. Serwery są traktowane jako wspólna moc obliczeniowa, pojemnościowa itp. Wprowadzenie Wirtualnych Data Center powoduje, że obsługa całego środowiska IT jest prostsze, a dodatkowo koszty jej utrzymania dużo mniejsze.

4 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx