Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Rodzaje lubrykantów i ich zastosowanie

Fot.: unsplash.com

Lubrykanty (inaczej żele intymne) mają za zadanie zmniejszać tarcie w czasie stosunku seksualnego. Stosuje się je w przypadku niewystarczającego nawilżenia pochwy albo po to, by urozmaicić swoje życie erotyczne. Można zdecydować się na używanie różnych rodzajów żeli intymnych o określonym składzie czy przeznaczeniu. Co warto wiedzieć o właściwościach lubrykantów oraz ich zastosowaniu?

Lubrykanty na bazie silikonu

Żele tworzone z użyciem silikonu najlepiej nawilżają okolice intymne, dlatego sprawdzają się u kobiet uskarżających się na dużą suchość pochwy. To również najlepsze lubrykanty do seksu analnego. Odbyt w naturalny sposób pozbawiony jest nawilżenia, dlatego zastosowanie silikonowego żelu intymnego pozwoli zminimalizować tarcie.

Lubrykanty na bazie silikonu można z powodzeniem stosować w wodzie, dlatego że trudniej się zmywają. Tego typu żele są zwykle droższe. Nie można używać ich razem z gadżetami erotycznymi z silikonu. Ponadto fakt, że trudno je zmyć sprawia, że nierzadko gromadzą się w pochwie i stwarzają tam sprzyjające warunki do rozwoju chorobotwórczych drobnoustrojów. Stosując lubrykanty na bazie silikonu, w sposób szczególny trzeba zadbać o higienę.

Lubrykanty na bazie wody

Tego typu żele intymne zwykle mają najbardziej naturalny skład, dzięki czemu są wyjątkowo przyjazne dla skóry. Rzadko zdarza się, aby wywoływały podrażnienia czy reakcje alergiczne. W razie potrzeby można łatwo zmyć je ze skóry czy błon śluzowych. Lubrykanty na bazie wody nadają się do używania z prezerwatywami i nie obniżają ich skuteczności. Poleca się je osobom podatnym na infekcje i podrażnienia okolic intymnych.

Lubrykanty na bazie wody mogą zawierać składniki o działaniu nawilżającym i kojącym takie jak aloes, pantenol czy rumianek. Stosowanie tego typu żeli intymnych zapobiega otarciom i mikrouszkodzeniom. W przypadku szczególnie wrażliwej skóry warto szukać produktów o jak najprostszym składzie. Dostępne są również warianty hipoalergiczne bez dodatków smakowych, zapachowych, barwników czy konserwantów.

Żele intymne tworzone na bazie wody mogą okazać się niewystarczające, gdy występuje bardzo duża suchość pochwy. W takim wypadku lepiej sięgnąć po intensywnie nawilżające lubrykanty silikonowe.

Lubrykanty stymulujące

Żele stymulujące stosuje się w celu urozmaicenia seksu i spotęgowania przyjemnych doznań. Uwrażliwiają okolice intymne na dotyk i sprzyjają osiągnięciu orgazmu. Mogą zawierać składniki chłodzące, rozgrzewające albo powodujące uczucie mrowienia. Dostępne są również lubrykanty 2 w 1 o podwójnym zastosowaniu. Żele można wykorzystać do nawilżenia okolic intymnych, a także do wykonania zmysłowego masażu.

Lubrykanty smakowe i zapachowe

Niektóre żele intymne wzbogaca się składnikami smakowymi i zapachowymi. W tej kategorii produktów dominują słodkie, owocowe aromaty. Lubrykanty smakowe stosuje się w celu rozbudzenia zmysłów w trakcie łóżkowych zabaw. Żele nadają się do jedzenia. Spożywane w niedużych ilościach nie szkodzą zdrowiu. Najlepiej jednak unikać lubrykantów smakowych z cukrem. Składnik sprzyja występowaniu infekcji intymnych.

Lubrykanty wspomagające zapłodnienie

Formuła takich żeli intymnych zawiera składniki zwiększające ruchliwość plemników oraz przedłużające ich żywotność. W składach mogą być obecne m.in. jony magnezu i wapnia. Stosowanie lubrykantów wspomagających zapłodnienie zaleca się w okresie starania się o dziecko.

Żele przedłużające stosunek

W lubrykantach tego typu obecna jest benzokaina. Składnik lekko znieczula i działa rozluźniająco. Żele nieco ograniczają doznania mężczyzn, co wydłuża czas stosunku. Najchętniej sięgają po nie osoby zmagające się z problemem przedwczesnego wytrysku.

Lubrykanty różnią się składem i przeznaczeniem. To bogata grupa produktów, dlatego przed wyborem odpowiedniego żelu dla siebie, warto wziąć pod uwagę swoje indywidualne potrzeby. Przy podejmowaniu decyzji trzeba też uwzględnić preferencje partnera. Dzięki temu stosowanie lubrykantu podniesie jakość życia erotycznego i sprawi, że będzie odczuwać się jeszcze większą przyjemność z seksu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx