Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Wszywka alkoholowa skutecznym lekarstwem na alkoholizm

Uzależnienie od alkoholu jest bardzo poważną chorobą przewlekłą, która postępuje i nieleczona może prowadzić nawet do śmierci. Choroba alkoholowa ma swój początek, objawy ostrzegawcze oraz poszczególne fazy ze specyficznym obrazem funkcjonowania. Proces uzależnienia od alkoholu niestety jest nieodwracalny. Chociaż choroby alkoholowej nie można całkowicie wyleczyć, można ją zatrzymać. Dlatego mówi się o „trzeźwiejących alkoholikach”, a nie o „byłych alkoholikach”, ponieważ alkoholikiem zostaje się do końca życia, nawet żyjąc w abstynencji

Wszywka alkoholowa jest jedną z najbardziej popularnych i skutecznych metod wspierania wychodzenia z nałogu alkoholowego. Ze względu na swoistość działania, pomaga przerwać ciągi alkoholowe, a także skutecznie wspiera silną wolę i motywację. Jeżeli dążysz do tego, aby alkohol wcześniej postrzegany jako przyjemność i forma relaksu zaczęły kojarzyć Ci się jako realne zagrożenie dla zdrowia, będziesz potrzebować odpowiednich działań terapeutycznych oraz dostępnych narzędzi.

Jaka jest skuteczność i czas działania Esperalu?

Lek jakim jest Esperal de facto nie leczy samej choroby alkoholowej, ponieważ jego działanie opiera się na wywołaniu awersji, wstrętu do alkoholu. Osoba, która posiada wszywkę alkoholową Esperal zaczyna kojarzyć alkohol z czynnikiem, który wywołuje przede wszystkim silne oraz nieprzyjemne objawy utożsamiane z zatruciem alkoholowym. Aby metoda leczenia Esperalem była skuteczna i trwała, zaleca się skorzystanie z psychoterapii oraz odtrucia alkoholowego.

Warto pamiętać, że działania wobec uzależnienia alkoholowego powinny być prowadzone na wielu płaszczyznach aby leczenie i terapia choroby alkoholowej miało jakikolwiek sens. Bardzo istotne znaczenie w rozwoju lub w zahamowaniu nałogu pełni ludzka psychika, dlatego tak istotnym elementem jest współpraca w relacji pacjent-psychoterapeuta lub pacjent-psycholog.

Czas działania Esperalu szacowany jest od ośmiu do dwunastu miesięcy – o ile osoba wykonująca zabieg zaszycia wykonała go prawidłowo i dobrze dobrała dawkę pod Pacjenta. Podczas kuracji tabletka uwalnia substancję aktywną, co bezpośrednio wpływa na skuteczność Esperalu. Upośledza ona metabolizm alkoholu. Z tego powodu alkoholik zanim sięgnie po napój alkoholowy rozważy niechybne konsekwencje, jakie wystąpią po jego spożyciu. Mimo to leczenie Esperalem uznawane jest za całkowicie bezpieczne – dla trzeźwej osoby nie jest on zagrożeniem. Swoje działanie uwalnia w momencie połączenia Disulfiramu z etanolem, nawet w niewielkiej ilości, wywołując tym samym silne zatrucie alkoholowe.

Jak wygląda zabieg zaszycia alkoholowego?

Cała procedura zabiegu jakim jest wszycie esperalu ma swój początek od wywiadu medycznego lekarza chirurgii z uzależnionym Pacjentem. Celem takiego wywiadu jest stwierdzenie lub wyeliminowanie wszelkich przeciwwskazań do wykonania zabiegu.

Zabieg wszycia Esperalu odbywa się w oparciu o znieczulenie miejscowe, przez co zapewniany jest komfort Pacjentom, eliminując występowanie bólu podczas zaszycia, jak i bezpośrednio po nim. Następnie chirurg dokonuje niewielkiego nacięcia na skórze i umieszcza jałową tabletkę zawierającą Disulfiram. Zazwyczaj wybieraną okolicą umiejscowienia leku jest pośladek, co zapewnia pełną dyskrecję, a sama blizna po zabiegu jest praktycznie niewidoczna. Po zakończonej procedurze, pacjentowi zakładany jest opatrunek, co umożliwia mu szybką rekonwalescencję. Dodatkowo zabieg jest na tyle mało inwazyjny, że osoba posiadająca wszywkę niemalże od razu po zabiegu może wrócić do swoich aktywności dnia codziennego.

Przeciwwskazania stosowania Esperalu

Niestety, z zabiegu wszycia Esperalu, jak i z każdego innego medycznego zabiegu nie każdy może skorzystać. Najistotniejszym przeciwwskazaniem do zaszycia jest brak zachowanej abstynencji przed samym zabiegiem – należy zachować trzeźwość przez  minimum 48 godzin. Krążący we krwi alkohol wywołałby nieodwracalne skutki zdrowotne, które mogą zagrażać nie tylko zdrowiu, ale nawet i życiu.

Nie zaleca się również zaszycia alkoholowego kobietom w ciąży, a także osobom z niektórymi chorobami przewlekłymi. Należy pamiętać, że decyzję o możliwości uczestnictwa w zabiegu chirurgicznym wszycia Esperalu zawsze decyduje lekarz po wcześniejszej konsultacji medycznej.

Konsekwencje przepicia wszywki alkoholowej Esperal

Każdorazowo przed wykonaniem zabiegu wszywki Esperalu lekarz ma obowiązek poinformowania Pacjenta o konsekwencjach picia alkoholu po zaszyciu. Dlaczego to jest tak bardzo istotne? Aldehyd octowy spożywany po zaszyciu nawet w niewielkich ilościach powoduje często zaczerwienienie skóry, nudności, wymioty, zawroty głowy, kołatanie serca i obniżenie ciśnienia krwi. Już nawet spożycie 50-80 ml alkoholu podczas terapii awersyjnej Esperalem może spowodować obrzęk mózgu, gwałtowny spadek ciśnienia krwi, stłumienie świadomości aż do śpiączki, zaburzenie czynności układu krążenia, a w skrajnych przypadkach nawet może doprowadzić do śmierci.

Jakie są możliwe powikłania po zabiegu zaszycia?

Ryzyko powikłań po zabiegu wszywki alkoholowej Esperal jest znikome. Jeżeli jednak zdarzy się, że wystąpią objawy niepożądane, wśród najczęściej występujących można wymienić te, które dotyczą kwestii związanych z gojeniem się rany. Może wystąpić obrzęk jej okolicy, swędzenie, ból lub zaczerwienienie. Wszystkie wymienione objawy powinny zniknąć w ciągu kilku dni. Jeżeli jednak utrzymują się dłużej, konieczna staje się konsultacja lekarska.

Kompleksowa i skuteczna terapia alkoholizmu

Warto dodać, że aby leczenie choroby alkoholowej było bezpieczne i przede wszystkim przyniosło zadowalający skutek, nie wystarczy samo zastosowanie wszywki alkoholowej Esperal. Dzięki niej możliwe natomiast staje się przerwanie nawet długotrwałego ciągu alkoholowego. Jest to zatem dobry moment i pretekst do rozpoczęcia kompleksowej terapii leczenia uzależnień. Jej elementami zawsze powinny być również odtruwanie alkoholowe i psychoterapia. Tylko dzięki połączeniu wielu metod oddziaływania terapeutycznego i współpracy specjalistów możliwe jest dokonanie trwałej zmiany w psychice alkoholika. Terapia alkoholizmu polega na tym, by w odpowiedni sposób przekształcić sposób myślenia i działania alkoholika. Należy niejako „nauczyć” jego organizm, że alkohol nie jest doznaniem przyjemnym, wręcz przeciwnie. By wyjść z nałogu, nie wystarczy bowiem przestać pić. Natomiast zastosowanie wszywki alkoholowej może być pierwszym krokiem, znacznie ułatwiającym wyjście z choroby alkoholowej.

Gdzie wykonać zabieg zaszycia w Bydgoszczy?

Wszywka alkoholowa wykonywana w naszym gabinecie jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Placówka ta specjalizuje się w awersyjnym leczeniu uzależnienia od alkoholu. Wykwalifikowana kadra przeprowadza Pacjenta przez cały proces, dostosowując się do jego indywidualnych potrzeb. Wszystko odbywa się w komfortowej, bezpiecznej i przede wszystkim dyskretnej atmosferze.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx