Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

Internet w biurze – zadbaj o jego prędkość i bezpieczeństwo

Małe lokalne firmy, punkty usługowe, czy korporacje mieszczące się w wielokondygnacyjnych budynkach – wszędzie potrzeby jest szybki, dobrze chroniony a przede wszystkim łatwy w zarządzaniu dostęp do Internetu. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo zastosowanych rozwiązań i gwarancja stabilnego łącza odpornego na zakłócenia. Decydując się na konkretną technologię należy zwrócić uwagę przede wszystkim na potrzeby naszej firmy.

Bezpieczne połączenie internetowe to podstawa

Korzystanie z dostępu do Internetu w obrębie jednej firmy sprowadza się do swobodnej wymiany informacji pomiędzy pracownikami, dane te w większości podlegają pod ustawę o ochronie danych osobowych. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do ochrony danych swoich kontrahentów w szczególny sposób.

Warto skorzystać z rozwiązania, jakim jest sieć VPN (Virtual Private Network). Dzięki niej informacja jest szyfrowana przed transmisją, a użytkownicy muszą wzajemnie autoryzować połączenie przed jego nawiązaniem, co skutecznie uniemożliwia dostanie się do sieci firmowej niepożądanych osób.

Sieć VPN ustanowiona poprzez wykorzystanie protokołu IPSec umożliwia korzystanie ze wszystkich aplikacji wykorzystujących protokół internetowy IP w szyfrowanym tunelu VPN. Są to między innymi serwery, e-mail, bazy danych, systemy ERP, współdzielenie plików czy zdalna administracja wewnętrznych systemów. Stworzenie bezpiecznej sieci VPN w obrębie firmy – umożliwi nam zastosowanie routerów WiFi VPN.

Sposoby na wzmocnienie zasięgu WiFi

Słaby zasięg WiFi to częsty problem, szczególnie na dużej powierzchni. Możemy jednak skorzystać ze sprawdzonych metod na polepszenie zasięgu bezprzewodowego Internetu.

Na początek musimy ustalić, czy urządzenie znajduje się w centralnym punkcie pomieszczenia i nie jest schowane np. w szafce. Jeśli zarówno przestawienie urządzenia lub próba wymiany na nowszy model nie przyniosły oczekiwanego efektu, pomocne może okazać się stworzenie sieci MESH WiFi. Ten typ sieci składa się z kilku urządzeń, tworzących tak zwaną siatkę, w ten sposób, by cała powierzchnia naszej firmy pokryta została zasięgiem bezpiecznego połączenia internetowego.

Siec MESH WiFi możemy w przestępny sposób stworzyć w oparciu o rozszerzenie jej przez wzmacniacze WiFi i adaptery Powerline. Wzmacniacze to urządzenia, które przechwytują sygnał przesyłany przez router lub inny wzmacniacz, a następnie go retransmitują. Natomiast adaptery Powerline lub w skrócie PLC wykorzystują instalacje elektryczną do stworzenia sieci lokalnej w każdym gniazdku elektrycznym w firmie. Dobierając adaptery PLC z integrowanymi punktami dostępowymi WiFi możemy stworzyć sieć MESH nawet w mniej dostępnych miejscach takich jak magazyny czy podziemne garaże. Wykorzystując oba typy urządzeń możemy dostosować sieć do warunków zabudowy, a także zwiększyć jej przepustowość i prędkość transmisji danych.

Podstawową cechą technologii MESH WiFi jest niezwykła spójność i łatwość korzystania z niej przez pracowników. Poszczególni użytkownicy nawet nie zauważają momentu przełączania pomiędzy kolejnymi punktami dostępowymi. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne dla zachowania ciągłości pracy i z pewnością przyczyni się do lepszej wydajności i większych efektów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx