Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 czerwca 2023

Konto oszczędnościowe czy lokata – co wybrać?

Konto oszczędnościowe i lokata to produkty bankowe stworzone z myślą o bezpiecznym oszczędzaniu. Ich specyfika jest jednak odmienna. Co różni konto oszczędnościowe i lokatę? Które z nich warto wybrać? Podpowiadamy.

Pandemia COVID-19 zweryfikowała podejście Polaków do oszczędzania. Jak wskazują wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Zmian Społecznych „Jaka będzie Polska po epidemii?”, po zakończeniu pandemii 83% badanych zamierza oszczędzać, w tym niemal 20% osób, które nie planowały tego wcześniej. 18% osób chce oszczędzać więcej niż do tej pory, a w grupie trzydziestolatek/ów taką chęć deklaruje niemal co trzecia osoba. Z takich właśnie powodów coraz więcej Polaków poszukuje bezpiecznych narzędzi, które sprawią, że oszczędności będą zarabiać, zamiast tracić na wartości.

Trzymasz pieniądze w skarbonce?

Nie wszyscy wiedzą, że gromadzone w skarbonce oszczędności nie tylko nie zarabiają, ale także tracą swoją wartość. Jak to możliwe? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest inflacja – proces stopniowego wzrostu cen w gospodarce. To właśnie ona sprawia, że mając w kieszeni 1000 zł, dziś kupisz zdecydowanie więcej niż za rok czy dwa. Jeśli Twoje pieniądze nie będą generować zysków, za kilka lat ich wartość będzie niższa niż dziś. Gromadzenie kapitału w symbolicznej skarpecie nie ma więc zbyt wiele wspólnego z dojrzałym oszczędzaniem.

Chcesz oszczędzać bezpiecznie? Załóż konto oszczędnościowe lub lokatę

Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoje pieniądze same na siebie zarabiały, wyjmij je ze skarbonki i umieść w banku – najlepiej na koncie oszczędnościowym lub lokacie. Oba narzędzia zapewniają bowiem bezpieczne, pewne zyski bez ryzyka utraty kapitału. W kolejnych akapitach przyjrzymy się bliżej specyfice każdego z nich.

Czym jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowego to oprocentowany rachunek bankowy sprzyjający zwłaszcza długoterminowemu oszczędzaniu. Dzięki oprocentowaniu każda zgromadzona na nim złotówka generuje zysk. Dużą zaletą konta oszczędnościowego jest możliwość swobodnego dokonywania wpłat i wypłat. W zależności od aktualnej sytuacji finansowej możesz zasilać konto mniejszymi lub większymi kwotami, regularnie lub tylko od czasu do czasu. Jeśli na Twojej drodze staną nieprzewidziane wydatki, możesz także sięgnąć po zgromadzone na koncie pieniądze, bez ryzyka utraty wypracowanych dotychczas odsetek. Aby korzystanie z konta oszczędnościowego przyniosło wymierne korzyści, wybierając to jedyne, zadbaj o to, aby było jak najwyżej oprocentowane (wyższe oprocentowanie to wyższy zysk) i darmowe. Dużą zaletą będzie także możliwość dokonywania darmowych przelewów na konto osobiste. Większość banków umożliwia wykonanie wyłącznie jednego darmowego przelewu miesięcznie, za kolejne pobierając wysokie opłaty. Wyjątkiem jest konto oszczędnościowe Santander Consumer Banku zapewniające możliwość wykonania dowolnej liczby przelewów w miesiącu, bez dodatkowych kosztów.

Czym jest lokata?

Lokata oszczędnościowa to produkt bankowy stworzony z myślą o deponowaniu kapitału na wskazany w umowie okres. Zazwyczaj wynosi on kilka lub kilkanaście miesięcy (z możliwością przedłużenia). Umieszczone na lokacie środki bank wykorzystuje do udzielania kredytów. W zamian za udostępnienie kapitału wypłaca odsetki stanowiące zysk z lokaty. W przeciwieństwie do konta oszczędnościowego, lokata nie zapewnia pełnej elastyczności zarządzania kapitałem. Większość banków określa bowiem nie tylko okres trwania lokaty, ale także minimalne i maksymalne kwoty, które możesz zdeponować. To jednak nie wszystko. Przez cały okres trwania lokaty zdeponowane środki są dla Ciebie niedostępne, a zerwanie umowy przed jej końcem oznacza z reguły utratę zysków. Choć na pierwszy rzut oka taki mechanizm nie jest korzystny dla deponującego, warto spojrzeć na niego z innego punktu widzenia. Jeśli masz skłonność do impulsywnych wydatków i wydawania pieniędzy lekką ręką, założenie lokat pozwoli Ci zapanować nad negatywnymi nawykami. Wizja utraty zysków dla wielu osób będzie bowiem skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Konta oszczędnościowe i lokaty oszczędnościowe to odrębne produkty bankowe o innej specyfice. To, który z nich okaże się lepszym wyborem, zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań oszczędzającego. I tak:

  • założenie konta oszczędnościowego przyniesie korzyści osobom, które chcą oszczędzać długofalowo, mając jednocześnie pełny dostęp do zgromadzonych środków – móc wypłacać i wpłacać pieniądze w dowolnym momencie;
  • założenie lokaty bankowej będzie strzałem w dziesiątkę dla osób, które chcą zdeponować kapitał jedynie na określony okres, a wizja zamrożenia pieniędzy na kilka czy kilkanaście miesięcy nie budzi obaw.
4.5 2 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx