Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Tresura psów – od czego warto zacząć szkolenie szczeniaka?

Szkolenie psów, szczególnie tresura szczeniaków jest nie lada wyzwaniem, dlatego każdy posiadacz młodego psiaka powinien poznać kilka ważnych wskazówek związanych ze szkoleniem w domu, na smyczy oraz w kontakcie z obcymi, co pomoże właścicielowi, a także pupilowi odnieść różne sukcesy. Szczeniaki w domu, to niezwykły czas dla wszystkich domowników, a także dla psa. Ten cudowny nowy członek rodziny musi jednak, jak każdy młody zwierzak, nauczyć się pewnych panujących zasad. Od czego najlepiej zacząć tresowanie psów?

Szkolenie szczeniaka w domu

Szkolenia psów młodych w domu, uczenie posłuszeństwa, kontakt z innymi zwierzętami oraz osobami, to wszystko co składa się szereg kompetencji, których potrzebuje pies oraz z którymi nie powinniśmy zwlekać. Nauka tych wszystkich umiejętności wymaga konsekwencji, cierpliwości oraz pozytywnej motywacji, które tworzą podstawowe fundamenty prawidłowych nawyków i zbudują między właścicielem i zwierzakiem silną więź. Jak powinna wyglądać tresowanie psów krok po kroku? Szkolenie szczeniaka w domu powinno zacząć się jak najszybciej. Podstawowe komendy oraz zachowania wskazane jest, by wprowadzać w życie od ósmego tygodnia życia, mimo że jest to ciągle zbyt wcześnie, aby oczekiwać na tym etapie ekspresowych sukcesów. Na wyniki naszego szkolenia musimy poczekać cztery do sześciu tygodni, a na wpadki nawet u 12 miesięcznych psów musimy przymykać oko. Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość.

Szkolenie psów w domu trwa praktycznie dzień i noc, z tego powodu warto postrzegać te pory jako oddzielne pory szkolenia. W ciągu dnia szczeniaki ośmiotygodniowe będą najprawdopodobniej co godzinę, a załatwiać się będą zaraz po każdym posiłku. Dlatego powinniśmy często wychodzić z takimi maluchami w ciągu dnia, by wytworzyć u psa poczucie regularności oraz zacząć kształtować konkretne nawyki. Poza tym wszystkie postępy powinniśmy wspierać także dodatkowym szkoleniem. Oto przykładowy plan szkolenia psów w domu:

  • z samego rana
  • po każdym zjedzonym posiłku
  • za każdym razem, gdy szczeniak wypije więcej wody
  • co godzinę
  • przed snem

Punkt, w którym pies się załatwia powinien znajdować się z daleka od zabawek i innych rozpraszaczy. Nie powinniśmy bawić się ze szczeniakiem, dopóki on nie skończy załatwiać swoich potrzeb. Koniecznie powinniśmy je chwalić za każdym razem, gdy się załatwią. Psie odchody mają mnóstwo pasożytów i bakterii, dlatego zaraz po załatwieniu się psa powinniśmy je sprzątnąć do jednorazowej torebki i wyrzucać do śmietnika. Jeśli szczeniak nie chce załatwiać się w trakcie spaceru, możemy zabrać go z powrotem do legowiska, tam na pewno się nie załatwi, ponieważ zwierzęta mają naturalnie zakodowane, by nie załatwiać swoich potrzeb w miejscu w którym śpią, a następnie spróbować zabrać go na dwór po kilku minutach. Cenną wskazówką jest to, by w momencie w którym szczeniak się załatwia, powoli, długo gwizdać. Po jakimś czasie, taki sygnał będzie oznaczał dla psa, to że ma się załatwić, co jest przydatne w wielu sytuacjach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o szkoleniu psów, odwiedź tę stronę i zobacz jak wygląda szkoła dla psów: https://psiedszkole.pl.

Jak uczyć psa załatwiania swoich potrzeb?

Głównym celem szkolenia psów jest niedopuszczenie do wpadek, kiedy tylko staje się to możliwe, nawet w młodym wieku. Z wiekiem oczywiście psia potrzeba oddawania moczu staje się rzadsza. Szczeniaki zdecydowanie rzadziej odczuwają potrzebę załatwiania się nocą, w porównaniu do dnia. Szczeniaki, które mają osiem tygodni są w stanie wytrzymać cztery, maksymalnie do pięciu godzin pomiędzy jednym, a drugim wyjściem na spacer. Ten czas może się wydłużyć nawet do sześciu godzin, kiedy szczenię będzie miało około 12 tygodni. Kiedy szczeniak ukończy 4 miesiące, szczeniak będzie w stanie przespać całą noc bez potrzeby wychodzenia za potrzebą. Kolejną znaczącą wskazówką jest to, by zaopatrzyć się w klatki lub kojce nocne do domowego szkolenia, oddzielając legowisko psa od reszty przestrzeni domu. Szczeniak musi zjeść ostatni posiłek kilka godzin przed snem i musimy dopilnować tego, by pies załatwił swoje potrzeby zanim pójdzie spać. Jeśli zdarzy się szczeniakowi, że załatwi się w domu, nie powinniśmy go za to karać, ponieważ wtedy pies może pomyśleć, że załatwianie swoich potrzeb, to coś złego i nie będzie chciał nauczyć się prawidłowego załatwiania.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx