Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 stycznia 2023

Sposoby na odnawialne źródła energii w Polskim klimacie

Sposobów na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest bardzo dużo, jednak nie wszystkie z nich będą skuteczne w polskim klimacie. Wiele z tych sposobów wymaga odpowiednich warunków i drogich instalacji, nieopłacalnych lub niemożliwych do zainstalowania w gospodarstwie domowym. W Polsce ostatnio bardzo popularna stała się fotowoltaika. Czy rzeczywiście pozyskiwanie energii przez panele słoneczne jest skuteczne w polskim klimacie? Sprawdźmy to!

Sposobów na pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł jest bardzo dużo, jednak nie wszystkie z nich będą skuteczne w polskim klimacie. Wiele z tych sposobów wymaga odpowiednich warunków i drogich instalacji, nieopłacalnych lub niemożliwych do zainstalowania w gospodarstwie domowym. W Polsce ostatnio bardzo popularna stała się fotowoltaika. Czy rzeczywiście pozyskiwanie energii przez panele słoneczne jest skuteczne w polskim klimacie? Sprawdźmy to!

Czym jest i do czego służy fotowoltaika?

Mówiąc wprost, fotowoltaika to proces, polegający na pozyskiwaniu i wykorzystywaniu energii słonecznej. Instalacja fotowoltaiczna w porównaniu do innych odnawialnych źródeł energii ma tę zaletę, że można z niej korzystać praktycznie wszędzie, różna będzie tylko ilość wyprodukowanej energii. Fotowoltaika to konwersja energii słonecznej w prąd elektryczny za pomocą specjalistycznych paneli fotowoltaicznych. Wygenerowany tym sposobem prąd trafia następnie do falownika, gdzie przekształca się go w prąd zmienny, a ten z kolei jest wykorzystywany do zasilania w energię elektryczną gospodarstwa domowego.

Od czego zależy moc instalacji fotowoltaicznej?

Ilość generowanego prądu przez instalację fotowoltaiczną jest zależna od wielu czynników. Podstawowym czynnikiem, wpływającym na ilość generowanego prądu jest intensywność promieniowania słonecznego padającego na powierzchnię Ziemi. Wartość ta zależy przede wszystkim od pory dnia, pory roku, szerokości geograficznej oraz zachmurzenia występującego w atmosferze. Inne czynniki wpływające na moc instalacji fotowoltaicznej to: wielkość powierzchni zajmowanej przez panele (zazwyczaj zależna od wielkości dachu lub gruntu przeznaczaną na instalację), kąt nachylenia paneli do słońca oraz występowanie zacienienia. Przy mniej sprzyjających warunkach konieczna będzie większa moc instalacji.

Czy zakładanie instalacji fotowoltaicznej jest opłacalne?

W Polsce panują stosunkowo korzystne warunki do zakładania instalacji fotowoltaicznej. Średnia wartość usłonecznienia w Polsce wynosi około 1600 godzin rocznie. Inne parametry takie jak na przykład natężenie promieniowania słonecznego też są stosunkowo korzystne. Fotowoltaika w województwie kujawsko — pomorskim i nie tylko, przestaje być traktowana jako ciekawostka, tylko staje się realną, opłacalną alternatywą dla konwencjonalnych źródeł energii. Inwestycja w panele fotowoltaiczne może się zwrócić już w przeciągu 7 – 10 lat, podczas gdy instalacja może starczyć nawet na 25 lat. W Polsce udział fotowoltaiki w produkcji energii elektrycznej stale się zwiększa, coraz więcej gospodarstw domowych decyduje się na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Dofinansowania na fotowoltaikę

Duży wpływ na tak dynamiczny rozwój fotowoltaiki ma ustawa o OZE. Dla osób zainteresowanych inwestycjami w fotowoltaikę powstało wiele programów dodatkowego wsparcia, zapewniających dofinansowanie naszej inwestycji. W ramach tego typu programów możemy liczyć nawet na 70% dofinansowania naszej inwestycji. Sprawia to, że fotowoltaika staje się jeszcze bardziej opłacalna. Na specjalne ulgi inwestycyjne na fotowoltaikę mogą też liczyć rolnicy. W ich przypadku wynika to z ustawy o podatku rolnym.

 Zastanawiasz się, czy Fotowoltaika sprawdzi się u Ciebie? Zapytaj ekspertów z AM Group Solar.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx