Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 sierpnia 2022

Czy usunięcie ósemek boli?

Resekcja ósemek to procedura stomatologiczna, która owiana jest szczególnie złą sławą. Dużo osób obawia się w związku z tym bólu i komplikacji. Tymczasem jest to rutynowy zabieg, który doświadczony stomatolog wykonuje w bezpieczny i szybki sposób, a pacjent odczuwa minimalny dyskomfort, którego z pewnością nie należy się bać.

Ósemki – czy trzeba je wyrywać?

Tzw. zęby mądrości czy ósemki, a stosując określenie medyczne – trzecie zęby trzonowe to spadek po naszych przodkach, którzy żywili się w zupełnie inny sposób niż człowiek współczesny. Na obecnym stopniu ewolucji są nam niepotrzebne, dlatego występują w formie zanikowej. Z tego jednak względu zdarza się, że sprawiają wiele problemów zdrowotnych. Dostęp do nich jest utrudniony, dlatego sprawiają kłopoty higieniczne, bywają też niepełne i prowadzą tym samym do zalegania pokarmu w dziąśle. Co więcej, „zęby mądrości” wyrzynają się często w nieodpowiednim kierunku, co prowadzi do przesuwania pozostałych zębów, a w skrajnym przypadku – szczękościsku. Są także źródłem bolesnych stanów zapalnych. Odpowiednia profilaktyka, kontrolowanie stanu naszych ósemek przez stomatologa (również tych niewidocznych w jamie ustnej) pozwala zapobiec nieprzyjemnościom. A gdy pojawią się niepokojące zmiany – zawczasu można je usunąć, unikając komplikacji i bolesnych konsekwencji.

Przygotowanie do wyrywania ósemek

Wbrew obiegowej opinii, mało jest zabiegów tak często wykonywanych jak usuwanie ósemek – chirurgia stomatologiczna w większości gabinetów dentystycznych na co dzień obejmuje właśnie resekcje trzecich zębów trzonowych. Mając świadomość rutynowości tego zabiegu łatwiej się przygotować psychicznie na to, że w istocie nie ma się czego obawiać.

Przed wykonaniem resekcji zostaniemy poproszeni o przygotowanie zdjęcia pantomograficznego zwanego panoramą. To zdjęcie RTG prezentujące obie szczęki. Na jego podstawie lekarz stwierdza położenie zęba oraz jego korzeni. Na tym etapie przygotowań konieczne jest zgłoszenie przewlekłych schorzeń układu krążenia.

Specjaliści wskazują, że najlepszym czasem do wykonania ekstrakcji są godziny poranne, szczególnie ma to znaczenie u diabetyków i osób z niską krzepliwością krwi. Dobrze jest zaplanować sobie odpoczynek 2-3 dni po zabiegu – w tym czasie często samopoczucie może być osłabione, zdarza się także opuchlizna. Nie ma przeciwwskazań do spożywania pokarmów przed samą ekstrakcją. Po zabiegu absolutnie niedozwolone jest palenie tytoniu – dlatego jeśli jesteśmy uzależnieni od nikotyny, wskazane jest zaopatrzenie się w plastry z nikotyną.

Wyrywanie ósemek – czy to boli?

Ekstrakcja ósemek przeprowadzana jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest niemal kompletnie nieodczuwalna. W większości przypadków zabieg trwa około godziny, po tym czasie pacjent proszony jest jeszcze na pozostanie w poczekalni, aby odpocząć. Częstym niegroźnym objawem po zabiegu chirurgicznym tego typu mogą być zawroty głowy, ogólne osłabienie czy spadek ciśnienia. Na kilka dni pozabiegowych pacjent otrzymuje dokładne wskazówki na temat tego, w jaki sposób dbać o swoje samopoczucie – wskazane jest zażywanie środków przeciwbólowych (lekarz może wypisać receptę na silniejsze leki, jeśli pacjent ma niski próg bólowy).

Zdecydowana większość zabiegów odbywa się bez komplikacji i po kilku dniach pacjent nie odczuwa już żadnych dolegliwości oraz nie musi zażywać żadnych leków. Aby jednak tak się stało, konieczne jest dokładne przemyślenie tego, w jakim ośrodku czy gabinecie decydujemy się na wyrywanie zębów – Warszawa Bemowo jest jednym z miejsc, w których znajdują się renomowane i sprawdzone placówki medyczne. Aby znaleźć takie lokalizacje w Twoim mieście – koniecznie skorzystaj z wyszukiwarki i poleceń innych pacjentów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx