Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 grudnia 2022

Rolki dla dorosłych — 6 wskazówek, jak wybrać rolki na początek

Jazda na rolkach już dawno przestała być uznawana za typowo dziecięcy sport. Coraz częściej jest ona uprawiana również przez dorosłych — w różnych wariantach, od jazdy figurowej po wyścigową. Jakie rolki dla początkujących dorosłych sprawdzą się najlepiej na początek przygody z tym sportem? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy doborze rolek.

Na miejskich ścieżkach rowerowych czy skateparkach coraz częściej można zauważyć dorosłych, jeżdżących na rolkach. Rolki i wrotki stały się w ostatnim czasie modną alternatywą dla jazdy na rowerze. Jej amatorzy zachwalają swobodę, jaką daje ta forma przemieszczania się, a także jej walory jako aktywności fizycznej.

Na rolkach można pięknie wyrobić mięśnie nóg w stosunkowo krótkim czasie, a do tego wyrzeźbić brzuch. A do tego można korzystać z nich w parkach, na drogach i ścieżkach, co czyni z nich bardziej wszechstronną alternatywę dla łyżew. W przypadku rolek nie trzeba czekać na odpowiednią pogodę i ograniczać się do wyznaczonej przestrzeni, co jest niewątpliwą zaletą.

Wybierając łyżworolki dla dorosłych, warto pamiętać o kilku istotnych aspektach. Oto nasze wskazówki, które pomogą ci w dobraniu odpowiedniego sprzętu.

Jak dobrać rolki dla dorosłych męskie lub damskie, aby ułatwić sobie start w tym sporcie?

#1 Zastanów się, jaki rodzaj jazdy chcesz uprawiać

Warto mieć to na uwadze już na początku, zwłaszcza jeśli chcesz zainwestować w nieco droższy model. Rolki do jazdy figurowej mają zupełnie inną budowę niż te, przeznaczone do jazdy rekreacyjnej lub wyczynowej. Na rynku można znaleźć następujące kategorie rolek:

  • rolki rekreacyjne
  • rolki szybkościowe
  • rolki hokejowe
  • rolki figurowe

Jeśli nie masz pewności co do tego, jaki rodzaj jazdy chcesz uprawiać lub po prostu planujesz korzystać z rolek celem przemieszczania się z miejsca na miejsce, najlepszym rozwiązaniem będzie zakup wariantu rekreacyjnego.

#2 Przeanalizuj swoje priorytety

Szybkość, zwrotność, a może stabilność? Od tego, na jakich cechach najbardziej ci zależy, powinna zależeć budowa rolek. Poniższe wskazówki przybliżą ci zależności między budową poszczególnych elementów rolki a jej właściwościami.

#3 Zwróć uwagę na ułożenie kół

Jeśli zależy ci na szybkiej jeździe i wykonywaniu tricków, szukaj wariantów z ciasno rozłożonymi płozami.

#4 Dobierz optymalność wielkość kół

Im większe koła, tym szybsze rolki — warto mieć na uwadze tę zasadę, dokonując doboru rolek.

#5 Zwróć uwagę na twardość kół

Twardość oznacza się wartością liczbową. Im większa liczba, tym większa jest twardość rolek. Dlaczego ma to znaczenie? Przede wszystkim dlatego, że twardość również determinuje prędkość jazdy. Osoby chcące jeździć szybkościowo powinny szukać jak najtwardszych kół. Te, stawiające przede wszystkim na tricki lub jazdę figurową, powinny z kolei zdecydować się na miękkie warianty. Pamiętaj jednak, że twarde koła są bardziej podatne na wszelkie nierówności podłoża, więc nie sprawdzą się na bardziej wyboistych ścieżkach.

#6 Wybierz lekkie rolki

Rolki dla dorosłych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki w tym sporcie, powinny być jak najlżejsze. Ułatwi to również pierwsze próby wykonywania tricków czy jazdę figurową.

Dzięki tym wskazówkom początki będą znacznie prostsze!

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx