Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 lutego 2023

Odtruwanie alkoholowe a leczenie AZA

Kiedy dostrzegamy, że bliska nam osoba jest uzależniona od alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych, jesteśmy gotowi zrobić praktycznie wszystko, żeby jej pomóc. Ale co zrobić, jeśli ona wcale nie widzi problemu i nie chce współpracować?

Dobrym sposobem i pierwszym krokiem do walki z uzależnieniem jest Odtrucie alkoholowe. To nieskomplikowany proces leczenia tzw. Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego. Zespół ten występuje najczęściej u osób, które nadmiernie spożywają napoje wysokoprocentowe, po ciągach picia. Pojawia się on zazwyczaj do kilkunastu godzin po zaprzestaniu spożycia alkoholu. 

Jakie są cele odtrucia alkoholowego?

Podstawowym celem zabiegu odtrucia alkoholowego jest usunięcie szkód, które zostały spowodowane zatruciem etanolem oraz zmianami metabolizmu w tzw. ciągu alkoholowym. Istotne jest także wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych organizmu, a także poziomu jonów potasu, sodu, magnezu i innych. Ulgą dla organizmu jest złagodzenie bądź też całkowite usunięcie abstynencyjnych objawów nie tylko psychicznych, lecz także somatycznych. 

Kolejny – równie istotny element odtrucia alkoholowego jest zmotywowanie osoby uzależnionej do rozpoczęcia lub też kontynuacji leczenia terapeutycznego.

Dodatkowe korzyści z odtruwania alkoholowego:

 • Stosunkowo szybki efekt w postaci znacznej poprawy samopoczucia i regeneracji, który Pacjent odczuwa już podczas podania kroplówki,
 • Bezbolesna iniekcja,
 • Nie ma konieczności aby wykonywać badania lekarskie,
 • Usługa wykonywana jest przez doświadczonych lekarzy,
 • 100% wchłanianie składników, ponad dwukrotnie wyższe niż w przypadku suplementów doustnych.

Odtruwanie alkoholowe powinno być rozpoczęte od dokładnej diagnostyki Pacjenta

Proces odtruwania alkoholowego zaczyna się od zebrania dokładnego wywiadu
o dotychczas przebytych schorzeniach osoby uzależnionej. Pacjent musi opowiedzieć o wszystkich doznanych urazach, a także w jaki sposób się leczył. Szczególnie ważna informacją jest stopień zaawansowania uzależnienia od napojów alkoholowych, a także występowaniu
i przebiegu Alkoholowego Zespołu Abstencyjnego w przeszłości. Na szczególną uwagę zasługuje fakt czy ostatni ciąg alkoholowy był długi, jak bardzo był intensywny.

Na czym polega wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych?

Wyrównanie zaburzeń wodno-elektrolitowych najczęściej polega przede wszystkim na nawadnianiu Pacjenta i suplementacji jonów. Gdy zaburzenia są duże, wymagany jest stały monitoring. W gabinecie https://odtruwanielodz.com/ w trakcie odtrucia Pacjent otrzymuje najczęściej witaminy z grupy B, elektrolity i sole mineralne. W ten sposób szybko można przywrócić równowagę metaboliczną organizmu. Osoba decydująca się na zabieg dostaje również leki uspokajające oraz co jest szczególnie istotne jest pod stałą opieką specjalistów. Odtrucie alkoholowe można prowadzić także w warunkach domowych. W przypadku niewielkiego zatrucia alkoholowego, które nie wymaga leczenia w szpitalu podejmujemy się leczenia kroplówkami w domu u Pacjenta. Cała procedura przeprowadzana jest w sposób jak najbardziej dyskretny. To co nas charakteryzuje to przede wszystkim wyrozumiałość, umiejętność dostosowania się do środowiska, stanu zdrowia oraz okoliczności w jakich znalazł się Pacjent. Podchodzimy kompleksowo do problemu z alkoholizmem.

Profesjonalne odtrucie alkoholowe – warto wybrać specjalistyczny gabinet

Wybór odpowiedniego gabinetu jest bardzo ważne podczas rozmaitych zabiegów związanych z leczeniem uzależnień. Coraz częściej zdarza się, że leczenie tzw. kaca, czy właśnie cały zabieg odtruwania alkoholowego często proponowany jest przez firmy i osoby bez wymaganej wiedzy merytorycznej i przede wszystkim doświadczenia klinicznego w leczeniu uzależnień. Należy być bardzo ostrożnym. Przed zabiegiem zalecane jest dokładne sprawdzenie kompetencji osób reklamujących się. Bezpieczne odtrucie alkoholowe jest leczeniem pod nadzorem odpowiednio wykształconego i doświadczonego lekarza specjalisty.

Odtruwanie alkoholowe – ile trwa?

Alkoholowy Zespół Abstynencyjny w sytuacji braku powikłań trwa zwykle tydzień. Jeżeli ciąg alkoholowy trwał kilka dni i był intensywny, niemożliwe jest aby w ciągu kilku godzin uzyskać dobrą i trwałą poprawę stanu zdrowia pacjenta. Bezpieczne i skuteczne odtrucie alkoholowe to kilkudniowa procedura.

Kto powinien zdecydować się na odtrucie alkoholowe?

Jeśli chodzi o zabieg odtruwania alkoholowego, decyzję o jej podjęciu powinna podjąć każda osoba uzależniona, która podejrzewa, że ​​może mieć problemy z nadużywaniem alkoholu. Lampka ostrzegawcza powinna się zapalić, już wtedy jeśli zauważymy, że nie jesteśmy w stanie kontrolować ilości spożytych przez nas napojów wysokoprocentowych. Dodatkowo jeżeli zdarza się, że alkohol jest spożywany samotnie, dodatkowo jest to stały element Twojego życia, i nie możesz nawet odmówić z alkoholu na przyjęciach – może to być pierwszy objaw wskazujący na chorobę alkoholową. Należy pamiętać, że im szybciej nastąpi reakcja, tym większa szansa, że ​​będziemy w stanie pozbyć się uzależnienia na zawsze. Na dodatek duża ilość spożywanego alkoholu w dłuższym okresie czasu prowadzi do znacznego uszkodzenia zdrowia osoby uzależnionej.  Poniżej przedstawiono kilka innych symptomów, wskazujących na uzależnienie:

 • Jeżeli czujesz, że nie możesz przestać ranić siebie, swoich bliskich lub kogoś innego.
 • Zdarza się, że wymiotujesz kilka razy dziennie i nie możesz przestać.
 • Wymiotujesz krwią lub cieczą podobną do kawy.
 • Często masz problemy z oddychaniem lub masz bardzo płytki oddech.
 • Twoje serce bije ponad 120 razy na minutę i w ogóle nie zwalnia.
 • Odczuwasz ból w klatce piersiowej.
 • Cierpisz na ostre bóle głowy i zawroty głowy.
 • Masz tzw. nudności skrętne.
 • Zdarzają Ci się skurcze oraz dreszcze.

Odtrucie alkoholowe – częste błędy i zagrożenia

Błędem, którym zdarza się najczęściej jest  nieprawidłowa ocena stanu zdrowia osoby uzależnionej. Niestety nawet lekarze posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z osobami uzależnionymi od alkoholu zdarza się, że mają często trudności w ocenie faktycznego stanu fizycznego, a także psychicznego osoby po ciągu alkoholowym. Natomiast osoby, które nie posiadają tego doświadczenia w ogóle, oraz te, które nie mają odpowiednich kwalifikacji  popełniają je praktycznie zawsze. Niestety konsekwencje są ogromnym zagrożeniem nie tylko dla bezpieczeństwa Pacjenta i jego zdrowia. Zagrożone jest także jego życie. Zdarza się, że  osoby po domowym odtruciu alkoholowym wykonywanym samodzielnie, lub też z pomocą osób przypadkowych trafiają do szpitala z często już poważnymi zaburzeniami rytmu serca, zagrażającymi wartościami ciśnienia tętniczego, objawami krwawienia z przewodu pokarmowego, czy nawet zapaleniem trzustki.  

Odtrucie alkoholowe i co dalej?

To właśnie po odtruwaniu alkoholowym rozpoczyna się bardzo trudna droga uzależnionego Pacjenta do odzyskania pełni zdrowia. Najczęściej sugerujemy osobom uzależnionym od razu podjęcie dalszych kroków dostosowanych do stanu, w jakim się znajduje i etapu jego choroby alkoholowej. Najczęściej zalecamy współpracę nie tylko z lekarzem, który wyłącznie troszczy się o stan zdrowia jego organizmu, ale przede wszystkim  z psychologiem. Jedną z najlepszych jest przy problemach z uzależnieniem terapia behawioralno-poznawcza.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx