Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

11 sierpnia 2022

Najpopularniejsze metody finansowania rozwoju firmy

Fot.: materiał partnera

W pierwszym etapie nowa firma zaczyna od zalążka pomysłu. Jej potrzeby w zakresie finansowania zewnętrznego są wysokie, ponieważ potrzebuje pieniędzy na rozwój, ale brakuje jej zysków. Młode firmy są często finansowane zadłużeniem, pozyskiwaniem kredytów od banków i znajomych lub korzystają z takich instrumentów jak dofinansowania dla firm. Źródło finansowania może być zależne od postrzeganego ryzyka i rozwoju biznesu.

Oszczędności osobiste — fundusz właściciela — kapitał własny

Jest to najbardziej preferowane źródło finansowania dla większości firm zaraz po ubieganiu się o dotacje unijne na rozwój firmy. Obejmuje spadki lub oszczędności osobiste wygenerowane, lub zachowane z poprzednich przedsięwzięć. Ilość pieniędzy dostępnych do wykorzystania zależy od Twoich dochodów, Twoich możliwości oszczędzania i konsumpcji oraz poziomu opodatkowania. To źródło funduszy nie stanowi zobowiązania wobec Twojej firmy i zazwyczaj jest nieoprocentowane.

Rodzina i przyjaciele

To kolejne, po oszczędnościach osobistych, najczęstsze źródła finansowania. Są to pieniądze, które otrzymujesz od zamożnych członków rodziny lub przyjaciół. Dobrą rzeczą w tym źródle funduszy jest to, że Twoja rodzina i przyjaciele mogą Ci pomóc, nie martwiąc się o to, że musisz szybko zwrócić pożyczone pieniądze.

Kredyt bankowy

Pozyskiwanie pieniędzy może odbywać się z różnych powodów. Tradycyjne obszary potrzeb mogą dotyczyć nabywania aktywów kapitałowych – nowych maszyn lub budowy nowego budynku, lub magazynu. Rozwój nowych produktów może być niezwykle kosztowny i tutaj znowu może być potrzebny kapitał. Zwykle takie inwestycje są finansowane wewnętrznie, podczas gdy kapitał na zakup maszyn może pochodzić ze źródeł zewnętrznych. W dzisiejszych czasach ograniczonej płynności wiele organizacji musi szukać krótkoterminowego kapitału w postaci kredytów w rachunku bieżącym lub pożyczek, aby zapewnić poduszkę ochronną przepływów pieniężnych.

Jakie są źródła finansowania rozwoju firmy?

Firma może pozyskać nowe fundusze z następujących źródeł:

• Pożyczka biznesowa;

• Zaliczka gotówkowa na poczet dochodów z karty kredytowej;

• Pożyczka na zakup sprzętu;

• Leasing sprzętu;

• Komercyjny kredyt hipoteczny;

• Fundusze UE programu rozwoju działalności — dotacje unijne na rozwój firmy;

• Franczyza.

Gdy firma jest w stanie pozyskać finansowanie zewnętrzne i rozwijać swój produkt/usługę, wchodzi w fazę wzrostu. Ma skuteczną strategię, próbuje oferować swoje produkty lub usługi potencjalnym klientom – najpierw rozszerzając działalność na inne państwa i regiony, a następnie często na arenie międzynarodowej i globalnej.

Giełda papierów wartościowych i sposób na finansowanie firmy

Firmy odnoszące sukcesy mogą osiągać coraz większe zyski z roku na rok. W miarę przechodzenia przez fazę wzrostu zarobki zaczynają rosnąć wolniej. W pewnym momencie firma może zdecydować się na wejście na giełdę, oferując publicznie swoje akcje na giełdzie papierów wartościowych jako sposób finansowania kapitałowego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx