Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 lutego 2023

DJI Air 2S — nowy dron dla twórców

Fot.: materiał partnera

Dron do filmowania taki jak DJI Air 2S to rzecz jasna lekkość, szybkość i zwrotność, czyli to, czego nie miały drony do kręcenia reklam sprzed kilku lat. Miały też sześć wirników i nie zachwycały tą swoją szybkością lotu. Obecnie rzecz jasna standardy się zmieniają, czyli dron do filmowania musi mieć cztery wirniki i w sumie ważyć mniej niż kilogram, a na dokładkę posiadać kamerę ze sporą matrycą.

Czas lotu — istotne wzmianki

W przypadku dronów czas lotu niemal zawsze był problemem, bo nawet jeśli wynosi on ponad dwadzieścia minut lub blisko czterdzieści, to i tak w pewnym momencie akumulator był już rozładowany, a jego naładowanie musi potrwać. Dlatego też profesjonaliści kupujący drony do filmowania zazwyczaj brali jeden lub nawet trzy dodatkowe akumulatory.

Mowa tu o tym, że takowe się wymienia i co równie istotne tak się wydłuża czas filmowania dwukrotnie lub trzykrotnie. Ta sprawa jest bardzo ważną, bo gdy akumulator w maszynie takiej jak DJI Air 2S się rozładuje, to jego naładowanie rzecz jasna musi potrwać, a posiadający akumulator na wymianę mogli dalej kręcić film promocyjny, po to, by wykorzystać warunki, zanim pogoda się popsuje. Takie podejście do tych spraw nie jest nowością i to zwłaszcza w przypadku dronów posiadających kamerę 20 MPX.

Programowanie

W czasach obecnych pewne jest to, że dron do filmowania to raczej nie zabawka. Mowa tu dokładnie o tym, że to nie to samo co helikopter RC, bo w tym konkretnym przypadku frajdę z posiadania dają te rozbudowane elektroniczne funkcje, czyli maszynę taką jak DJ Air 2S się programuje do wykonania pewnej trasy przelotu, choćby nad jakimś ośrodkiem rekreacyjnym.

Taki przelot jest rzecz jasna powiązany z filmowaniem i to w znacznej rozdzielczości, choć może ona być niższą i co równie istotne nie musi być cały czas stałą, bo opcje powiązane z programowanie tego drona dają nam możliwość zmiany rozdzielczości w niemal dowolnym momencie filmowania.

Kluczowe znaczenie ma też i to, że sam operator nie musi ciągle kontrolować drona w czasie lotu, czyli może zająć się parametrami filmowania i kompletnie nie przejmować się lotem. Chyba że zauważy, że dzieje się coś dość nieciekawego.

Inne istotne wzmianki

Samo filmowanie też wymaga skupienia się, bo kamera w tym modelu i w kilku innych najnowszych jest opcją obracającą się, czyli może ona wykonać pełen obrót i w tym tkwi jej kluczowa zaleta. Wiele znaczy też i to, że ta kamera jest tak jakby odizolowaną od drona, czyli te jego nieprzewidywalne ruchy, które wywołuje wiatr, nie wpływają na stabilność ujęć, o ile wiatr mieści się w tych wyznaczonych normach.

Jednym słowem tym konkretnym dronem mógłby nawet latać kompletny amator, który nie przeszedł szkolenia, ale w czasach obecnych te szkolenia to opcja obowiązkowa. Dlatego też, jeśli złapie nas policja lub straż miejska na zabawie dronem, który waży więcej niż 250 gram, to musimy im okazać stosowny certyfikat informujący o tym, że ukończyliśmy odpowiednie szkolenia i możemy się posługiwać danym dronem.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx