Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 lutego 2023

Jak prawidłowo nałożyć opatrunek?

Fot.: unsplash.com

Skaleczenia, zranienia, poparzenia – to wszystko zdarza się nam na co dzień. W domowym zaciszu nie trudno o uraz czasem wystarczy przygotowywać posiłek lub korzystać z chemii do sprzątania. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju jest rana, warto wiedzieć jak założyć opatrunek w odpowiedni sposób. Pamiętaj jednak aby przed przystąpieniem do samodzielnego opatrywania rany ocenić, czy nie wymaga ona konsultacji lekarskiej.

Jakie są rodzaje opatrunków?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów opatrunków, dlatego warto wiedzieć, jaki zastosować w danej sytuacji. W zależności od typu rany stosujemy różne opatrunki:

 • opatrunki uciskowe – te opatrunki służą przede wszystkim zatamowaniu krwawienia, składają się z jałowej gazy i bandaża, którym owijamy miejsce wraz z raną
 • opatrunki osłaniające – to najczęściej stosowane opatrunki; zapobiegają dostaniu się do rany zanieczyszczeń
 • opatrunki obłożeniowe – te opatrunki mają za zadanie usztywnić dane miejsce, np. w sytuacji otwartego złamania

Najpopularniejsze są opatrunki osłaniające i to właśnie po nie najczęściej sięgamy, jednak ilość i różnorodność dostępnych na rynku opatrunków osłaniających może przytłoczyć. Dlatego warto znać najpopularniejsze typy:

 • plaster z opatrunkiem – to najczęściej stosowana w domach forma; sprawdza się przy skaleczeniach i drobnych ranach
 • opatrunki hydrowłókniste, alginianowe i hydrokoloidowe – to opatrunki posiadające właściwości chłonne, stosowane przy ranach z wysiękiem
 • opatrunek z parafiny – zapobiega wysychaniu rany, stosowany najczęściej przy oparzeniach, po operacjach przeszczepu skóry
 • opatrunek hydrożelowy – stosowany przede wszystkim przy oparzeniach, nie przykleja się do rany i zapobiega jej wysychaniu
 • opatrunek enzymatyczny – stosuje się go przy ranach z tkanką martwiczą
 • opatrunek z jonami srebra – działa bakteriobójczo, stosowany przy ranach narażonych na infekcje
 • opatrunek z węglem aktywowanym – pochłania nieprzyjemny zapach, stosowany najczęściej przy ranach odleżynowych i owrzodzeniach.
 • opatrunek silikonowy – stosowany na ranach zagojonych po operacjach w celu maksymalnego zmniejszenia blizny.

Jak prawidłowo założyć opatrunek?

Opatrywanie rany należy zacząć od zdezynfekowania jej. W tym przypadku warto skorzystać ze środków antyseptycznych dostępnych w aptekach. Jeżeli nie mamy ich pod ręką to przemyć ranę wodą. Pamiętaj jednak, że dezynfekujemy ran po oparzeniach, krwawiących oraz głębokich. Jeżeli rana krwawi, to najpierw tamujemy krwawienie poprzez ucisk.

W przypadku oparzenia ranę chłodzimy letnią lub zimną, koniecznie czystą, wodą. Proces ten kontynuujemy do momentu, aż rana prestanie boleć, czyli przez około 15-20 minut.

Kolejnym krokiem jest założenie opatrunku odpowiednio dobranego do rany. Najlepiej, aby opatrunek był jałowy. Dzięki temu do rany nie dostaną się bakterie i zanieczyszczenia razem z opatrunkiem.

W przypadku ran pooperacyjnych, po zdjęciu szwów watro zabezpieczyć miejsce opatrunkiem silikonowym. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko otworzenia się rany, a blizna będzie praktycznie niewidoczna.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx