Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Laserowe usuwanie pieprzyków i znamion Łódź – kiedy je usunąć?

Pieprzyki są zwyczajową nazwą zmian barwnikowych, określających zmiany skórne, jakie występują na skórze wszystkich ludzi. Charakteryzują się dość bogatym wachlarzem kolorystycznym, sięgającym po różne odcienie czerwieni, brązu i czerni. Barwa uzależniona jest od nacechowania tych zmian ilością melanocytów, które stanowią barwnik komórek. Im więcej melanocytów, tym dany pieprzyk będzie ciemniejszy.

Za pomocą usuwania znamion w https://chirurgialodz.pl/ można uniknąć lub znacznie zmniejszyć ryzyko pojawienia się choroby onkologicznej skóry, szczególnie istotne jest to w aspekcie omawiania znamion barwnikowych. Z tego powodu zaleca się systematyczne obserwowanie wszelkich pieprzyków, a w momencie dostrzeżenia jego zmiany w wyglądzie lub innych niepokojących objawów, Pacjent powinien jak najszybciej skonsultować się z dermatologiem w celu omówienia charakteru danej zmiany oraz sposobu dalszego postępowania.

Jakie zmiany powinny wzbudzić czujność?

Znamiona mogą być zarówno wrodzone, jak i nabyte. Tym samym, mogą towarzyszyć człowiekowi od urodzenia lub pojawić się wraz z upływającym czasem. Istnieje wiele czynników generujących pojawianie się niepożądanych zmian, np. warto wyszczególnić tutaj nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne, a także korzystanie z solarium. W chwili kiedy dany pieprzyk osiąga 5 mm, zaczyna wystawać ponad powierzchnię skóry, zmianie ulega jego barwa, zaczyna swędzieć, warto udać się do lekarza i usunąć problematyczne miejsce, oddając wycinek do badania histopatologicznego. Mimo, iż usuwanie znamion ma charakter zarówno zdrowotny, jak i kosmetyczny, należy zawsze zdrowie traktować jako priorytet. Z tego powodu konieczna jest wcześniejsza konsultacja medyczna, a po zabiegu badanie histopatologiczne, o ile zajdzie taka potrzeba. Warto tutaj podkreślić antynowotworowe znaczenie usuwania znamion. W ten sposób można szybko wykryć czerniaka, a także jemu zapobiec. Tym bardziej, że każdego roku odnotowuje się coraz większą ilość ludzi chorujących na różne, mniej lub bardziej groźne choroby skóry, przy czym największy odsetek zachorowalności dotyczy właśnie czerniaka skóry, błon śluzowych oraz gałek ocznych. Lekarze podkreślają, że rozpoznanie we wczesnym stadium rozwoju choroby oraz przeprowadzenie usunięcia podejrzanych zmian skutecznie ochrania daną osobę przed dalszym rozwojem śmiertelnego nowotworu.

Czy czerniaka  usunąć laserowo lub chirurgicznie?

Czerniak jest rodzajem nowotworu skóry, który wywodzi się ze wspomnianych wcześniej melanocytów. W momencie kiedy czerniak jest już w zaawansowanej fazie rozwoju, wykazuje się dużą dynamicznością i złośliwością, dając przerzuty – najczęściej do płuc i wątroby. W tym miejscu należy podkreślić, że laseroterapia, mimo, iż daje spektakularne efekty, nie powinna być stosowana przy usuwaniu zmian nowotworowych. Takie działanie może pogorszyć stan Pacjenta, a także uniemożliwić rozpoznanie choroby onkologicznej. Z tego powodu jest to postępowanie nieprawidłowe. Korzystniej jest chirurgicznie usunąć znamię, dzięki czemu istnieje możliwość histopatologicznego przebadania uzyskanego wycinka. Wcześniej lekarz dokonuje oceny dermatoskopowej. Warto dodać, że najlepszym momentem na wykonanie tego typu ruchów jest okres jesienno-zimowy, ponieważ jest wtedy ograniczone promieniowanie słoneczne, a także rany goją się lepiej.

Dużym atutem chirurgicznej ingerencji w celu usunięcia zmian o cechach atypowych oraz w kwestii podejrzenia czerniaka jest bezbolesność zabiegu – chirurg operuje po wcześniejszym podaniu znieczulenia miejscowego w formie zastrzyku w wybrane miejsce na skórze, które będzie poddawane operacji. Dzięki temu znacząco poprawia się komfort Pacjenta z zachowaniem jego przytomności. Sam zabieg trwa około 20 minut, a następnie lekarz zakłada szwy. Podczas takich działań lekarz musi pamiętać o usunięciu marginesu zdrowej tkanki, aby wyeliminować ryzyko rozsiania komórek czerniaka. Jeżeli zabieg przeprowadzony jest poprawnie, wycinek oddawany jest do badania histopatologicznego w celu stwierdzenia, czy określona zmiana posiada postać łagodną, czy już złośliwą.

Kiedy można laserowo usunąć zmiany skórne?

Laseroterapia wykorzystywane jest zazwyczaj u tych Pacjentów, którzy mają zmiany łagodne i kiedy pieprzyk lekko wystaje ponad powierzchnię skóry. Warto w tym miejscu zaznaczyć korzyści, jakie wynikają z przeprowadzenia laserowego usuwania pieprzyków. Przede wszystkim zabieg dedykowany jest osobom w każdym wieku, a dużym atutem jest tutaj brak inwazyjności, dzięki czemu nie dochodzi do naruszenia i przerwania tkanki skórnej. Sam zabieg jest szybki, a proces ogólnej regeneracji nie przekracza dwóch tygodni. W większości przypadków laseroterapia stosowana jest w celach estetycznych. Za pomocą techniki laserowej z powodzeniem usuwa się brodawki, kaszaki, naczyniaki, ziarniaki, jak i włókniaki. Z tej metody jednak nie mogą skorzystać osoby, których znamiona są płaskie lub wykazują cechy zmian onkologicznych. Lekarz odmówi także laserowego usuwania znamion barwnikowych, a także tych z podejrzeniem czerniaka.

Czy zabieg jest bolesny?

Laserowe usuwanie pieprzyków lub innych typów zmian skórnych nie jest ani bolesne, ani inwazyjne. W ten sposób skutecznie zwiększa się komfort Pacjenta, szczególnie podając mu znieczulenie miejscowe, jednak w przypadku kiedy wykazuje on niski próg bólu i dużą wrażliwość na bodźce, może on odczuwać delikatne dolegliwości bólowe, szczególnie podczas usuwania głębokich znamion.

Kto nie może poddać się zabiegowi?

Mimo, iż laserowe usuwanie znamion zalicza się do ingerencji bezpiecznych, to w dalszym ciągu należy pamiętać, że jest to jednak zabieg – i tak jak przed każdym zabiegiem, tak i w tym przypadku lekarz przed przystąpieniem do zabiegu zobowiązany jest do potwierdzenia lub wyeliminowania posiadania określonych przeciwwskazań zabiegowych. Należy tutaj wymienić aktywne infekcje w obrębie znamienia, np. opryszczkę lub skłonność do powstawania blizn przerostowych.

Ile trwa proces gojenia?

Jak wspomniano we wcześniejszym fragmencie niniejszego tekstu, ze względu na nieinwazyjność zabiegu, czas rekonwalescencji jest krótki, zwykle sięga do 14 dni. Jednak w momencie usuwania znamion głębokich, czas ten może wydłużyć się do miesiąca. W tym miejscu należy podkreślić znaczenie stosowania się do zaleceń lekarskich, a także zachowanie odpowiedniej higieny i pielęgnacji. Miejsce poddane ingerencji laserowej należy przemywać wodą z mydłem, a po wygojeniu się rany warto unikać promieniowania słonecznego, które w nadmiernej ilości może spowodować wystąpienie przebarwień.

Pielęgnacja skóry po zabiegu usunięcia pieprzyka

Dość szybko, bo po około trzech tygodniach od zabiegu, następuje namnażanie się komórek skóry, dzięki czemu rana się zasklepia. Warto mieć na uwadze, że im rana jest głębsza, tym czas może być dłuższy, komórki w głębszych warstwach skóry mogą nawet potrzebować kilku miesięcy aby się przebudować. Lekarze często zalecają stosowanie maści pielęgnacyjnych z alantoiną, heparyną lub z wyciągiem z cebuli. W aptekach także można znaleźć plastry na blizny, które nakleja się na skórę, dzięki czemu regeneracja jest szybsza. Cały okres gojenia się rany może trwać nawet pół roku od zabiegu. Oprócz unikania promieniowania słonecznego, warto zrezygnować w tym czasie z basenu i sauny.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx