Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 stycznia 2023

Czym są poliole?

Poliole to substancje, które często wymieniane są w kontekście odchudzania oraz diety podczas treningów. Co kryje się pod tą dość tajemniczo brzmiącą nazwą? Czym są poliole, które często można spotkać w składach żywności dla sportowców oraz w suplementach diety dla osób marzących o szczupłej sylwetce? Jaki jest ich wpływ na ludzki organizm?

Czym są poliole?

Poliole to alkohole wielowodorotlenowe, które nazywane są także alkoholami polihydroksylowymi. Najczęściej są one dodawane do żywności dla sportowców oraz dla osób, będących na diecie i marzących o szczupłej sylwetce. Poliole, podobnie zresztą jak cukry proste, mają bardzo słodki smak, jednak w przeciwieństwie do cukrów mają wyjątkowo niską kaloryczność- tylko około 0,2 – 2,6 kalorii. Dodatkowo po spożyciu polioli nie następuje podniesienie poziomu cukru we krwi. Dlatego też są idealnym zamiennikiem białego cukru dla osób zmagających się z cukrzycą.

Jakie właściwości mają poliole?

Poliole wykazują wiele właściwości, natomiast jedną z najczęściej wykorzystywanych cech jest ich słodki smak. Poza tym, dzięki niskiej kaloryczności, poliole są dobrym zamiennikiem cukru. To właśnie z tego powodu spotykamy je najczęściej w suplementach diety dla sportowców oraz w żywności niskokalorycznej przeznaczonej dla osób, które są na diecie. Poliole nieco się od siebie różnią oraz mają nieco inne właściwości.

Zamienniki cukru – rodzaje polioli

Rozróżniamy bardzo wiele rodzajów polioli, zwanych także cukrolami. Najczęściej stosowane są: glikol, sorbitol, glicerol, ksylitol, erytrol, inozytol, perseitol, wolemitol oraz beta-sedoheptiol. Wiele z tych rodzajów polioli ma szerokie zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jest to jednak niejedyny przemysł, w którym stosuje się poliole. Niektóre z nich, głównie glicerol, stosowany jest na przykład w przemyśle kosmetycznym, natomiast glikol, bywa często stosowany w branży motoryzacyjnej.

Ksylitol

Ksylitol jest jednym z najbardziej popularnych polioli, który spotkać można w sklepach spożywczych oraz zielarskich pod nazwą: cukier brzozowy. Nazwa cukier brzozowy nie jest przypadkowa, ponieważ ksylitol rzeczywiście otrzymywany jest z brzozy. Ksylitol, podobnie zresztą jak pozostałe poliole, ma bardzo słodki smak. Dlatego też, jest chętnie wykorzystywany jak substytut białego cukru w cukierkach, ciastkach, czekoladach i również w pastach do zębów.

Erytrol

Erytrol jest kolejnym częstym stosowanym dodatkiem do żywności. Na opakowaniach w składzie produktów spożywczych ma on oznaczenie – E968. Co ważne, erytrol ma nie tylko mało kalorii, ale jest również bezpieczny dla zębów, ponieważ nie powoduje próchnicy jak na przykład cukry proste. Warto wiedzieć, że erytrol występuje naturalnie w owocach, niektórych porostach i wodorostach, a także w czerwonym winie.

Sorbitol

Sorbitol jest substancją, którą bardzo często można spotkać w produktach spożywczych. Najczęściej sorbitol oznaczany jest symbolem – E420. Dodatkowo, podobnie jak pozostałe poliole, służy on jako substancja słodząca, ale może również utrzymywać wilgoć w produktach spożywczych. W warunkach naturalnych sorbitol znajduje się między innymi w owocach, najbardziej bogate w sorbitol są na przykład: gruszki, jabłka, morele i brzoskwinie. Natomiast całkowicie bezkonkurencyjne są owoce suszone, które zawierają najwięcej sorbitolu w swoim składzie.

Poliole w diecie

Od kilku lat poliole w Polsce i na świecie cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem. Spowodowane jest to przede wszystkim faktem, że doskonale zastępują one cukry proste, a przy tym nie mają tyle negatywnych jak one skutków dla naszego organizmu. Poliole warto stosować, przede wszystkim, gdy chcemy stracić zbędne kilogramy, ponieważ zawierają dużo mniej kalorii niż zwykły biały cukier. Co więcej, szczególnie polecane są osobom, które chorują na cukrzycę, ponieważ poliole nie powodują one nagłych skoków insuliny.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx