Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 stycznia 2023

Jaki zasilacz UPS do komputera stacjonarnego okaże się najlepszy?

Zwykle składamy komputer stacjonarny pod kątem własnych potrzeb – np. pracy z programami graficznymi, obsługą gier lub specjalistycznego oprogramowania do wykonywania różnych projektów. Nie myślimy jednak o awaryjnym zasilaniu, szczególnie jeśli wybieramy komputer do domu. Tymczasem spadek napięcia w sieci lub przerwa w dostawie energii może doprowadzić do wyłączenia się urządzenia, a co za tym idzie – utraty niezapisanych danych, a nawet uszkodzenia sprzętu. Podpowiadamy, jaki zasilacz awaryjny UPS najlepiej sprawdzi się przy komputerze stacjonarnym.

Zasilacz UPS do peceta – czemu go potrzebujesz?

Sprzęt komputerowy jest dość podatny na wahania napięcia i spadki jakości energii elektrycznej, których w normalnych warunkach w zasadzie nie da się uniknąć. Osoby pracujące w domu lub używające komputerów stacjonarnych do jakichkolwiek innych celów, np. grania, obróbki materiałów multimedialnych czy kopania kryptowalut, są przez to narażone na straty, jakie mogą wyniknąć wskutek nagłego wyłączenia się komputera. Domowe sieci elektryczne mogą dość łatwo ulegać przeciążeniom, szczególnie jeśli uruchamianych jest zbyt dużo urządzeń – wyobraź sobie, że robisz krótką przerwę w pracy (nie wyłączając przecież na jej czas komputera), odgrzewasz obiad w mikrofalówce, robisz kawę w ekspresie lub gotujesz wodę w czajniku elektrycznym i już może dojść do wybicia korków.

Receptą na taką ewentualność są zasilacze UPS, które utrzymują napięcie przez kilka lub kilkanaście minut od momentu przerwy w dostawie energii. W tym czasie można zapisać dane i bezpiecznie wyłączyć komputer, bez ryzyka jakichkolwiek uszkodzeń i strat. UPS-y okazują się w takich sytuacjach, jak:

  • zaniki napięcia, wywołane przeciążeniem sieci elektrycznej;
  • przepięcia od niedalekich uderzeń pioruna;
  • zniekształcenia napięcia;
  • przerwy w dostawie prądu.

Jak dobrać zasilacz UPS do komputera stacjonarnego?

Najistotniejszą kwestią jest odpowiedni rodzaj zasilacza UPS. W przypadku komputera stacjonarnego w domu warto postawić na UPS on-line lub UPS line-interactive. Gwarantują one znacznie stabilniejsze parametry napięcia niż UPS-y off-line, których raczej nie powinno się stosować przy sprzęcie komputerowym.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

  • Moc – zasilacze UPS najwydajniej pracują przy maksymalnie 80% obłożeniu. Pod uwagę musisz wziąć sumę mocy maksymalnych wszystkich urządzeń, które zamierzasz do niego podłączyć, czyli przede wszystkim komputera i monitora, ale też urządzeń peryferyjnych, np. modemu internetowego.
  • Liczba gniazdek – policz ile urządzeń chcesz podłączyć do zasilacza i weź zapas na ewentualny nowy sprzęt. Do UPS-ów nie powinno się podłączać przedłużaczy ani listew.
  • Czas przełączania – im jest krótszy, tym szybciej Twój komputer będzie zasilany nie prądem sieciowym, ale akumulatorem.
  • Pojemność akumulatorów – od niej zależy, jak długo urządzenie będzie utrzymywało napięcie.

Podsumowanie

UPS pomoże Ci zachować dane i nie utracić postępu pracy, dlatego powinien obowiązkowo znaleźć się na wyposażeniu osób pracujących w domu, a także w biurach. Pamiętaj jednak, że UPS nie jest alternatywnym źródłem energii, ale awaryjnym zasilaniem na czas zapisania danych i bezpiecznego wyłączenia sprzętu. Jeśli szukasz UPS-a do komputera stacjonarnego lub innego sprzętu, odwiedź sklep KompleksMedia.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx