Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

Brustasza, butonierka, poszetka – co warto o nich wiedzieć?

Obecnie można wyróżnić wiele różnych dodatków do męskich marynarek. Panowie mają styczność m.in. z poszetkami, butonierkami i brustaszą. Niestety nie wszyscy wiedzą czym te elementy się od siebie różnią i na jakie konkretnie okazje pasują. Poszerzenie wiedzy w tym zakresie skutkuje właściwym doborem ubioru oraz dodatków na najważniejsze życiowe sytuacje. Mężczyźni nie popełnią błędu i za każdym razem zadbają o atrakcyjny i nienaganny wygląd.

Poszetka, butonierka i brustasza – kilka cech charakterystycznych. Czym się od siebie różnią?

Najpopularniejszym dodatkiem, który jest spotykany przy męskich marynarkach jest poszetka. To ozdobna chustka, którą umieszcza się w niewielkiej kieszonce marynarki (po lewej stronie). Ten element dodaje mężczyznom klasy, elegancji i powagi. Odmianie charakter ubioru i ożywia dotychczasowy wygląd. Poszetki mogą być wykonywane z różnych materiałów. Warto wymienić w tym miejscu:

  • len,
  • wełna,
  • jedwab.

Do wyboru są poszetki jednolite oraz wzorzyste. Te pierwsze są uważane za bardziej stonowane i eleganckie, lecz wszystko zależy od indywidualnych preferencji użytkowników.

Butonierka to z kolei niewielki otwór znajdujący się w klapie męskiej marynarki, w którym można umieścić m.in. żywe kwiaty. Sprawdza się to przy uroczystych i rodzinnych okazjach, np. na ślubie lub weselu. Do butonierki przypina się również ordery. Brustasza jest zewnętrzną kieszonką, w której umieszcza się wspomnianą wyżej poszetkę. 

Brustasza, poszetka i butonierka – w jaki sposób z nich korzystać i przy jakich okazjach się sprawdzą?

Nie da się ukryć, że właściwe korzystanie z wymienionych wyżej dodatków jest jak najbardziej wskazane. Nie wszyscy mężczyźni posiadają na ten temat szeroką wiedzę, dlatego wszelkie wątpliwości należy rozwiać podczas rozmów i spotkań z wykwalifikowanymi stylistami.

Pierwszą zasadą, o której trzeba pamiętać na każdej uroczystości jest to, że poszetka może być włożona jedynie do brustaszy. Umieszczenie jej w butonierce jest sporym błędem i z pewnością bardziej spostrzegawcze osoby szybko go zauważą. Poszetki sprawdzają się praktycznie przy każdej możliwej okazji. Oczywiście ich dobieranie jest zależne od charakteru danej uroczystości. Inne poszetki wybiera się na wesele, ślub czy też przyjęcie komunijne, a inne na pogrzeb. Do wyboru są mniej lub bardziej formalne wersje.

Co najważniejsze poszetka powinna pasować do wybranej stylizacji. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby nieco się wyróżniała, lecz nie należy z tym przesadzać. Warto pomyśleć o zastosowaniu ciekawego wzoru lub nietypowego koloru. Wszystko zależy od okazji. Atrakcyjną opcją jest np. prążkowana poszetka w połączeniu z ciemnym garniturem w kratę. 

Dobór kwiatków do butonierki jest uzależniony m.in. od koloru garnituru. Z granatowym garniturem świetnie łączą się pudrowe lub białe goździki. Dodatkowo trzeba pamiętać o tym, aby kwiaty pasowały kolorystycznie do poszetki i krawata. Alternatywą dla kwiatków mogą być różnego rodzaju przypinki lub stylowe ozdoby.

Butonierka, poszetka i brustasza – krótkie podsumowanie

Warto zebrać powyższe informacje w jedną zgrabną całość. Poszetka, butonierka i brustasza to najpopularniejsze dodatki do męskich marynarek, które sprawdzają się zarówno przy klasycznych, jak i bardziej ekstrawaganckich modelach.

Poszetki są umieszczanymi w brustaszy ozdobnymi chustkami. Mogą być produkowane m.in. z lnu, jedwabiu i wełny. Na rynku dostępne są modele wzorzyste (np. na ślub) i jednolite (bardziej eleganckie i stonowane, np. na pogrzeb). Poszetki mogą wyróżniać się na tle męskiej stylizacji, lecz nie powinny być przesadzone (atrakcyjną opcją są poszetki w wersji prążkowanej). Ich dobieranie zależy m.in. od charakteru uroczystości i warto to przedyskutować z wykwalifikowanym i sprawdzonym stylistą.

Butonierki to niewielkie otwory w klapie marynarki przeznaczone na przypinki, ordery lub żywe kwiaty. Jeśli chodzi o dobór kwiatków warto wziąć pod lupę m.in. kolor garnituru. Granatowe modele łączą się z pudrowymi lub białymi goździkami. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx