Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Czy warto ogrzewać mieszkanie kotłem kondensacyjnym?

Kocioł kondensacyjny to wciąż bardzo popularne rozwiązanie, wykorzystywane w wielu instalacjach grzewczych w polskich domach. Warto zwrócić uwagę na jego walory pod kątem ewentualnego wyboru gazu jako opłacalnego paliwa, gdy cena alternatywnych środków opałowych wzrasta.

Czym jest kocioł kondensacyjny?

Kocioł kondensacyjny to piec gazowy, który wyróżnia się nieco inną od tradycyjnej konstrukcją. Tego typu urządzenia grzewcze powstały z myślą o jak najlepszym wykorzystaniu zasobów energetycznych gazu. Zazwyczaj podczas procesu spalania pewna część paliwa nie generuje energii w efektywny sposób. W przypadku tradycyjnej (otwartej) konstrukcji pieca gazowego efektywność energetyczna wynosi około 95%. Dla pieców kondensacyjnych jest to z kolei… 109%.

Jak to jest możliwe? Dlaczego efektywność spalania może przewyższyć 100%? To efekt niezupełnie poprawnej definicji norm spalania – gdy były one ustalane, faktycznie nie było możliwości przekroczenia tej wartości podczas generowania ciepła z pieca gazowego (lub jakiegokolwiek innego). Dalszy rozwój urządzeń grzewczych umożliwił jednak wykorzystanie w tym celu również mechanizmu kondensacji. To właśnie te dodatkowe 9% – piec uzyskuje taką efektywność ze względu na użycie pary wodnej w roli dodatkowego źródła ciepła.

Sama kondensacja wykorzystuje fakt, że spaliny również zawierają pewien ładunek ciepła. Jest w nich zawarta para wodna, którą można skroplić przy odpowiednich warunkach – zachodzą one właśnie w piecu kondensacyjnym. Warto dodać, że kondensacja nie zachodzi na tak dużą skalę w piecach tradycyjnych (niskotemperaturowych i stałotemperaturowych). W ich przypadku para wodna jest po prostu odprowadzana albo nie ma sprzyjających warunków (odpowiedniej temperatury), by w ogóle doszło do jej skroplenia.

Piec gazowy kondensacyjny a tradycyjny piec gazowy

Kotły gazowe kondensacyjne są na ogół droższe od konwencjonalnych pieców gazowych. Wynika to z nieco bardziej skomplikowanej konstrukcji. Nie nadają się także do użytku z niektórymi instalacjami grzewczymi – tj. w pewnych sytuacjach będą w stanie odpowiednio ogrzać daną powierzchnię, jednak nie będą mieć możliwości wykorzystania kondensacji do generowania dodatkowej energii cieplnej.

Inaczej jest jednak w przypadku eksploatacji – koszty są wyższe dla zwykłego kotła gazowego. Wynika to z dosyć prostej kalkulacji: mamy tu do czynienia z tym samym surowcem, lecz kocioł kondensacyjny jest w stanie uzyskać więcej energii z takiej samej ilości paliwa. Jeżeli zatem mamy możliwość (pod względem finansowym i konstrukcyjnym) zamontować piec kondensacyjny, zdecydowanie warto się na niego zdecydować. Gdy dysponujemy kominem z przepływem spalin, możemy postawić na wariant dwufunkcyjny, który podgrzewa wodę do centralnego ogrzewania i wodę użytkową w jednym urządzeniu.

Z kondensacji korzystają także piece pulsacyjne – to de facto kotły kondensacyjne, które dokonują spalania w specjalnie przystosowanej do tego komorze. Działają one na podobnej zasadzie jak niektóre silniki lotnicze. Ich koszt jest zdecydowanie wyższy od kotłów tradycyjnych i gazowych kotłów kondensacyjnych, jednak są one jeszcze bardziej ekologiczne i wydajne.

Ekologia jest bardzo istotna

Ogrzewanie domu w sposób przemyślany, ekologiczny i ekonomiczny to klucz do tego, by ograniczyć negatywny wpływ naszej instalacji grzewczej na środowisko. Współcześnie zwracamy na to ogromną uwagę – zarówno ze względu na rosnącą świadomość społeczną, jak i zmiany w przepisach budowlanych. Kocioł kondensacyjny wypada bardzo korzystnie na tle innych rozwiązań, zwłaszcza ze względu na fakt, że pozwala na pełne (a nawet więcej niż pełne) spalanie danego paliwa. Właściciele tego typu urządzenia grzewczego mogą cieszyć się wygodą użytkowania, wysoką efektywnością i brakiem konieczności częstego czyszczenia jego wnętrza.

Dodatkowo sam gaz jest surowcem strategicznym. Zapowiada się, że w kolejnych latach może on mieć kluczowe znaczenie dla ekologii, jako prostszy i tańszy w eksploatacji na przykład od prądu elektrycznego. Myśląc o skutecznej instalacji grzewczej na lata, zdecydowanie warto rozważyć montaż kotła kondensacyjnego.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx