Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Drabina aluminiowa czy winda dekarska? Co lepsze przy montażu dachówek?

Prace dekarskie wymagają nie tylko zachowania dużej rozwagi, ale i posiadania odpowiedniego sprzętu. W trakcie montażu dachówek niezbędna będzie drabina aluminiowa lub ciesząca się coraz większą popularnością winda dekarska. Obydwie umożliwia dostania się na dach oraz wykonania planowanych prac. Pytanie, które z urządzeń sprawdzi się lepiej? Przeczytaj artykuł i zapoznaj się ze wskazówkami naszych ekspertów!

Prace dekarskie wymagają nie tylko zachowania dużej rozwagi, ale i posiadania odpowiedniego sprzętu. W trakcie montażu dachówek niezbędna będzie drabina aluminiowa lub ciesząca się coraz większą popularnością winda dekarska. Obydwie umożliwia dostania się na dach oraz wykonania planowanych prac. Pytanie, które z urządzeń sprawdzi się lepiej? Przeczytaj artykuł i zapoznaj się ze wskazówkami naszych ekspertów!

Windy dekarskie – nowoczesne rozwiązanie

Określane również jako wciągarki pochyłe, bez wątpienia są dużym ułatwieniem dla dekarzy zajmujących się montażem dachówek. Mimo iż służą one jedynie do przenoszenia materiałów budowlanych, urządzenia te cieszą się coraz większą popularnością. Z drugiej jednak strony, jako stosunkowo młody wynalazek, ich stosowanie w dalszym ciągu może budzić wiele wątpliwości. Zwłaszcza w trakcie kontroli nadzoru budowlanego, podczas której należy okazać pełną dokumentację techniczną windy dekarskiej. Zgodnie z wymogami powiatowego inspektora nadzoru budowlanego urządzenia te muszą także posiadać schemat elektryki, instrukcję obsługi w języku polskim oraz szczegółowy wykaz części zamiennych. Niestety bez nich winda dekarska nie będzie mogła być używana. Co jeszcze warto posiadać? Firmom lub osobom zajmującym się jedynie montażem dachówek poleca się wybór urządzeń, których platforma została wyposażona w siatkę. Dzięki niej dachówki zostaną odpowiednio zabezpieczone i nie ulegną uszkodzeniu.

Winda dekarska i jej zalety

Do najważniejszych zalet wciągarki pochyłej należą:

  • Szybsze tempo pracy – dachówek nie trzeba wnosić drabiną;
  • Bezpieczeństwo i komfort – mniejsze ryzyko wyślizgnięcia się dachówek;
  • Mniejszy wysiłek – urządzenie wykonuje pracę bez potrzeby zaangażowania w pracowników (poza operatorem);
  • Oszczędność – dzięki maszynie do wykonania pracy potrzeba będzie mniej ludzi;
  • Łatwy montaż – zgodnie z instrukcją polega on jedynie na ustawieniu szyn jezdnych oraz ich skręceniu..

Drabiny aluminiowe – sprawdzone i niezawodne od lat

Nie ulega wątpliwości, że drabina to urządzenie, na którym można polegać zawsze i wszędzie. Nie potrzebuje ona źródła zasilania, więc z powodzeniem może być używana zarówno w domu, jak i jego obrębie. Należy jednak zaznaczyć, że zwykłe drabiny domowe nie sprawdza się do pracy na dachu. W tym celu potrzebna będzie drabina kominiarska. Wykonana z aluminium, dostępna jest w wersji przenośnej oraz mocowanej na stałe. Należy jednak pamiętać o tym, by w trakcie ich stosowania zachować szczególną ostrożność. Źle zamocowana na dachu drabina aluminiowa może bowiem spowodować pęknięcie dachówki. Warto więc stawiać na modele, które posiadają mechanizmy zabezpieczające pokrycie dachowe. Mimo to posiadają one wiele zalet – m.in. atrakcyjną cenę.

Drabina aluminiowa i jej zalety

Do najważniejszych zalet drabin dekarskich z aluminium zalicza się:

  • Mobilność – drabiny aluminiowe przenośne można dowolnie przestawiać – i to w krótkim czasie;
  • Lekkość – drabiny aluminiowe można przenosić w rękach;
  • Uniwersalność – sprawdzają się nie tylko w dekarstwie, ale również i w wielu innych dziedzinach życia;
  • Stabilność – dzięki specjalnej konstrukcji można je dostosować zarówno do dachów płaskich, jak i o dużym topniu nachylenia. Specjalnie zaprojektowany pałąk stabilizuje mocowanie drabiny, a wypukłe stopnie zapewniają stopom solidnego podparcia;
  • Odporność na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć, wysokie temperatury, słońce itp.

Winda dekarska czy drabina aluminiowa?

Niestety na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Oba urządzenia posiadają wiele cech, które przydają się w trakcie montażu dachówek. Niewątpliwie jednak korzystanie z wind dekarskich jest znacznie wygodniejsze – nie wymaga bowiem od dekarza samodzielnego wnoszenia materiału na dach. Z tego tez względu są one polecane w przypadku montażu dachówek o dużej masie lub gabarytach. Dzięki temu prace dekarskie pójdą znacznie szybciej. Zminimalizowaniu ulega także ryzyko uszkodzenia dachówek, które na drabinie zawsze mogą wypaść z ręki. Korzystanie z drabiny aluminiowej wymaga również zachowania dużej ostrożności. Urządzenie musi zostać rozłożone na stabilnym podłożu oraz poprawnie oparte.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx