Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Produkcja pierogów w domu – pomysł na biznes

Obecne przepisy prawne umożliwiają rozpoczęcie działalności we własnej kuchni domowej. Pierogarnia jest świetnym pomysłem na biznes, ponieważ zapotrzebowanie jest duże, a koszty produkcji stosunkowo niskie.

Czy można sprzedawać pierogi zrobione w domu?

Robiąc pierogi w domu nie potrzebujemy dużego budżetu na start. Trzeba jednak spełnić pewne wymogi. Osoby, które planują produkcję domową powinny się koniecznie zarejestrować. Wniosek można składać do wyznaczonej jednostki Powiatowej Inspekcji Sanitarnej. Po złożeniu wniosku otrzymuje się wpis, który uprawnia do rozpoczęcia takiej formy działalności. Sanepid nie ma też obecnie obowiązku skontrolowania produkcji domowej przed oficjalnym rozpoczęciem działalności. Oczywiście urzędnicy mogą jednak chcieć zobaczyć pomieszczenia, w których odbywać się będzie produkcja żywności. Należy też pamiętać o przygotowaniu dokumentów wymaganych przez Sanepid. Wśród nich można wymienić aktualny wynik badania wody, książeczkę sanepidowską, książkę kontroli przedsiębiorcy oraz umowy na wywóz odpadów. Warto też pamiętać, że pomieszczenia przeznaczone do produkcji żywności muszą być odpowiednio przygotowane. Przede wszystkim musi być w nich utrzymywana czystość. Do dyspozycji personelu powinny być też dostępne urządzenia, dzięki którym będzie można utrzymać pomieszczenie w czystości. Każda powierzchnia, która będzie miała kontakt z żywnością musi być w stanie dobrym. Właściciel jest też odpowiedzialny za zapewnienie właściwych warunków do czyszczenia i dezynfekcji. W tym celu muszą być stosowane materiały gładkie, zmywalne oraz odporne na korozję. Żeby rozpocząć produkcję trzeba też mieć dostęp do odpowiedniej ilości zimnej i gorącej wody pitnej. Wszystkie środki spożywcze trzeba rozłożyć w ten sposób, żeby zminimalizować ryzyko zanieczyszczenia.

Wymogi domowej produkcji

Obowiązkiem właściciela jest też utrzymywanie i monitorowanie termicznych warunków żywności. Oznacza to, że przynajmniej dwa urządzenia chłodnicze muszą się znaleźć w kuchni, a oprócz tego urządzenia grzewcze, punkty wodne oraz szafki, w których trzymane będą narzędzia i sprzęt. Blaty robocze muszą być regularnie czyszczone. Należy jednak pamiętać, że produkcja pierogów w domu nie będzie możliwa, jeżeli salon jest połączony z aneksem kuchennym. Warto zwrócić uwagę na fakt, że pomieszczenie musi być zamknięte. Wyprodukowane wyroby klienci mogą odbierać osobiście, ale można też użyć środku transportu zatwierdzonego przez Inspekcję Sanitarną. Może to być pojazd prywatny lub wynajęty od firmy zajmującej się świadczeniem takich usług. Działalność nie może być też wykonywana, jeżeli w pomieszczeniach przebywają domowe zwierzęta. Kontakt zarażonego zwierzęcia z żywnością może być dużym zagrożeniem dla osób, które kupują pierogi z tego miejsca. Należy mieć na uwadze, że produkcja domowa, tak samo jak każdy zakład gastronomiczny podlega systematycznym kontrolom sanepidu. Wymogi sanepidu muszą być spełnione, ponieważ w innym wypadku narażeni na problemy zdrowotne są zarówno pracownicy, jak i klienci. Sprawdzone przepisy na pierogi znajdziesz tutaj: https://slimlife.pl/category/przepisy/

Plan na biznes

Pomysł to jednak nie wszystko, ponieważ trzeba mieć konkretny plan na biznesu. Najlepiej korzystać jedynie ze składników wysokiej jakości. Wszelkie ulepszacze oraz sztuczne konserwatny sprawiają, że pierogi wyglądają lepiej, ale jednocześnie są pozbawione składników odżywczych. Z upływem czasu można zakupić specjalną maszynę, która przyspieszy robienie pierogów. Przykładem takiego urządzenia jest linia technologiczna do produkcji pierogów. W maszynie należy zagotować wodę, a następnie wrzucać pierogi. Później wszystkie produkty są mieszane oraz liczone od razu jak wypłyną na powierzchnię. Więcej na temat gotowania pierogów znajdziesz tutaj: https://slimlife.pl/jak-ugotowac-pierogi-swieze-a-jak-mrozone/. Warto zwrócić uwagę na fakt, że maszyna może być ustawiona według preferencji osobistych. Można swobodnie zmieniać temperaturę, sposób mieszania oraz czas gotowania. W skład linii technologicznej do pierogów wchodzi wiele urządzeń. Można w tym miejscu wymienić stół formowania pierogów z taśmą transportową oraz formierkę pierogów, dzięki której można formować pierogi o różnym kształce i wadze. Domowa produkcja pierogów to bardzo ciekawy pomysł na biznes, ale wymagający dużego zaangażowania.

3.8 5 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx