Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Wady i zalety zastosowania w mieszkaniu antresoli

Antresola to bardzo ciekawe, ale przede wszystkim funkcjonalne rozwiązanie, dzięki któremu można zyskać dodatkową użytkową przestrzeń pod poddaszem czy stropem. Choć antresola prezentuje się bardzo dobrze, a przy tym pozwala na zyskanie nieco więcej miejsca do zagospodarowania, warto zdawać sobie sprawę z tego, że nie w każdym mieszkaniu będzie się sprawdzała równie dobrze.

W jakim mieszkaniu można zastosować antresolę?

Decydując się na antresolę w mieszkaniu, warto zdawać sobie sprawę z tego, czym ona jest. Według przepisów z rozporządzenia ministra infrastruktury dotyczących warunków technicznych, jakie powinny spełniać budynki i ich usytuowanie, antresola stanowi górną część kondygnacji/pomieszczenia, która znajduje się nad stropem pośrednim. Antresola nie może mieć powierzchni większej niż pomieszczenie/kondygnacja, nad którą się znajduje. Dodatkowo musi być to przestrzeń otwarta, nieoddzielona od wnętrza żadnymi ścianami.

Podstawowym warunkiem do tego, by w mieszkaniu mogła powstać antresola, jest jego odpowiednia wysokość, która powinna mieć nie mniej niż 3 m. W przypadku przeznaczenia antresoli na sypialnię, schowek czy garderobę będzie to wysokość idealna. Natomiast przypadku zaplanowania w tym miejscu innych pomieszczeń użytkowych, wysokość mieszkania powinna wynosić co najmniej 4 m. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku budowy antresoli najważniejsza jest odpowiednia wysokość mieszkania – jego powierzchnia nie ma większego znaczenia. Oznacza to, że antresola może powstać nawet w kawalerce. Tu jednak należy pamiętać o odpowiedniej aranżacji. Najlepiej sprawdzą się w tym przypadku jasne kolory (optycznie powiększą przestrzeń) oraz wszelkiego typu materiały, które wyglądają na lekkie i minimalistyczne.

Zalety antresoli w mieszkaniu

Jeżeli mieszkanie posiada odpowiednią wysokość, wybudowanie w mieszkaniu antresoli może nieść ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim jest to jeden z najbardziej funkcjonalnych i estetycznych sposobów na zyskanie dodatkowej powierzchni użytkowej w mieszkaniu. Jest to rozwiązanie bardzo popularne w nowoczesnych projektach, przede wszystkim dzięki temu, że tak dobrze łączy w sobie praktyczne zastosowanie i estetyczny wygląd, nadający wnętrzom ciekawego i wyjątkowego charakteru, szczególnie jeżeli do górnej kondygnacji mieszkania prowadzą nietuzinkowe schody. Odpowiednio zaprojektowana antresola sprawia, że całe mieszkanie zyskuje na lekkości. Aby podtrzymać ten efekt, należy pamiętać o tym, by przy jej urządzaniu nie umieszczać na niej zbyt wielu rzeczy. W tym przypadku delikatność i minimalizm to klucz to uzyskania funkcjonalnej i estetycznej antresoli.

Mieszkania ze wbudowaną antresolą stanowią otwartą przestrzeń, pozwalającą na znacznie lepszą integrację pomiędzy domownikami. Brak ścian daje większe możliwości codziennego kontaktu, przez co możliwe jest zacieśnienie więzi.

Wady posiadania antresoli w mieszkaniu

Choć antresola w mieszkaniu jest rozwiązaniem posiadającym niezaprzeczalnie wiele atutów, warto mieć świadomość tego, że nie jest pozbawiona także wad. Największym wyzwaniem dla posiadaczy antresoli są kwestie związane z ogrzewaniem. Jak wiadomo, ciepło wznosi się ku górze, a co za tym idzie, staje się ona najcieplejszym miejscem w całym mieszkaniu, przez co osiągnięcie komfortowej temperatury na każdym z poziomów staje się trudniejsze. Z tego też względu w przypadku mieszkań z antresolą, znajdujących się na ostatnim piętrze budynku niezwykle ważne jest zastosowanie właściwej izolacji dachu, która często stanowi skuteczne rozwiązanie problemu nierównomiernego nagrzewania się poziomów. Opcjonalnie można zastosować ogrzewanie podłogowe, co również jest rozwiązaniem bardzo skutecznym.

Kolejną problematyczną kwestią w przypadku antresoli może być konieczność jej wyciszenia. Dotyczy to przede wszystkim przypadków, w których jest ona przeznaczona na sypialnię bądź strefę relaksu dla domowników. Wówczas niezbędne jest zastosowanie specjalnych materiałów pochłaniających dźwięki, co wiąże się z koniecznością poniesienia znacznych kosztów.

Problem z oświetleniem to kolejny punkt na liście wad związanych z posiadaniem antresoli w mieszkaniu. Mieszkania z antresolą są dość wysokie, a co za tym idzie, należy pamiętać o zastosowaniu odpowiednio mocnych źródeł światła oraz odpowiedniej ilości dodatkowego oświetlenia (w zależności od przeznaczenia antresoli) w postaci lampek czy kinkietów.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx