Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 grudnia 2023

5 sposobów na wkład własny

Kupno wymarzonego mieszkania lub wybudowanie domu to marzenie wielu osób, a zarazem jedno z najbardziej angażujących finansowo przedsięwzięć w życiu. Popularnym sposobem na jego realizację jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jednak aby bank go przyznał, niezbędny jest wkład własny. Jak go pozyskać?

Co to jest wkład własny?

Wkład własny to kapitał, który należy posiadać i przedstawić bankowi, aby skutecznie ubiegać się o kredyt mieszkaniowy. Obecnie wszystkie banki wymagają wniesienia wkładu własnego, ponieważ taki obowiązek nakłada na nie Rekomendacja S wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Ile wynosi wkład własny?

Bank określa procentowo tę kwotę, biorąc pod uwagę wartość nieruchomości. Obecnie większość banków wymaga pokrycia przez klientów 20 proc. kosztów nieruchomości. Wielkość wkładu własnego jest jednym z czynników decydujących o wysokości uzyskanego kredytu hipotecznego. Co może być wkładem własnym ? Przedstawiamy 5 skutecznych i popularnych sposobów!

Oszczędności

Banki najchętniej przyjmują środki w postaci gotówki, ponieważ jest najbardziej wygodną formą wkładu własnego dla wszystkich stron. Jednak, aby kupić nowe mieszkanie w Żyrardowie, wkładem własnym mogą być także oszczędności zgromadzone na rachunkach bankowych, kontach oszczędnościowych oraz lokatach. Dobrym rozwiązaniem są również środki zgromadzone na kontach emerytalnych: IKE, IKZE lub PPK. Jednak wypłacone z tych kont środki, muszą zostać zwrócone w ciągu 15 lat od ich wykorzystania.

Darowizna

Brakujący wkład własny do kredytu hipotecznego mogą także stanowić środki uzyskane od najbliższych. Darowizna od najbliższej rodziny (rodzice, dzieci, małżonkowie, dziadkowie, wnuki, rodzeństwo, ojczym lub macocha) nie jest opodatkowana, pod warunkiem zgłoszenia jej na odpowiednim formularzu w ciągu sześciu miesięcy w urzędzie skarbowym. Kwotę darowizny należy udokumentować, najlepiej potwierdzeniem przelewu.

Działka

Jeśli zaciągnięcie kredytu hipotecznego dotyczy budowy domu, wkładem własnym kredytobiorcy może być działka, na której stanie nieruchomość. Działka nie musi być budowlana, wystarczy, że jest przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe w gminnym planie zagospodarowania przestrzennego.

Poniesione wydatki

Wkładem własnym mogą być wydatki poniesione na budowę nieruchomości. Rzeczoznawca majątkowy, powołany przez bank wyceni wartość zrealizowanych na budowie prac, zgromadzonych materiałów budowlanych oraz weźmie pod uwagę zaliczkę zapłaconą deweloperowi. Bank akceptuje tylko udokumentowane wydatki, dlatego warto zbierać wszystkie faktury i paragony.

Inna nieruchomość

Bank może również zaliczyć na poczet wkładu własnego np. obecne mieszkanie, które jest własnością kredytobiorcy. Niektóre banki zgadzają się na takie rozwiązanie, ale tylko w przypadku, kiedy klient deklaruje jego sprzedaż. W przypadku, gdy kredytobiorca jest współwłaścicielem takiej nieruchomości, jest to również możliwe, ale tylko wtedy, gdy druga osoba wyrazi na to zgodę.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx