Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Co wpływa na cenę części samochodowych?

Gdy w aucie pojawi się usterka, większość osób od razu udaje się do mechanika. Na miejscu może okazać się, że ceny za te same części do różnych marek samochodów są całkowicie inne. Oczywiście, części można poszukiwać na własną rękę, szukając wysokiej jakości firm dystrybuujących i wybierając między różnymi półkami cenowymi.

Skąd się biorą ceny części?

Na początek warto jest zdawać sobie sprawę, że podzespoły do samochodów przy pierwszym montażu fabrycznym pochodzą od poddostawców, z jakimi producent ma podpisaną umowę. To oznacza, że taka firma oblicza dla fabryki cenę niższą niż w przypadku normalnej sprzedaży na wymianę w autach już używanych. Producenci części zaczynają zarabiać na nich tak naprawdę dopiero przy sprzedaży detalicznej do sieci hurtowni. Części do bmw, należące do TOP3 nadrożnych części zamiennych, zakupione w takim miejscu można nabyć ze sporym rabatem, bo często sięgającym nawet czterdziestu procent. Co ciekawe, cen części w hurtowniach nie należy traktować jako tych ostatecznych, zwłaszcza jeśli naprawia się auto u mechanika, którzy kupują je i sprzedają po innej cenie.

Jak marka wpływa na cenę części?

Sposób, w jaki samochód będzie eksploatowany, zależy w dużej mierze od marki auta, a co za tym idzie, ceny elementów mechaniki, zawieszenia oraz innych podzespołów będą się między sobą różniły.  Części do marek premium sprzedaje się rzadziej, a płaci za jakość i specjalne dopasowanie do luksusowego auta, więc ceny będą znacznie wyższe, niż w przypadku np. marek takich jak np. fiat. Części zamienne w tym wypadku będą nieco tańsze. Tanie części dotyczą najczęściej francuskich producentów, których samochody można spotkać na co dzień w dużej ilości na ulicach. Najdroższe części to te do Hondy, Mazdy, Subaru, Mitsubishi i marek premium jak Mercedes, Audi oraz Bmw. Dodatkowo niektóre firmy produkujące części są kontrolowane na swój sposób przez producentów samochodowych, a niektóre podzespoły takie jak np. sprężarka do Mitsubishi jest bezpośrednio wytwarzana przez producenta. Na cenę danego podzespołu ma także wpływ jego dostępność. Części serwisowane z reguły mają wyższą cenę, tak samo, jak części prestiżowe, na które skłąda się technologia, opinie i renoma wypracowana latami ciężkiej pracy.

Gdzie najlepiej szukać tanich części?

Na tańsze części można liczyć, wybierając wysokiej jakości zamienniki. Te, całkiem nowe produkty są specjalnie dopasowane do danych modeli aut i pochodzą od dystrybutorów, którzy mają najlepsze ceny na rynku. Warto zwrócić uwagę np. na jakość wykonania, firmę oferującą sprzedaż i pozytywne opinie o danym podzespole. Wybierając się do mechanika na wymianę części, nie zawsze trzeba kupować u niego produkty. Wystarczy znaleźć dobrego sprzedawcę w internecie, dokonać zakupu wybranej części i udać się z nią do osoby, która ją profesjonalnie wymieni. Zakupy przez internet są o tyle korzystniejsze, że ceny oferowane w punktach stacjonarnych mają często wyższe marże, przez co zakup staje się mniej opłacalny. W razie wątpliwości co do wyboru produktu, w sklepach internetowych pracują doświadczeni fachowcy, którzy chętnie udzielą pomocy i doradzą najlepsze rozwiązanie.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx