Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 kwietnia 2024

Rower szosowy – czy to dobry wybór dla każdego?

Wielu amatorów kolarstwa i turystyki rowerowej zapewne zastanawiało się kiedyś nad zmianą swojego obecnego roweru i przetestowanie kolarzówki. Czy jest to jednak optymalny sprzęt do każdego stylu jazdy oraz dla mniej zaawansowanych i wytrenowanych rowerzystów? Co to są rowery gravel i czym różnią się od typowych rowerów szosowych?

Wielu amatorów kolarstwa i turystyki rowerowej zapewne zastanawiało się kiedyś nad zmianą swojego obecnego roweru i przetestowanie kolarzówki. Czy jest to jednak optymalny sprzęt do każdego stylu jazdy oraz dla mniej zaawansowanych i wytrenowanych rowerzystów? Co to są rowery gravel i czym różnią się od typowych rowerów szosowych?

Co charakteryzuje rower szosowy?

Od kilku lat rowery szosowe cieszą się coraz większą popularnością. Są bardzo szybkie, co zawdzięczają swojej budowie. Duże, 28-calowe koła szosówek wyposażone są w cienkie opony z dość małym bieżnikiem. Takie rozwiązanie zapewnia małe opory toczenia i umożliwia szybkie rozwijanie dużych prędkości. Należy jednak pamiętać, że takie opony sprawdzą się bardzo dobrze praktycznie tylko na gładkich nawierzchniach. Użytkowanie takiego roweru w mieście również może być nieco problematyczne. Krawężniki, studzienki, czy tory tramwajowe mogą stać się dla rowerzysty prawdziwą udręką.

Rowery szosowe są również bardzo lekkie, a zarazem sztywne. Nie posiadają amortyzacji i zbędnych dodatków, jak bagażnik i błotniki. 

Charakterystyczna, wygięta w dół kierownica nazywana jest „barankiem”. Umożliwia chwyt w kilku miejscach, co pozwoli na dopasowanie pozycji kolarza do aktualnie pokonywanego typu drogi. Zmiany pozycji są również kluczowe przy pokonywaniu długich tras – zapobiegają drętwieniu. Warto zaznaczyć, że rowery szosowe zapewniają aerodynamiczną pozycję, której zajęcie wymaga jednak nieco gibkości. Mniej elastyczny rowerzysta może mieć więc problem z komfortowym korzystaniem z roweru.

Rowery gravel – czy to też kolarzówki?

Wspomniane ograniczenia mogą zniechęcić niektórych użytkowników do zakupu z roweru szosowego. Jeżeli przyszły właściciel planuje jeździć mniej równymi drogami (na przykład leśnymi lub szutrowymi ścieżkami) lub chciałby zamontować dodatkowe wyposażenie przydatne na wyprawie, warto sprawdzić rowery typu gravel. Na pierwszy rzut oka gravel bardzo przypomina typową kolarzówkę, jest jednak między nimi kilka istotnych różnic. Rowery gravel to odmiana kolarzówki przystosowana do nieco gorszego terenu, przez co daje możliwość założenia szerszych opon o wyższym profilu. To umożliwia poruszanie się w nieco gorszym terenie, choć o wyprawie na trudne, górskie szlaki nie ma co myśleć.

Niejeden rowerowy turysta spojrzy łaskawszym okiem na gravel. Rowery te – w odróżnieniu od szosowych – dają możliwość instalacji przydatnego wyposażenia dodatkowego. To między innymi bagażniki z przodu i tyłu, pełne błotniki, czy kilka uchwytów na bidony i narzędzia. Rowery typu gravel umożliwiają więc wielodniową jazdę w dość komfortowych warunkach. Są przy tym niemal tak szybkie i zwinne, jak kolarzówki.

Dla kogo rower szosowy?

Szosa będzie świetnym rowerem dla bardziej wytrenowanych kolarzy. To oni wykorzystają pełnię możliwości, które daje ten szybki rower. Osoby uprawiające kolarstwo i dbające o swoją sprawność z pewnością będą zadowolone z możliwości przybrania bardzo aerodynamicznej pozycji. Osiąganie średnich prędkości na poziomie 30-35 km/h nie powinno być dla nich dużym wyzwaniem, nawet podczas dłuższych tras.

Rower szosowy jest dobrym rozwiązaniem, jeśli nie jest jedynym sprzętem danego kolarza. Z pewnością nie jest uniwersalny i nadaje się do jazdy tylko po bardzo równych nawierzchniach. Odwdzięcza się natomiast wysoką sprawnością i daje dużo satysfakcji z jazdy.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx