Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 marca 2023

Astygmatyzm – charakterystyka wady i sposoby korekcji

Astygmatyzm jest jedną z wad wzroku. W jej przebiegu obraz na siatkówce jest ogniskowany nieprawidłowo. Skutkuje to nieostrym widzeniem w różnych punktach. Wada utrudnia codzienne funkcjonowanie, dlatego konieczna jest jej korekta. Zobacz, jak leczyć astygmatyzm.

Czym jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, inaczej niezborność rogówkowa, jest wadą wzroku, która charakteryzuje się różną siłą załamywania promieni świetlnych w układzie optycznym oka. Może dziać się to w płaszczyźnie pionowej lub poziomej. W efekcie widziany obraz jest nieostry i zamazany – zarówno z daleka, jak i bliska. Astygmatyzm jest częstą wadą.

Wyróżnia się:

  • astygmatyzm prosty – światło silniej załamuje się w płaszczyźnie pionowej,
  • astygmatyzm odwrotny – światło silniej załamuje się w płaszczyźnie poziomej,
  • astygmatyzm nieregularny – światło załamuje się w różnych miejscach.

Astygmatyzm objawia się nieostrym widzeniem przedmiotów z daleka i bliska. Obraz jest rozmazany w jednym kierunku. Ponadto mogą wystąpić inne dolegliwości związane z zaburzeniami wzroku. Są to: bóle oczu, bóle głowy, szybkie męczenie się oczu, mrużenie oczu.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Nie udało się ustalić dokładnej przyczyny astygmatyzmu. Wiadomo jednak, że wada rozwija się pod wpływem czynników genetycznych i może być dziedziczona. U osób z astygmatyzmem stwierdza się nieprawidłowy kształt struktur oka. Soczewka i rogówka nie są kuliste, ale nieco spłaszczone. Z tego powodu światło nie jest prawidłowo ogniskowane.

Czy astygmatyzm może występować z innymi wadami?

Tak. Astygmatyzm może występować razem z innymi wadami. Jest to dalekowzroczność lub krótkowzroczność. Ma to znaczenie przy wyborze metody leczenia.

Wyróżnia się:

  • astygmatyzm niezłożony – oko jest nadwzroczne lub krótkowzroczne w jednej płaszczyźnie,
  • astygmatyzm złożony – oko jest nadwzroczne lub krótkowzroczne w obu płaszczyznach,
  • astygmatyzm mieszany – w jednej płaszczyźnie oko jest nadwzroczne, a w drugiej krótkowzroczne.

Jak rozpoznać astygmatyzm?

Astygmatyzm można rozpoznać podczas badania okulistycznego. Podstawowymi testami są skiaskopia i refraktometria. Pozwalają one nie tylko wykryć wadę, ale także określić jej stopień.

Sposoby leczenia astygmatyzmu

Do korekcji astygmatyzmu służą:

  • okulary korekcyjne,
  • soczewki kontaktowe.

Mają one soczewki cylindryczne, dzięki czemu ogniskują promienie świetlne w dwóch punktach. Warto pamiętać, że nie u wszystkich osób sprawdzają się okulary korekcyjne. Dzieje się tak m.in. przy astygmatyzmie nieregularnym.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx