Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 lutego 2023

Cukrzyca w wieku senioralnym

Cukrzyca należy do chorób cywilizacyjnych. Jest też jedną z najczęściej występujących u ludzi w jesieni życia. Przyczyną cukrzycy jest niewystarczające wytwarzanie insuliny przez organizm lub sytuacja, w której ciało nie jest w stanie właściwie jej wykorzystać. Efektem jest podwyższony poziom cukru we krwi.

Pierwsze objawy cukrzycy

Najwcześniejszym objawem cukrzycy typu 2 jest wzmożone pragnienie, czyli tak zwana polidypsja. Osoby, które na nią cierpią, potrafią wypić nawet osiem litrów płynów w ciągu doby. Dzieje się tak dlatego, że organizm próbuje pozbyć się nadmiaru glukozy wydalając ją z moczem. Cukrzycę charakteryzuje także chroniczne zmęczenie i senność, która może nasilać się po posiłku. Jeśli organizm dostanie zbyt dużo węglowodanów, to potrzebuje czasu, aby zrównoważyć to odpowiednią ilością insuliny, stąd właśnie po posiłkowa „hipoglikemia”. Cukrzyca, która nie jest kontrolowana, ma bardzo niekorzystny wpływ na działanie układu odpornościowego. Sprzyjać może to rozwojowi infekcji bakteryjnych, wirusowych, a także grzybiczych. Wysoki poziom cukru wpływa również na kondycję naczyń krwionośnych. Cukrzyca to częsta choroba, która dotyka seniorów.

Odżywianie a cukrzyca

Najpopularniejszym badaniem sprawdzającym jest test obciążenia glukozą. Chcąc wyeliminować cukrzycę, trzeba przede wszystkim zmodyfikować nawyki żywieniowe, a także styl życia – u części osób te zmiany naprawdę szybko przynoszą duże efekty. Dom Seniora zapewnia odpowiednią kontrolę stanu zdrowia swoich podopiecznych. Specjalnie dla diabetyków dietetyk kliniczny stworzy dedykowaną dietę, która z pewnością pozytywnie wpłynie na stan zdrowia starszej osoby i pozwoli organizmowi lepiej radzić sobie z przyswajaniem cukru. Produkty o niskim indeksie glikemicznym  powinny stanowić podstawę żywienia. Dom opieki zadba, by posiłki były zbilansowane i w pełni spełniały potrzeby podopiecznych.

Leczenie i profilaktyka

Senior powinien być pod stałą opieką lekarza prowadzącego, który zleci odpowiednie leczenie. Dodatkowo można wspomagać się suplementami. Najlepiej działają te z morwą białą, topinamburem, cynamonem oraz inuliną. Jeżeli choroba jest zaawansowana, niestety nie obejdzie się bez farmakoterapii. Specjalista dobierze odpowiednie leki, tak by organizm osoby starszej odpowiednio radził sobie z przyswajaniem cukrów. W niektórych przypadkach konieczne jest również podawanie insuliny. Ważne, by kontrolować poziom przy pomocy glukometru i skrupulatnie zapisywać dane w specjalnym notesie.

Istotnym elementem jest profilaktyka. Warto poznać objawy, skutki i przyczyny cukrzycy, by móc w porę zareagować i rozpocząć leczenie. Dzięki temu można seniorowi znacząco ułatwić życie w przypadku stwierdzenia cukrzycy lub zapobiec jej wystąpieniu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx