Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Diagnostyka obrazowa – 4 rodzaje badań

Współczesna medycyna jest nauką empiryczną, a więc taką, która bazuje na doświadczeniu i dowodach pochodzących z badań. Wśród nich dużą rolę odgrywa diagnostyka obrazowa, wykorzystująca nowoczesne zdobycze techniki do badania ludzkiego organizmu.

  1. Podstawowa diagnostyka obrazowa – USG i RTG
  2. Tomografia komputerowa
  3. Rezonans magnetyczny

Do wykonywania badań obrazowych wykorzystywane są oddziaływania fizyczne, a więc m.in. reakcje ludzkiego ciała na różnego rodzaju fale lub promieniowanie. W diagnostyce obrazowej wyróżnia się badania RTG, badanie USG, rezonans magnetyczny i tomografię komputerową, do których przeprowadzenia często wykorzystywana jest wiedza i metodologia badań z zakresu medycyny nuklearnej.

Podstawowa diagnostyka obrazowa – USG i RTG

Badania obrazowe są wykorzystywane na szeroką skalę do diagnozowania zarówno dzieci, jak i dorosłych. Większość z nich jest nie tylko bezpieczna, ale również bezbolesna, a dzięki dużej dokładności, ma szerokie walory diagnostyczne. Podstawowym badaniem obrazowym jest ultrasonografia, wykorzystywana do obrazowania tkanek miękkich i narządów. O jej bezpieczeństwie świadczy fakt, że wykonuje sią ją u kobiet ciężarnych do weryfikowania rozwoju dziecka w łonie matki. Badania USG bazują na falach dźwiękowych i ich odbijaniu się od tkanek stawiających różny opór. Ze względu na sposób ich wykonania, dzieli się je na zewnętrzne, wewnętrzne i endoskopowe, a przeprowadza je radiolog lub lekarz specjalista, wykwalifikowany do wykonywania tego rodzaju badań, np. ginekolog lub proktolog.

Z kolei obrazowanie RTG wykorzystuje promieniowanie X i emitowane przez nie fotony. Podczas badania przechodzą one w różnym stopniu przez napotkane tkanki i struktury gęste, np. kości, tworząc w ten sposób obraz prześwietlonej partii ciała. Badanie RTG wykorzystuje się na szeroką skalę w ortopedii do diagnozowania urazów narządów ruchu, stomatologii i pulmonologii, a także do wykonywania jednego z najważniejszych dla kobiet badań – mammografii.

Tomografia komputerowa

Badaniem nieco bardziej skomplikowanym od strony technicznej jest tomografia komputerowa. Podobnie jak w przypadku RTG, również podczas tomografii komputerowej wykorzystuje się promieniowanie X, z tą różnicą, że jest ono odbierane nie przez kliszę, ale detektory umieszczone na obwodzie lampy rentgenowskiej. Wynik badania TK opracowywany jest na komputerze, a wykorzystuje się go do wykrywania zmian w jamie brzusznej, diagnozowania patologii ośrodkowego układu nerwowego, płuc i narządów miednicy. Ze wskazań lekarza, badanie można wykonywać z wykorzystaniem kontrastu, jednak wówczas konieczne jest uprzednie zweryfikowanie stanu i funkcjonowania nerek.

Rezonans magnetyczny

Szczególne znaczenie dla diagnostyki obrazowej ma rezonans magnetyczny, uważany obecnie za najdokładniejsze badanie obrazowe. Podczas badania pacjent znajduje się w silnym polu magnetycznym, natomiast komputer rejestruje zdarzenia, jakie to pole wywołuje w organizmie człowieka. Do wykonania badania niektórych części ciała, jak rezonans magnetyczny głowy, wykorzystuje się tzw. kontrast, a więc środek wstrzykiwany pacjentowi do krwioobiegu, którego zadaniem jest zwiększenie dokładności obrazowania. Badanie MRI wykonywane jest w celu diagnozowania patologii tkanek miękkich, układu nerwowego i naczyniowego, oraz stawów. Możliwości rezonansu magnetycznego są znacznie szersze, jednak ze względu na koszt badania, wykonuje się je jedynie na podstawie konkretnych przesłanek, np. u pacjentów z urazami głowy lub kręgosłupa.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx