Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 lutego 2024

Włóczkowa różnorodność w dzierganiu

Dzierganie staje się coraz bardziej popularne, szczególnie w kręgu młodych, kreatywnych ludzi. Dzięki temu sposobowi spędzania wolnego czasu powstają oryginalne szaliki, czapki, swetry czy wyjątkowe dodatki do ubioru. Na rynku tekstyliów  można znaleźć różnorodne włóczki o chyba wszystkich kolorach świata. Podpowiadamy, jaki rodzaj włóczki wybrać, aby dziergało się jak najprzyjemniej i najefektywniej.

Rozmaitość włóczek zwierzęcych

Surowce pochodzenia zwierzęcego to włóczka jedwabna i  wełna. Jedwab uzyskuje się z kokonu jedwabnika i nadaje się doskonale do szydełkowania. Wełna ta jest jednak bardzo delikatna, łatwo ulega zniszczeniu. Ze względu na zarówno delikatność i miękkość, jak i trudny sposób jej pozyskiwania, należy do najdroższych dostępnych na rynku włóczek.

Wełna z kolei jest włóczką pozyskiwaną z sierści zwierząt. Jej wielką zaletą jest to, że jest bardzo ciepła, dzięki czemu idealnie nadaje się do dziergania przyjemnych swetrów. Dobrym rozwiązaniem będzie wełna z merynosa, która nie „gryzie”. Jest włóknem, które latem świetnie absorbuje wilgoć, a zimą idealnie grzeje. Coraz większą popularność zyskuje również włóczka z alpak, a także angora.

Włóczki można farbować, co pozwala uzyskać ciekawy kolorystycznie efekt. W sklepie możesz znaleźć nie tylko farby do jedwabiu, które można również stosować do malowania i drukowania przy użyciu pary. Daje to możliwość uzyskania praktycznie każdego koloru. Dzięki temu dzierganie staje się przyjemne i szalenie barwne.  Możesz stworzyć projekt, który sobie wymarzysz!

Paleta włóczek pochodzenia roślinnego

Wśród włóczek pochodzenia roślinnego znajdziemy hipoalergiczny len, który przez swoją sztywność i odporność na wilgoć staje się doskonałym produktem do wykonania ściereczek, obrusów czy pościeli. Najpopularniejszym surowcem jest bawełna. Jest bardzo delikatna, miękka i rzadko uczula. Często wykonuje się z niej ubrania, a nawet miękkie zabawki dla dzieci. Na rynku znaleźć można również włóczki naturalne poddane obróbce chemicznej, takie jak na przykład bambus. Tkanina, która z niego powstaje, jest miękka, delikatna, przepuszczająca powietrze – latem chłodzi, zimą grzeje.

Wytrzymałe włóczki syntetyczne

Te powstałe z poliestru, polipropylenu i akrylu włóczki są znacznie wytrzymalsze od tych z włókien naturalnych. Dzięki temu nadają się do wielokrotnego prania, jednakże ich wielką wadą jest słabe utrzymywanie ciepła. Najtańsza włóczka, akrylowa, posiada szeroki wachlarz kolorów. Jednak szybko się mechaci. Poliestrowa z kolei jest miękka i gładka, dzięki czemu znajduje zastosowanie przy produkcji dodatków do odzieży, czy przy dzierganiu koców i okryć wierzchnich. Niektórzy wysoko cenią sobie połączenia różnych włóczek, jak na przykład bawełna i akryl czy wełna i akryl. Wybierz odpowiednie produkty i oddaj się pasji dziergania.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx