Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 czerwca 2023

Na jakie zarobki możemy liczyć w 2021?

Wiele osób już od najmłodszych lat planuje swoją przyszłą ścieżkę kariery zawodowej. Dzieci głośno oświadczają wszystkim dookoła, że mają zamiar zostać policjantami, strażakami czy też piłkarzami. Rzeczywistość weryfikuje nasze plany i tylko nielicznym udaje się podążyć określoną od początku do końca drogą. Często nasze priorytety czy też wymagania wobec pracy ulegają zmianom i w takim przypadku musimy się przebranżowić. Aby znaleźć idealną profesję i osiągnąć satysfakcję zawodową należy więc stale monitorować rynek pracy. Może okazać się, że to co lubisz robić jest bardzo dobrze wynagradzane. Dlatego też warto poznać zarobki osiągane w poszczególnych branżach.

Czy zarobki w poszczególnych branżach różnią się od siebie tak drastycznie?

W Polsce, jak i w każdym innym rozwiniętym kraju zarobki wahają się od bardzo małych do niewyobrażalnie dużych. Rozstrzał jeśli chodzi o wynagrodzenie jest wyjątkowo widoczny jeżeli porównamy wynagrodzenia prezesów czy dyrektorów dużych organizacji z pracownikami ochrony czy woźnymi. Różnica płacowa między tymi stanowiskami może wynosić nawet 30 tys. zł. Jeżeli chodzi o inne nisko wynagradzane sektory gospodarki, to musimy do nich zaliczyć branże beauty (fryzjerki, kosmetyczki i makijażystki), pomoce domowe i sprzątaczki, a także leśników i rybaków. Najlepiej pod względem zarobków wiedzie się branży IT, do której zaliczamy programistów i informatyków. Na najlepsze stawki mogą także liczyć specjaliści z dziedziny prawa, medycyny, a także wysoko postawieni urzędnicy i przedstawiciele władz publicznych. Z reguły zarobki zależą także od wielkości firmy. Im więcej ludzi mamy „pod sobą”, tym większa szansa na wysokie wynagrodzenie.

Pensje w pożądanych zawodach

Wiele osób wybrało swój wymarzony zawód już jako dziecko i konsekwentnie realizowało swój życiowy plan. W związku z tym młodzi ludzie często zadają sobie pytanie – ile zarabia strażak czy doktor, a tym samym czy ten sektor spełni ich oczekiwania finansowe. Branża medyczna jest dość skomplikowana, bo pielęgniarki, salowe czy sanitariusze mają naprawdę niskie wynagrodzenie w porównaniu do ponoszonej odpowiedzialności. Jeżeli chodzi jednak o doktorów z wyuczoną specjalizacją lekarską, to tutaj sytuacja robi się o wiele lepsza. Oczywiście dzielą się one na lepiej lub gorzej płatne, ale w większości nie ma na co narzekać. Jeżeli więc zastanawiasz się ile zarabia chirurg, to już spieszymy z odpowiedzią. Mediana na tym stanowisku wynosi 7650 zł brutto, a 50% lekarzy o takim wykształceniu zarabia od 6210 zł do 11060 zł. Należy nadmienić, że z odpowiednim doświadczeniem, stażem pracy i umiejętnościami możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w podanym przedziale. Jeżeli chodzi o profesjonalnych strażaków to mediana wynosi 4840 zł brutto. Nie są to zbyt imponujące zarobki, jeżeli zwrócimy uwagę na to, że w tej profesji praktycznie codziennie narażamy swoje życie i zdrowie dla innych. Interesujące są także zarobki w profesji nauczyciela. Ten stosunkowo trudny do wykonywania zawód jest w Polsce słabo opłacany. Przeciętnie co drugi nauczyciel może liczyć na pensje w zakresie od 3220 zł do 4820 zł brutto, co przekłada się na to, że nie ma zbyt wielu chętnych do pracy w branży edukacyjnej.

Zarobki w poszczególnych branżach a zawody nietypowe

Szybki rozwój technologiczny w XXI wieku był trampoliną dla wielu nowych, do tej pory nieznanych zawodów. Zaczynając od tych bardziej pospolitych, to wraz z rozpowszechnieniem podróży lotniczych popularny stał się zawód pracownicy obsługującej pasażerów w samolocie. Jest to bardzo interesująca ścieżka kariery, ale zanim ją wybierzesz należy zadać sobie pytanie ile zarabia stewardessa? Średnie zarobki wahają się od 5000 do 8000 zł netto, ale w tym przypadku dużo zależy od linii lotniczych. Zarobki stewardessy są także mocno powiązane z ilością wylatanych godzin i prowizją od sprzedaży na pokładzie. Jeśli chodzi o dynamicznie rozwijające się branże, to nie sposób nie wspomnieć o social mediach, a konkretniej influecerach. Wpływowe osoby za pomocą swoich kanałów społecznościowych na platformach YouTube czy Instagram mają całe rzesze wiernych fanów. Ile zarabiają youtuberzy? Ciężko to jednoznacznie określić, bo pensja w dużym stopniu zależy od zasięgów i ilości obserwujących. Przyjmuje się jednak, że przeciętnie jest to około 10 tys. zł miesięcznie. Należy jednak zaznaczyć, że topowi influencerzy zarabiają o wiele więcej, dzięki licznym współpracom i reklamom.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx