Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Co daje nam bieganie?

Fot.: pexels.com

Nie trzeba nikogo specjalnie przekonywać do tego, że bieganie jest po prostu zdrowe. Jakie jednak konkretne argumenty przemawiają za tym, że warto zainteresować się taką dyscypliną sportową i wpisać ją do codziennych treningów? Podpowiadamy.

Bieganie poprawia zdrowie i samopoczucie

Naukowcy udowodnili, że bieganie to doskonały sposób, aby skutecznie dbać o własne zdrowie, zapobiec groźnym chorobom, a nawet zwalczyć pewne dolegliwości, jak na przykład te wynikające z otyłości. Podczas uprawiania tego sportu znacznie poprawia się odporność organizmu. Następuje lepsza produkcja przeciwciał, które odpowiadają za zwalczanie groźnych drobnoustrojów, zmniejsza się tym samym ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych, a nawet może nastąpić poprawa mikroflory jelitowej. Wszystko to już na niewielkim poziomie intensywności biegania. Kluczową kwestią jest natomiast regularność takich ćwiczeń.

Warto też wspomnieć o tym, że już po około 30 minutach biegania można zauważyć znaczną poprawę nastroju. Wszystko dzięki temu, że organizm zaczyna produkować hormony szczęścia, czyli endorfiny. Nic więc dziwnego, że biegacze tak często się uśmiechają i są zadowoleni z życia, a w trakcie pokonywania kolejnych metrów trasy szybko zapominają o problemach dnia codziennego.

Więcej informacji o korzystnym wpływie biegania na zdrowie oraz inne porady dla biegaczy można znaleźć na blogu https://alenergy.eu/blog-pol.phtml.

Poznaj nowych ludzi dzięki bieganiu

Wśród zalet biegania warto wymienić możliwość poznawania nowych ludzi. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jak jest to prężna grupa osób, które regularnie uprawiają ten sport. Wystarczy jednak udać się na organizowane co pewien czas spotkania w postaci maratonów lub biegów przełajowych, aby przekonać się, że na starcie ustawiają się niezliczone ilości osób, które chcą uczestniczyć w charytatywnych konkurencjach. Dzięki temu z łatwością można nawiązać nowe znajomości. Spotkać grupy, które wspólnie biegają i wyznaczają przed sobą konkretne cele oraz znajdują interesujące trasy.

Wzmocnienie kości

Wiele osób, które doznało kontuzji lub u których pojawiły się bóle kolan przerzuciło się na jazdę na rowerze. Nie zawsze jednak był to dobry pomysł. Trzeba przyznać, że w pewnym sensie bieganie to wymagający sport, ale głównie tylko na początku. Dlatego też nie posiadając dobrej kondycji warto zachować pewną dozę ostrożności. Determinacja się jednak opłaci, ponieważ naukowcy udowodnili, że biegacze to osoby, które posiadają niezwykle mocne kości. Tym samym wraz z wiekiem mogą znacznie dłużej zachować sprawność fizyczną.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx