Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Pożyczaj bezpiecznie, czyli 4 rzeczy, które warto wiedzieć wybierając pożyczkę pozabankową

Pożyczki pozabankowe to możliwość uzyskania szybkiej pomocy finansowej bez zbędnych formalności i przy niższej zdolności kredytowej. Jeżeli znajdujesz się w sytuacji, w której pilnie potrzebujesz gotówki, możesz rozważyć pożyczkę pozabankową. Aby uniknąć problemów finansowych, warto dobrze zapoznać się z zasadami udzielania tego typu pożyczek. Jak się przygotować do wzięcia pożyczki ratalnej?

Dokładnie sprawdź dostępne oferty. W tym artykule znajdziesz kilka podpowiedzi.

Własna sytuacja finansowa

Świadomość własnej sytuacji finansowej, przychodów i kosztów stałych jest najlepszą ochroną przed zaciągnięciem pożyczki, której nie będziemy w stanie spłacić. Doradcy z firm pożyczkowych oceniają naszą zdolność kredytową i służą radą, co do bezpiecznej wysokości raty. Natomiast trzeba pamiętać, że są oni mniej restrykcyjni, niż tradycyjne banki, dlatego warto przemyśleć swoją ostateczną decyzję.

Zanim podpisze się umowę o pożyczkę, warto samemu ocenić swoje finanse. Najlepiej porównać domowy budżet dla ostatnich 6 miesięcy, spojrzeć na swoje przychody, wydatki i zobowiązania. Wydatki należy podzielić na różne kategorie: opłaty stałe (mieszkanie, prąd, gaz, Internet itd.) i wydatki zmienne: ubrania, sprzęty, jedzenie. Można również ubiegać się o sprawdzenie swojego statusu BIK, aby mieć pewność, że nie ma się innych zobowiązań dłużniczych. Dobra znajomość własnej sytuacji kredytowej jest najlepszą gwarancją, że wybrana przez nas rata nie będzie za wysoka.

Koszt pożyczek w różnych firmach

Następnym krokiem jest porównanie ofert pożyczkowych. Pierwszą rzeczą, na którą patrzą klienci, jest ostateczna kwota do spłaty, czyli wysokość pożyczki wraz z odsetkami. Jest to bardzo ważne kryterium, ale trzeba pamiętać również o jasności umowy o pożyczkę. Jeżeli nie rozumiemy warunków umowy, możemy spodziewać się, że ustalona kwota wzrośnie kilkukrotnie, z powodu złamania jej warunków. W porównaniu ofert pożyczkodawców użyteczne są porównywarki cenowe, ale nie powinno być to nasze jedyne kryterium. Odsetki naliczane od kwoty pożyczki potrafią się różnić nawet o kilka tysięcy złotych, ale upewnijmy się, że te tańsze pożyczki nie skrywają ukrytych kosztów.

Wiarygodność pożyczkodawcy

Instytucje pozabankowe muszą być wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego oraz Rejestru instytucji pożyczkowych Komisji Nadzoru Finansowego. Sprawdzenie, czy rozważana przez nas firma tam widnieje, powinna być pierwszym krokiem. Najlepiej od razu wykluczyć firmy, których tam nie znajdziemy. Nie zwalnia nas to jednak z dalszego sprawdzenia wiarygodności firmy. Należy sprawdzić opinie o tej firmie w Internecie oraz znaleźć przykładową umowę o pożyczkę na stronie pożyczkodawcy. Rzetelne firmy udostępniają umowę do wglądu przed złożeniem zapytania o pożyczkę.

Warunki umowy

Dobre zrozumienie warunków umowy to najważniejszy element przygotowania do wzięcia pożyczki. Etapu tego nie należy pod żadnym pozorem unikać, nawet jeśli umowa ma wiele stron, co zdarza się często. Po przeczytaniu umowy powinieneś uzyskać odpowiedzi na następujące pytania:

  • Kiedy i jak często muszę spłacać pożyczkę? 
  • Czy termin spłat jest elastyczny? 
  • Czy mogę zawiesić spłacanie pożyczki? 
  • Jak będę spłacał pożyczkę? 
  • O ile wzrośnie koszt mojego kredytu jeśli spóźnię się 1 dzień, o ile jeśli spóźnię się 5 dni? Jakie konsekwencje zostaną wyciągnięte wobec mnie, w przypadku braku spłaty pożyczki?
  • W jaki sposób dowiem się o naliczeniu odsetek za opóźnienie? 
  • Czy mogę odstąpić od umowy? Jeśli tak, to w jaki sposób?

W przypadku wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z pożyczkodawcą i zadanie mu wyżej wymienionych pytań. Jeżeli chcemy mieć pewność, że podejmujemy właściwą decyzję, możemy porozmawiać z kilkoma firmami oferującymi pożyczki.

Na koniec, warto dodać, że wzięcie bezpiecznej pożyczki pozabankowej jest jak najbardziej możliwe i może rozwiązać doraźne problemy finansowe. Zadbanie o aspekty wymienione w tym artykule, pozwoli uchronić się przed większością zagrożeń związanych z tą formą pożyczek.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx