Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Jak zbudować wolierę dla papug i jaką siatkę zastosować?

Nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, ale hodowla papug jest bardzo wymagająca. Zanim więc zdecydujesz się na kupno egzotycznego ptaka, powinieneś się bardzo solidnie przygotować. Warto wiedzieć między innymi, jakie warunki musi spełniać woliera dla papug, aby była zarówno bezpieczna, jak i komfortowa. Dowiedz się, jak ją zbudować i jakiej siatki użyć do tego celu.

Woliera dla papug – czy jest konieczna?

Papugi hodowane w domu mogą być szczęśliwe i żyć bardzo długo – pod warunkiem, że zapewni im się odpowiednie warunki. Jednym z ważniejszych czynników, które na to pozwalają, jest woliera. To rodzaj większej klatki, duża, wydzielona przestrzeń, w której ptaki mogą bezpiecznie przebywać i latać. Kluczowe jest wyposażenie zbliżone do warunków naturalnych, w jakich żyje dany gatunek.

Jak powinna wyglądać idealna woliera dla papug? Projekt musi uwzględniać rozmiar ptaków i ich indywidualne potrzeby. Kluczowe jest właściwe wyposażenie. Niezwykle ważny jest również dostęp do świeżego powietrza i światła. W większości przypadków rekomendowanym rozwiązaniem jest woliera dla papug w ogrodzie – wydzielona w osłoniętym od wiatru miejscu może posłużyć ptakom zarówno latem, jak i zimą. Trzeba jednak pamiętać, że woliera dla papug całoroczna powinna być wyposażona w sztuczne oświetlenie i ogrzewanie, które pomogą Twoim skrzydlatym pupilom komfortowo przetrwać najzimniejsze dni.

Woliera dla papug – jak zrobić?

Warto wiedzieć, że woliera zewnętrzna dla papug wcale nie jest trudna w budowie. Co więcej, samo wydzielenie odpowiedniej przestrzeni dla ptactwa nie musi być też kosztowne. Bardzo prostym, a jednocześnie niedrogim rozwiązaniem jest samodzielne postawienie stelaża o odpowiednich wymiarach i przymocowanie do niego specjalnej siatki na woliery. Potrzebny będzie również materiał na podłoże. Ściany można zaś wykonać z drewna, pleksi lub blachy. Tylko tyle wystarczy, aby powstał szkielet obiektu. Budowa woliery dla papug wymaga jednak oczywiście również urządzenia jej wnętrza. Potrzebne będą gałęzie lub drążki do siadania. Przydadzą się również budki dające schronienie, huśtawki i drabinki. Dobrym pomysłem może być również umieszczenie w ptasiej przestrzeni małego zbiornika z wodą lub fontanny. Obowiązkowe są poidełko oraz karmnik.

Woliera dla papug w domu powinna być nie tylko praktyczna i wygodna dla ptaków, ale również estetyczna. Dlatego przygotowanie starannego projektu oraz wykorzystanie właściwych materiałów są tak istotne.

Woliera dla papug wykonana z siatki

Wykonanie części ścian z siatki daje ptakom poczucie otwartej przestrzeni, a ponadto zapewnia dostęp światła i świeżego powietrza. Dlatego projekt woliery dla papug powinien niewątpliwie to uwzględniać.

Idealna siatka na woliery dla papug

Odpowiednia siatka na woliery dla papug pozwoli zadbać o ich komfort oraz bezpieczeństwo. Musi być bardzo wytrzymała, szczególnie że ptaki mogą ją drapać pazurami i szarpać dziobem. Odpowiednio dobrany materiał zapobiegnie powstawaniu dziur, które mogłyby doprowadzić do ucieczki papug. Ochroni je również przed wszelkimi zwierzętami z zewnątrz, które mogą być nosicielami groźnych chorób lub po prostu drapieżnikami.

Jaka siatka na woliery dla papug będzie odpowiednia? Wbrew pozorom wariant metalowy nie jest najlepszy, ponieważ jest podatny na rdzewienie. Bardzo dobrze spisują się za to siatki z tworzyw. Ważne, aby były wykonane z grubego sznurka i miały niewielkie oczka – maksymalnie o wymiarach 25 x 25 mm. Z siatki zazwyczaj buduje się „dach” woliery oraz przynajmniej część jej ścian. Zapewnia obieg powietrza i dostęp do światła oraz sprawia wrażenie większej przestrzeni. Szczególnie polecana jest siatka na woliery wykonana z niechłonącego wody polietylenu. Sprawdzi się ona przede wszystkim dla mniejszych gatunków papug. Należy bowiem pamiętać, że niektóre większe ptaki egzotyczne mają bardzo silne, ostre dzioby i są w stanie przeciąć nawet gruby metalowy drut.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx