Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Nowe mieszkanie od dewelopera – zakup krok po kroku

Kupno pierwszej nieruchomości wiąże się dla wielu osób z niemałym stresem. W związku z powyższym warto najpierw dowiedzieć się, jak wygląda cały proces, aby w międzyczasie zaskoczyło Cię jak najmniej rzeczy. W poniższym artykule przeczytasz, na co przygotować się, kupując nowe mieszkanie od dewelopera.

Kupno pierwszej nieruchomości wiąże się dla wielu osób z niemałym stresem. W związku z powyższym warto najpierw dowiedzieć się, jak wygląda cały proces, aby w międzyczasie zaskoczyło Cię jak najmniej rzeczy. W poniższym artykule przeczytasz, na co przygotować się, kupując nowe mieszkanie od dewelopera. 

Jak znaleźć mieszkanie z rynku pierwotnego?

Pierwszym krokiem do nabycia mieszkania od dewelopera jest znalezienie wymarzonej nieruchomości. W tym celu powinieneś oszacować, jakie są Twoje możliwości finansowe – ile możesz przeznaczyć na inwestycję, czy będziesz korzystać z kredytu, a jeżeli tak, to jaki będzie Twój wkład własny. Musisz przy tym pamiętać, że nowe mieszkania należy również urządzić, zatem najlepiej pozostawić część oszczędności na prace wykończeniowe. 

Kiedy wiesz już, ile możesz przeznaczyć na inwestycję, skup się na poszukiwaniach. Weź pod uwagę takie kryteria, jak cena, lokalizacja oraz powierzchnia. Początkowo najlepiej zrobić wstępny research w Internecie, gdzie deweloperzy najczęściej ogłaszają informację o trwających (lub planowanych) budowach. Możesz skorzystać nie tylko ze stron internetowych konkretnych wykonawców, ale także z portali ogłoszeniowych. Warto również udać się na targi nieruchomości, gdzie spotkasz wielu przedstawicieli branży i będziesz mógł zapoznać się z ich aktualnymi ofertami. 

Jeżeli masz już wstępne rozwiązanie, dowiedz się jak najwięcej o nieruchomości, która Cię interesuje. Ważne z całą pewnością będą informacje, takie jak:

 • czas dojazdu (o różnych porach dnia); 
 • infrastruktura (drogi dojazdowe, usługi, sklepy, szkoły);
 • opinie o deweloperze i historii jego działalności.

Sprawdź inwestycję i dewelopera

Kupując mieszkanie od dewelopera, należy poświęcić dość dużą uwagę nie tylko nieruchomości, ale i jej wykonawcy. Dane o inwestycji znajdziesz w prospekcie informacyjnym, który powinien zostać Ci udostępniony przez dewelopera. Dokument ten zawiera informacje o:

 • statusie prawnym działki, na której budowana jest nieruchomość, 
 • planie zagospodarowania przestrzennego działek sąsiednich, 
 • planowanych inwestycjach infrastrukturalnych w najbliższej okolicy (np. drogach czy oczyszczalniach ścieków),
 • niezbędnych zezwoleniach,
 • planowanym terminie zakończenia inwestycji, 
 • sposobie finansowania inwestycji, 
 • sposobie zabezpieczenia interesów nabywców. 

Prospekt informacyjny zawiera również informacje o samym deweloperze, w tym informacje o jego doświadczeniu oraz wypłacalności. Dokument powinien bowiem wymieniać inwestycje, jakie zostały wcześniej zrealizowane przez wykonawcę, a także wskazywać, czy nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie egzekucyjne. Ponadto możesz wnioskować do dewelopera, aby udostępnił Ci sprawozdania finansowe, opisujące jego aktualną sytuację majątkową, a także inne dokumenty związane z budową, np. pozwolenie na budowę, projekt budowlany czy odpis księgi wieczystej. 

Warto zapoznać się także z częścią prospektu, wskazującą na standard wykończenia nieruchomości, dzięki czemu łatwiej będzie oszacować wysokość niezbędnych nakładów. 

Umowa przedwstępna

Kiedy jesteś już przekonany, że chcesz kupić mieszkanie z rynku pierwotnego, przychodzi czas na zawarcie umowy deweloperskiej. Zawiera ona zobowiązanie obu stron, że zawrą one w przyszłości umowę przenoszącą własność sprzedawanego lokalu. Należy pamiętać, aby w umowie znalazły się informacje na temat:

 • ceny nowego mieszkania i jego lokalizacji, 
 • terminach wpłaty zadatku oraz kolejnych transz ceny, 
 • terminie ukończenia inwestycji i przeniesienia własności lokalu, 
 • skutkach zmiany terminu zakończenia budowy, 
 • terminach oraz warunkach odbioru lokalu.

Warto wiedzieć, że umowę deweloperską zawiera się przed notariuszem. Po jej podpisaniu nabywca najczęściej wpłaca zadatek, a pozostała cena za nieruchomość uiszczana jest w transzach, płatnych po zakończeniu kolejnych etapów inwestycji. 

Odbiór nowego mieszkania

Po zakończeniu inwestycji należy umówić się z deweloperem na odbiór nowego mieszkania. W zależności od treści umowy z wykonawcą odbiór może nastąpić przed lub po zawarciu ostatecznej umowy przenoszącej własność nieruchomości. Ważne jest, aby mieszkanie z rynku pierwotnego zostało odpowiednio sprawdzone. W tym celu warto skorzystać z pomocy fachowca, posiadającego wiedzę z zakresu budownictwa, która zweryfikuje, czy wykonany budynek nie posiada wad, a także czy wymiary poszczególnych pomieszczeń oraz standard wykończenia są zgodne ze wcześniejszymi ustaleniami.

Jeżeli odbierasz mieszkanie samodzielnie, pamiętaj o upewnieniu się, iż ściany są równe oraz zachowano między nimi kąty proste. Nie musisz się śpieszyć z przeprowadzaną weryfikacją, zwłaszcza że podpisując odbiór mieszkania, oświadczasz, iż akceptujesz jego stan. Jeżeli zatem wykryjesz jakiekolwiek nieprawidłowości, zgłoś je deweloperowi i zażądaj ich naprawy we właściwym terminie. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx