Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Fotowoltaika – energia słońca na wyciągnięcie reki

Marzysz o uniezależnieniu się od sieciowego dostawcy prądu? Pragniesz zmniejszyć koszty rachunków i wygenerować oszczędności? Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie, stanowiące korzystną alternatywę dla standardowego źródła energii. Z roku na rok, fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność, a grono zadowolonych użytkowników wciąż się powiększa. Jak zacząć swoją przygodę z energią słońca? Ile kosztuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy!

Marzysz o uniezależnieniu się od sieciowego dostawcy prądu? Pragniesz zmniejszyć koszty rachunków i wygenerować oszczędności? Fotowoltaika to doskonałe rozwiązanie, stanowiące korzystną alternatywę dla standardowego źródła energii. Z roku na rok, fotowoltaika zyskuje coraz większą popularność, a grono zadowolonych użytkowników wciąż się powiększa. Jak zacząć swoją przygodę z energią słońca? Ile kosztuje zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Ciekawi? Zaczynamy! 

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika w dłuższej perspektywie czasu generuje ogromne oszczędności w domowym czy firmowym budżecie. Jednak na samym początku wymaga nakładu finansowego. Montaż paneli fotowoltaicznych i całej pozostałej instalacji to koszt rzędu 20 000 – 30 000 zł. Cenę warunkuje moc instalacji fotowoltaicznej, wielkość domu czy firmy, zakres potrzeb, jakie panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane oraz kwoty dofinansowania, jaką uda nam się uzyskać na wykonanie inwestycji.

Należy podkreślić, że dla efektywności całej instalacji fotowoltaicznej niebagatelne znacznie ma jakość komponentów oraz parametry techniczne podzespołów. Cena inwertera, zabezpieczeń AC/DC, okablowania czy samych paneli, jest w stanie diametralnie zróżnicować koszt całkowity instalacji fotowoltaicznej. 

Warunki montażu a panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika pojawia się na coraz większej ilości domów prywatnych oraz przedsiębiorstw. Nic w tym dziwnego, kiedy ceny rachunków za energię elektryczną od dostawców sieciowych od dłuższego czasu rosną, i nic nie zapowiada obniżek lub zahamowania cen. Decydując się na instalację fotowoltaiczną, pragniemy znaleźć złoty środek pomiędzy jej odpowiednią wydajnością, a kosztami montażu. Warto podkreślić, że niebagatelne znacznie w tej kwestii odgrywa powierzchnia, na której panele mają zostać zamontowane. Musimy uzyskać odpowiedni kąt nachylenia, dach musi mieć odpowiednie pokrycie, jak również miejsce na panele musi mieć odpowiednią orientację względem kierunków świata. Takie czynniki bardzo często warunkują znaczne podwyższenie kosztów założenia fotowoltaiki. 

Fotowoltaika – czynniki warunkujące koszt końcowy.

Jeśli chcemy precyzyjnie wycenić całkowity, końcowy koszt instalacji fotowoltaicznej, przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę:

– jakość komponentów,

– cenę usług instalatora i jego doświadczenie,

– rodzaj ogniw,

– miejsce montażu, 

– potrzeby gospodarstwa domowego lub przedsiębiorstwa,

– region Polski, w którym wystąpi montaż. 

Skąd wiedzieć jaka moc instalacji fotowoltaicznej jest nam potrzebna? Obliczenie jest bardzo proste. Uśredniając, przyjmuje się, że na 1 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej przypada mniej więcej każde 60 zł wydane na prąd. Wniosek? Jeśli nasze miesięczne rachunki za prąd wynoszą około 360 zł, wówczas potrzebna nam będzie fotowoltaika o mocy 6 kWp.

Fotowoltaika a region

O ile ceny paneli fotowoltaicznych czy okablowania zazwyczaj oscylują w podobnych wartościach na terenie całej Polski, o tyle ceny usług instalacyjnych są dość mocno zróżnicowane. To także ma wpływ na finalną wartość inwestycji. Fotowoltaika w Krakowie to jeden z najbardziej korzystnych obszarów i najszybciej rozwijających w Polsce. Poczyniona inwestycja zwróci się z nawiązką w krótszym czasie, niż się nam to wydaje. Do dzieła! 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx