Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Otulacz niemowlęcy – dlaczego jest tak potrzebny?

Otulacz niemowlęcy to coraz chętniej kupowany produkt, ponieważ nie tylko ułatwia opiekę nad maluchem, ale i wpływa pozytywnie na jego rozwój czy samopoczucie. Jest całkowicie bezpieczny, korzystanie z niego zaleca się już od pierwszych dni życia niemowlęcia. Zasadniczo rodzice powinni przestać używać produkt około 3 miesiąca życia dziecka, gdy zaczyna ono samo obracać się na brzuszek i staje się bardziej aktywne. Potrzebuje wówczas więcej ruchu i przestrzeni, aby móc kształcić zdolności motoryczne. Jeszcze przed terminem porodu warto zakupić wygodny, wysokiej jakości otulacz, pamiętając, że to nie to samo co rożek czy śpiworek.

Czy otulacz niemowlęcy jest potrzebny?

Aby dziecko było spokojniejsze, pediatrzy zalecają ciasne otulanie go. Ograniczenie w ten sposób ruchów oraz delikatny, przyjemny ucisk miękkiej tkaniny sprawiają, że dziecko może poczuć się niemal jak w łonie matki, co działa relaksująco i stymuluje prawidłowy rozwój. Gwarantuje to spokojniejszy sen przez całą noc, co jest dużą korzyścią zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dodatkowo korzystanie z otulacza niemowlęcego łagodzi objawy kolki – dolegliwości jelitowej bardzo często występującej w pierwszych miesiącach życia. Otulacz jest sporym ułatwieniem opieki nad niemowlęciem, gdyż umożliwia sprawne i bezpieczne podnoszenie go oraz branie na ręce. Ma to znaczenie szczególnie dla świeżo upieczonych rodziców, którzy nie mieli wcześniej możliwości opieki nad tak małym dzieckiem.

Jaki otulacz wybrać?

Podstawową cechą dobrego otulacza niemowlęcego jest elastyczność materiału. Powinien on dobrze przylegać do delikatnego ciała dziecka i tym samym ograniczać jego ruchy, jednak nie może ich krępować czy powodować dyskomfortu. Zbyt ciasne owinięcie sztywnym tworzywem może wpływać na zwiększanie ryzyka dysplazji stawów biodrowych. Materiał powinien być również miękki, przytulny i hipoalergiczny. Dobrze, aby zapewniał właściwą cyrkulację powietrza, utrzymywał ciepło oraz odprowadzał wilgoć. Otulacz niemowlęcy musi być więc wykonany z naturalnego materiału nie powodującego podrażnień ani reakcji alergicznych.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę, aby nie posiadał ostrych wykończeń, drapiących metek i niezabezpieczonych suwaków. Unikniemy tym samym zadrapania delikatnej skóry dziecka. Rozmiar produktu dobiera się do długości ciała niemowlęcia – zbyt duży nie spełni swojego zadania, zaś zbyt ciasny nie będzie wygodny. Kolor i faktura są już kwestią indywidualną rodziców. Na rynku spotkać można różne wersje otulaczy, także 2 w 1, gdzie w kolejnych miesiącach może on służyć jako kocyk.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx