Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Jaka powinna być zmywarka w przedszkolnej kuchni?

W bardzo wielu przedszkolach w dalszym ciągu posiłki dla dzieci są przygotowywane na miejscu. Taka kuchnia musi być oczywiście odpowiednio urządzona, aby zagwarantować idealną higienę, trudno więc wyobrazić ją sobie bez dobrej zmywarki. Czym taki sprzęt powinien się wyróżniać?

Dokładne mycie oraz dezynfekcja

Naczynia, na których podaje się jedzenie dla dzieci, muszą być perfekcyjnie umyte i wolne od zarazków. Ręczne mycie nie wystarczy, zwykłe zmywarki zresztą też nie, dlatego do placówek edukacyjnych polecane są wysokiej klasy profesjonalne zmywarki gastronomiczne, na przykład od firmy Winterhalter. Taka zmywarka jest w stanie usunąć z naczyń nie tylko brud, ale i wszystkie niebezpieczne drobnoustroje, dzięki czemu spada ryzyko roznoszenia chorób wśród dzieci stołujących się w przedszkolu.

U innych producentów można jeszcze znaleźć tańsze zmywarko-wyparzarki, które myją naczynia w temperaturze około 90 stopni, dlatego są w stanie spełnić surowe wymogi Państwowej Inspekcji Sanitarnej – przedszkola muszą przestrzegać Dobrych Praktyk Higienicznych i Produkcyjnych oraz zasad HACCP.

Jak wybrać rodzaj zmywarki do przedszkola?

Kolejną ważną kwestią jest typ zmywarki. W małym przedszkolu wystarczy uniwersalna zmywarka gastronomiczna – jest ona kompaktowych rozmiarów, więc zmieści się nawet w niewielkiej kuchni, a jej wydajność jest wystarczająca, by zapewnić stały dostęp do czystych naczyń. Uniwersalna zmywarka dobrze poradzi sobie nie tylko z talerzami czy kubkami, ale również z patelniami, garnkami, pojemnikami GN.

W większym przedszkolu, w którym stołuje się dużo dzieci, potrzebna będzie zmywarka kapturowa. Jest ona w stanie szybko umyć sporą partię naczyń – cykl mycia trwa zaledwie kilka minut. Ma też oczywiście funkcję wyparzania i jest bardzo wygodna w obsłudze.

Jakie parametry powinna mieć zmywarka do przedszkola?

Niezależnie od tego, ile dzieci musi wykarmić stołówka w przedszkolu, tylko profesjonalna zmywarka gastronomiczna spełni swoją rolę. Są jednak różne modele takich zmywarek, czym więc kierować się przy jej wyborze? Poza dodatkowymi funkcjami, warto też sprawdzić, czy urządzenie jest energooszczędne oraz jaki jest pobór wody – nowoczesne zmywarki wysokiej klasy będą sporo droższe, ale dłużej wytrzymają intensywną eksploatację, a ich cena zwróci się pod postacią niższych rachunków za media.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx