Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Materace nawierzchniowe – kiedy i jak wybrać najlepszy?

Dobry i zdrowy sen jest nam niezbędny do normalnego funkcjonowania na co dzień, a także do pełnego poczucia szczęścia. W końcu ciężko nam się spędza czas, gdy czujemy się zmęczeni i niewyspani. Jedną z podstaw prawidłowego odpoczynku jest zadbanie o to, by miejsce do tego przeznaczone spełniało pewne standardy. Najważniejszym z nich jest wysokiej jakości, wygodny materac, dzięki któremu zapewnimy sobie komfort.

 1. Dobry, zdrowy sen – co to znaczy i czemu jest tak ważny?
 2. Co to jest materac nawierzchniowy?
 3. Materace nawierzchniowe – rodzaje
 4. Wyrównanie powierzchni spania i nie tylko – najważniejsze zalety materaców nawierzchniowy
 5. Kiedy warto zdecydować się na materac nawierzchniowy?
 6. O czym pamiętać przy zakupie?

Dobry, zdrowy sen – co to znaczy i czemu jest tak ważny?

Sen to podstawa naszego dobrego samopoczucia, ale również i zdrowia. Bez jego odpowiedniej ilości i jakości nie możemy normalnie funkcjonować, a wręcz możemy wpędzić się w chorobę. To właśnie dlatego zapewnienie sobie spokojnego, komfortowego odpoczynku jest tak istotne. Możemy osiągnąć ten cel na wiele sposobów: dbając o przewietrzenie sypialni przed pójściem spać, kładąc się i wstając o zbliżonej porze każdego dnia, a także zapewniając sobie wygodny i dopasowany do naszej sylwetki materac. Komfort snu jest bardzo istotny dla jego jakości, w związku z czym odłożenie telefonu na chwilę przed udaniem się na odpoczynek również jest dobrym pomysłem – pozwolimy w ten sposób na odciążenie naszego wzroku, a także odpowiednio się wyciszymy.

Co to jest materac nawierzchniowy?

Nie zawsze mamy możliwość wymiany całego materaca na nowy. Z drugiej strony jego wygoda i dopasowanie do nas jest bardzo istotne dla jakości snu. Właśnie po to powstały materace nawierzchniowe, czyli stosunkowo cienkie odmiany materacy, które nakłada się na ten już obecny na łóżku i mocuje w miejscu za pomocą gumek na rogach. Wygładzają one powierzchnię spania, a także możemy dopasować je pod względem twardości czy rozmiaru. Materac nawierzchniowy będzie również zwykle tańszy, niż wymiana tego właściwego, możemy więc z jednej strony zapewnić sobie wygodę, a z drugiej zmieścić w mniejszym budżecie.

Materace nawierzchniowe – rodzaje

Wybieranie spośród naprawdę wielu materacy nawierzchniowych jest nie lada wyzwaniem. Możemy jednak podzielić je na pewne kategorie, które ułatwią nam dopasowanie najlepszej opcji dla naszych potrzeb. Dzielą się one na:

 • materace wysokoelastyczne: nie zapadają się pod wpływem naszego ciężaru, zamiast tego wspierając i podtrzymując kręgosłup. Właściwy wybór gdy obecne posłanie jest dla nas zbyt miękkie;
 • materace lateksowe: dobra opcja dla alergików, ponieważ nie zatrzymują one wilgoci, a za to przepuszczają powietrze. Są elastyczne i łatwo dopasowują się do kształtu ciała;
 • materace termoelastyczne: taki materac ulegnie naciskowi naszego ciała i wpasuje się idealnie w jego kształt. Warto go wybrać, gdy obecne łóżko jest dla nas za twarde.

Kolejnym sposobem podziału materaców jest ich twardość. Wyróżniamy następujące stopnie w tej skali:

 • H1: bardzo miękki, dla osób ważących do 60 kg. Idealny dla dzieci i drobnych pań;
 • H2: miękki, dla osób o wadze mieszczącej się w przedziale 60 – 80 kg. Również często wybierany przez kobiety;
 • H3: średnio twardy, dla osób ważących od 80 do 100 kg. Jeden z najczęstszych wyborów wielu z nas;
 • H4: twardy, dla osób o wadze przekraczającej 100 kg. Często wybierany przez mężczyzn.

Wyrównanie powierzchni spania i nie tylko – najważniejsze zalety materaców nawierzchniowy

Nie da się ukryć, że materac nawierzchniowy przede wszystkim wyrównuje powierzchnię spania, na której zażywamy naszego odpoczynku. Wbrew pozorom jest to bardzo istotne, ponieważ jednolita powierzchnia pod plecami pozwala nam łatwiej zasnąć i zaznać lepszej jakości snu. Poza tym musi on zapewnić nam optymalne podparcie pleców, szczególnie w przypadku osób, które borykają się z problemami z kręgosłupem. Poczucie wygody pozwoli nam przespać spokojnie całą noc, bez wiercenia się i konieczności wstawania. Wiele materaców dysponuje zdejmowanym pokrowcem, więc upranie go nie będzie stanowiło dla nas większego problemu.

Kiedy warto zdecydować się na materac nawierzchniowy?

Materac nawierzchniowy to świetna opcja wtedy, gdy nie możemy lub nie chcemy zmieniać tego głównego. Niewygodne łóżko potrafi doprowadzić do szału każdego, w związku z czym zadbanie o jego stan jest zawsze dobrym pomysłem. Warto rozważyć ten krok także wtedy, gdy na przykład wynajmujemy mieszkanie i nie czujemy się komfortowo z myślą o spaniu na materacu, na którym wcześniej spał ktoś inny.

O czym pamiętać przy zakupie?

Wybierając materac nawierzchniowy zmierzmy nie tylko łóżko, ale także i siebie samych. Powinniśmy być w stanie swobodnie położyć się na nim, mając jeszcze zapas przestrzeni nad głową i pod stopami. Dobrym pomysłem jest także sprawdzenie, z jakiego materiału jest wykonany materac – dotyczy to szczególnie sytuacji, gdy jesteśmy alergikami lub posiadamy jakiekolwiek specjalne potrzeby w zakresie snu.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx