Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Sztuka we wnętrzu: jakie wybrać obiekty artystyczne do swojego domu?

Przedmioty sztuki nadają wnętrzu duszę i charakter. Cieszą oko i dekorują mieszkanie, a także pełnią określone funkcje: tworzą akcenty, wypełniają pomieszczenie objętością, są częścią kompozycji kolorów. Dziś każdy może ozdobić swój dom przedmiotami artystycznymi. Aby wybrać obiekty artystyczne, nie musi być wnętrze na ostatnim etapie. Ale w tym przypadku ważne jest, aby obiekty artystyczne nie tylko pełniły funkcję wystroju, ale także wspierały ogólną koncepcję pokoju i harmonizowały z otoczeniem.

Nie chodzi tylko o obrazy, chociaż najczęściej są one odpowiedzialne za sztukę we wnętrzu mieszkania. Artykuły artystyczne to także rzeźby, figurki, instalacje, antyki, fotografie, ceramika, gobeliny, panele czy szkatułki ręcznie robione. Wszystko to pomaga ożywić najbardziej minimalistyczną atmosferę i nadać jej charakter.

Obrazy do salonu. Wskazówki do wyboru

* Zwróć uwagę na proporcjonalność skal. W małym mieszkaniu ogromne płócien lub rzeźby będą miały wydźwięk nie na miejscu. Niech lepiej jeden duży obraz nad kanapą stanie się semantycznym centrum lokalu. Lub kilka średnich płócien lub rzeźbiarskich form uzupełni wnętrze.

* Rozmiar obrazu powinien być skorelowany z rozmiarem ściany. Jeśli masz tylko jeden mały, ale bardzo cenny obraz, wybierz dla niego mniejszą ściane.

* Jeśli planujesz wypełnić pustą ścianę obrazami, upewnij się, że nie konkurują ze sobą. Kilka płócien połączonych jednym stylem, kolorystyką lub motywem  będzie dobrze wyglądać. Na przykład akwarele, grafika lub zdjęcia.

* Jeśli Twoja kolekcja zgromadziła wiele małych obiektów, spróbuj zgrupować je w jednym miejscu. 

Jak wybrać obrazy do salonu, jeśli nie znasz się na sztuce

Wybierając, skup się przede wszystkim na własnych odczuciach: lubię/nie lubię, jakie emocje powodują, czy twoje poczucie piękna jest zgodne. Jeśli możesz dowiedzieć się więcej o autorze i artyście, skorzystaj z niego, aby lepiej zrozumieć przesłanie jego dzieł. Jest to ważne, ponieważ przedmioty sztuki będą przenosić się z Tobą z miejsca na miejsce, tworząc więź emocjonalną.

Spójrz szerzej i nie ograniczaj się: techniki i style malowania są tak różnorodne, że pozwalają wybrać obiekt w każdym wnętrzu. Pop Art, odbitki, Fotografia, abstrakcja, grafika, malarstwo fabularne, portrety – wybierz to, co harmonijnie wygląda w mieszkaniu, spełnia ogólny plan wnętrza i twój gust. Jeśli masz wątpliwości co do stylu, na ratunek przychodzą abstrakcyjne płótna lub grafika. Najłatwiej je zmieścić praktycznie w każde gotowe wnętrze.

Zwróć uwagę na artystyczne dekoracje restauracji, hoteli, kawiarni i przestrzeni publicznych. Czasami można tam znaleźć ciekawe okazy. Znajdź nazwisko artysty, znajdź jego prace w Internecie. Znaczenie jakiegoś przedmiotu sztuki rośnie, gdy kryje się za nim historia twojej osoby. Jeśli chcesz wprowadzić trochę sztuki do wnętrza, zrób to dyskretnie, spójrz na funkcjonalne przedmioty w nietypowym wykonaniu: wieszaki na ubrania w kształcie głowy zwierzęcia, lampa w kształcie ptaka, wazon w postaci rzeźby antycznej.

Wybór rzeźb nie podlega żadnym zasadom. Pełnią tylko funkcję dekoracyjną, więc kieruj się własnym poczuciem piękna i zdrowymi spostrzeżeniami na temat stosunku skali do stylów. Ciekawie wyglądają rzeźby, które łączą się z ogólnym tłem, np. białe obiekty na białej ściana. Takie rozwiązanie pozwala wypełnić przestrzeń objętością bez „zjadania” powierzchni użytkowej.

Więcej zagadnień możecie przeczytać na stronie – https://sztukadlaludzi.pl

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx