Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2022

Jak można uzyskać pozwolenie na broń w Polsce?

Uzyskanie pozwolenia na broń w Polsce jest trudniejsze niż w Stanach Zjednoczonych lub Szwajcarii. Wiąże się nie tylko z odpowiednimi egzaminami teoretycznymi lub praktycznymi. Trzeba spełnić także szereg warunków natury prawnej oraz uzyskać opinię Policji. Wszystko wiąże się ponadto z dodatkowymi kosztami. W jaki sposób uzyskać pozwolenie na broń w Polsce? 

Warunki uzyskania pozwolenia na broń 

Zanim przystąpi się do złożenia wniosku trzeba spełnić parę warunków. Nie każda osoba pełnoletnia może posiadać broń – musi skończyć 21 lat. Musi być stale zameldowana w Polsce i posiadać zdolność do czynności prawnych. Trzeba udać się do lekarza oraz psychologa, którzy wydadzą odpowiednie orzeczenia. Pozwolenie na broń wymaga sprawności fizycznej oraz równowagi psychologicznej. Dana osoba nie może być karana za przestępstwa umyślne za sprawą prawomocnego orzeczenia sądu. Szanse na pozwolenie wzrastają po uzyskaniu pozytywnej opinii Komendanta Komisariatu Policji. 

Przeznaczenie broni i wymagane dokumenty 

Uzyskanie pozwolenia na broń musi uwzględniać konkretne jej przeznaczenie. W zależności od niego będą potrzebne inne dokumenty, licencje lub zaświadczenia. Broń do polowania przykładowo wymaga poświadczenia Polskiego Związku Łowieckiego, które można uzyskać po zdobyciu uprawnień. Najczęściej pozwolenie dotyczy ochrony osobistej. W tym celu należy podłożyć dokument, który wskazuje na wystąpienie stałego i realnego zagrożenia życia i zdrowia. 

Broń może się też wiązać z celami sportowymi. Przyda się wtedy zaświadczenie, które potwierdza przynależność do klubu lub stowarzyszenia o takim charakterze. Ważny jest dokument Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, który stwierdza kwalifikacje sportowe. Broń można też posiadać ze względów szkoleniowych, gdzie wymagany jest dokument poświadczający założenie działalności gospodarczej. Istnieje także mnóstwo stowarzyszeń, które zajmują się rekonstrukcją historyczną czy kolekcjonerstwem broni. Członkostwo w nich również uprawnia do uzyskania pozwolenia. Broń można uzyskać również w spadku albo darowiźnie, gdzie również potrzebna jest dodatkowa dokumentacja. 

Egzaminy oraz koszty uzyskania pozwolenia na broń 

Po dostarczeniu wszystkich dokumentów trzeba poczekać aż pozytywnie rozpatrzy się wniosek. Pozwolenie na broń można jednak uzyskać dopiero po przejściu egzaminu. Ma on charakter zarówno teoretyczny, jak i przede wszystkim praktyczny. Egzamin taki może się odbywać w różnych miejscach, w zależności od przeznaczenia broni. Najczęściej dzieje się to przed specjalnie powołaną komisją policyjną. W przypadku broni łowieckiej czy sportowej egzamin odbywa się w odpowiednich związkach, do których się należy. Część teoretyczna może dotyczyć np. regulaminu strzelnic. 

Pozwolenie na broń wiąże się z różnymi kosztami dodatkowymi. Opłata skarbowa wynosi 242 złote. Koszt egzaminu uzależniony jest od przeznaczeni broni i zawiera się w zakresie od 100 do 1000 złotych. Osobną kwestią są badania lekarskie, które oblicza się na podstawie przeciętnego wynagrodzenia. Ich koszt to najczęściej 100-200 złotych. 

0 0 votes
Article Rating
Materiał Partnera. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x