Jak wybrać sweter damski na zimę? Porady dla zmarzlucha

Dobry damski zimowy sweter, czyli jaki? Oczywiście, na pierwszym miejscu trzeba postawić komfort termiczny. W skrócie: sweter powinien długo utrzymywać ciepło, a jednocześnie zapewniać swobodną cyrkulację powietrza. Poza tym warto upewnić się, czy jest miły w dotyku – jeżeli „gryzie”, może podrażniać skórę. Co jeszcze należy wiedzieć? Na pewno jakie materiały będą idealne na zimę.
Najpopularniejsze materiały na zimowe swetry damskie
Szukasz swetra na zimę? Masz do wyboru przynajmniej kilka materiałów, różniących się między sobą pochodzeniem włókien (syntetycznym lub naturalnym), a także właściwościami czy strukturą. Przepiękne swetry zimowe damskie znajdziesz tutaj: https://yups.pl/pol_m_Odziez_Swetry-i-Kardigany_Swetry-240.html
Jak wybrać idealny model na zimę? W pierwszej kolejności przeczytaj, czym się charakteryzują wełna merino, islandzka oraz kaszmir, oraz która z nich najlepiej spełni swoje zadanie.
Wełna merino
To rodzaj wełny pozyskiwanej z owiec merynosów. Ma doskonałe właściwości termiczne i dobrze izoluje od zewnętrznej temperatury. To dobre rozwiązanie niezależnie od pogody – włókna wełny merynosa dostosowują się do warunków zewnętrznych. Poza tym nie chłonie wilgoci – zamiast tego umożliwia jej odprowadzanie z powierzchni skóry. Dzięki temu nawet jeżeli się spocisz, nie dojdzie do wychłodzenia organizmu. Jest przyjemna w dotyku i niedrażniąca. W związku z tym często wykorzystuje się ją do produkcji ubrań dla dzieci, nawet dla niemowlaków! Co więcej, z wełny merino wykonuje się nie tylko swetry, ale także lekkie koszulki, bluzki czy też – w przypadku dzieci – body.
Technolodzy z branży odzieżowej podkreślają kolejną, nadzwyczajną cechę wełny merino. Włókna mają zdolność regeneracji pod wpływem tlenu. Dlatego po całym dniu noszenia damskiego swetra zimowego z merino warto go porządnie wywietrzyć. Nie ma mowy, że zostanie na nim zapach ciała.

Wełna islandzka
Wszyscy zakochaliśmy się w Islandii – nie tylko w niesamowitych krajobrazach czy kulturze tego kraju, ale także… w islandzkiej wełnie i zrobionych z niej swetrach. Wełna pozyskiwana z owiec hodowanych na Islandii ma bezkonkurencyjne właściwości termiczne. Poza tym jest częściowo wodoodporna (lekki deszcz spływa po powierzchni ubrania, zamiast wsiąkać we włosie), a także, podobnie jak merino, przepuszczalna dla powietrza.
Ma za to dość specyficzną strukturę. Włókno wełny islandzkiej określa się jako niepowłóczyste – jest mniej gładkie, co widać w jego fakturze, a także czuć na skórze. Osoby nieprzyzwyczajone do tego typu materiałów mogą skarżyć się na delikatne drapanie. Jeżeli tak jest w Twoim przypadku i sweter damski na zimę gryzie, zawsze wkładaj pod niego podkoszulek z długim rękawem.
Kaszmir
Wiedziałaś, że kaszmir powstaje z runa kóz kaszmirskich hodowanych m.in. w Himalajach na wysokości niemal 5 tysięcy metrów? My też nie! Siłą rzeczy zwierzęta ewolucyjnie musiały wytworzyć mechanizm zabezpieczający je przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi. W związku z tym zimowy sweter damski z kaszmiru będzie niezwykle ciepły. Podobno nawet 10 razy cieplejszy niż zrobiony z wełny owczej. Do tego dochodzą inne cechy użytkowe – ubranie jest bardzo lekkie, a do tego miękkie i w ogóle nie gryzie. Włókno ma piękny połysk i prezentuje się niezwykle elegancko. Swetry nie rozciągają się, nie gniotą i nie tracą formy.
Oczywiście, należy pamiętać, że z uwagi na pochodzenie wełny kaszmir jest stosunkowo drogi. Potraktuj to jednak jak świetną inwestycję: kaszmirowy sweter posłuży Ci przynajmniej przez kilka lat i będzie przy tym wyglądał nienagannie.
Jak dbać o wełniane, zimowe swetry?
Zniszczenie swetra z naturalnych włókien to żadna sztuka. Jeżeli chcesz nosić ubranie jak najdłużej, musisz nauczyć się odpowiedniej pielęgnacji. Swetry z wełny pierzemy ręcznie albo w pralce w delikatnym trybie. Do prania należy używać specjalnych płynów do wełny. Poza tym nie można ich suszyć w suszarce bębnowej. Najlepiej je delikatnie wycisnąć i rozłożyć na płasko na suszarce.
Marzy Ci się bardzo ciepły sweter? Postaw na naturalne materiały. Wcale nie musi to być 100% wełny – mieszanki z syntetyczną włóczką również świetnie się sprawdzają. Wybierz coś, w czym będziesz czuła się komfortowo.