Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

Sprzątanie po pożarze w zakładzie pracy- jak się przygotować do usuwania szkód pożarowych

Gruntowne mycie i czyszczenie po pożarze, usuwanie szkodliwych toksyn i zapachu spalenizny w fabryce to czynności, jakie należy zapewnić, by móc na powrót bezpiecznie pracować. Pożar w zakładzie pracy to zjawisko nieoczekiwane dla każdej firmy. Jak uniknąć sprzątania po pożarze? Pracownik zajęty wykonywaniem swoich obowiązków często zapomina o zagrożeniu losowym, jakim może okazać się pożar jego miejsca pracy. Stąd bardzo ważne jest wydelegowanie oraz obecność osoby w zakładzie pracy, która jest odpowiednio przeszkolona z zakresu BHP i która w razie takiej potrzeby będzie odpowiedzialna za możliwą akcję ratowniczą. Oczywiście przy realnym wystąpieniu zagrożenia, każdy pracownik, który zauważy pożar lub inne zagrożenie, jest zobowiązany do podjęcia stosownych działań. Specjalista ds. BHP w zakładzie przemysłowym to osoba, która odpowiedzialna jest za działania zmierzające do zminimalizowania zagrożenia wybuchu ognia i kosztów związanych usuwanie skutków pożaru.

Usuwanie zapachu po pożarze- ozonowanie powietrza

Ze statystyk wyraźnie wynika, iż pożary w miejscach pracy są bardzo częste. Na całe szczęście w większości przypadków udaje je się ugasić pracownikom. Dlatego tak ważna jest świadomość i zaznajomienie się z panującymi w danym miejscu pracy zasadami przeciwpożarowymi.  Usuwanie zapachu spalenizny po pożarze, to zadanie dla profesjonalnej firmy sprzątającej po pożarach. Usługi takich firm, nie należą do najtańszych, dlatego warto zrobić wszystko, by wyeliminować zagrożenie pożarowe.

Instrukcja przeciwpożarowa w miejscu pracy

Obowiązkiem pracodawcy jest wyposażenie stanowisk pracy w instrukcje przeciwpożarowe oraz zapewnienie szkolenia BHP. Również drogowskazy ewakuacyjne są obowiązkowym wyposażeniem budynków użyteczności publicznej. Tablice ewakuacyjne powinny być z daleka widoczne, czytelne oraz niczym niezastawione. Obowiązkowo, w widocznym miejscu musi znajdować się również plan ewakuacyjny oraz informacja o miejscu zbiórki podczas ewakuacji budynku. Warto również zapamiętać, w którym miejscu w Twoim zakładzie pracy znajduje się gaśnica oraz koce gaśnicze. Przestrzeganie instrukcji postępowania w wyniku akcji gaśniczej  dotyczy każdego pracownika danego zakładu pracy, ale również każdego obywatela znajdującego się w urzędzie państwowym.

Alarm przeciwpożarowy i szkolenie BHP w miejscu pracy

Często w zakładach pracy odbywają się tzw. próby akcji przeciwpożarowej. Są one bardzo ważne dla usprawnienia działań w czasie możliwego zagrożenia i pod żadnym pozorem nie powinno się ich lekceważyć. Dlatego bardzo ważne są również szkolenia BHP przed podjęciem pracy w danym miejscu. Podczas realnego zagrożenia ostatnią rzeczą, która przychodzi pracownikowi do głowy w czasie ewakuacji, jest czytanie znajdującej się na ścianie instrukcji przeciwpożarowej. Takie działania mogą jedynie spowolnić proces ewakuacji i spowodować dodatkowe zagrożenie życia. Podczas pożaru liczy się każda sekunda akcji. Nie należy być więc nieobecnym podczas obowiązkowych szkoleń BHP i PPOŻ i należy zwracać szczególną uwagę na przekazywane informacje na temat bezpieczeństwa.

Jak postępować podczas pożaru w zakładzie pracy

Najważniejszą rzeczą, którą powinniśmy wykonać, jeżeli widzimy pożar, to powiadomienie odpowiednich służb ratunkowych dzwoniąc pod numer alarmowy 112. To nasz obowiązek, który jest regulowany prawnie. Zachowaj przy tym spokój i powiadom możliwie wszystkie znajdujące się wokół Ciebie osoby o zagrożeniu. Zadbaj o własne bezpieczeństwo, a w miarę możliwości pomóż poszkodowanym oraz wyprowadź potrzebujących pomocy z budynku. Czekaj aż przyjadą służby ratunkowe i dostosuj się do ich wytycznych. Pamiętaj, reaguj i nie bądź obojętny na zagrożenie w miejscu pracy.

Co robić, po pożarze? Rzeczoznawca ds. usuwania szkód po pożarze

Kiedy dojdzie do wybuchu ognia, bezwzględnie należy zadbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych. Po akcji gaśniczej przeprowadzonej przez Straż Pożarną, zarząd firmy musi zmierzyć się z procedurą usuwania szkód pożarowych na terenie zakładu przemysłowego. Kluczowym zagadnień, jest tu wybór odpowiedniej firmy sprzątającej po pożarach, gdyż od skuteczności jej działań zależy szybkość ponownego uruchomienia produkcji. Przerwanie łańcucha dostaw, to realne koszty, nie tylko w zakładzie, gdzie nastąpił pożar, ale również u naszych kontrahentów.

Sprzątanie po pożarze i usuwanie szkód suchym lodem- tu liczy się czas

Sprawna likwidacja skutków pożaru, szybkie wyczyszczenie ścian po pożarze suchym lodem, usunięcie toksyn po pożarze oraz pozbycie się zapachu spalenizny to realne cele, jakie stawia sobie każdy poszkodowany. Oczywiście, ważne jest, by przed uprzątnięciem pogorzeliska wykonać odpowiednią dokumentację szkody, którą rzeczoznawca ds. usuwania szkód po pożarach przedstawi w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym. Po uzyskaniu zgody od ubezpieczyciela można rozpocząć prace sprzątające, zmierzające to szybkiego powrotu do stanu sprzed katastrofy. 

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx