Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 lipca 2024

Wykop pod fundamenty domu – jakich błędów nie popełniać?

Wykop pod fundament musi być zgodny z projektem budowlanym, a jego prawidłowe wykonanie przełoży się na bezpieczeństwo mieszkańców i gości. Staranność firmy zajmującej się robotami ziemnymi zagwarantuje solidne posadowienie budynku. Dowiedz się, jakich błędów należy unikać podczas wykopu pod fundamenty domu.

Wykop pod fundament – Kiedy zacząć? Jak prawidłowo wykonać?

Wykop pod fundament najlepiej rozpocząć w okresie od kwietnia do października i starać się omijać dni deszczowe. Przed wykopem należy przeprowadzić takie prace jak: wycinka drzew, wyrównanie terenu oraz wytyczenie obrysu budynku. Na sam koniec prac ziemnych wykonuje się wykop pod fundament domu. Do pracy niezbędny jest sprzęt budowlany. Co zrobić z wykopaną ziemią? Oczywiście można ją później zagospodarować, jeśli natomiast na działce jest zbyt mało miejsca można skorzystać z usługi wywozu przez firmę zajmującą się robotami ziemnymi.

Głębokość wykopu pod fundament zazwyczaj wynosi 1,2-1,4 m. Jednak dokładna głębokość wskazana jest w projekcie budowlanym. Geodeta odpowiedzialny za wytyczenie fundamentów, wyznacza zarys domu po dokładnym zapoznaniu się z dokumentacją.

Błędy popełniane podczas wykopów

Zapoznaj się z najczęściej występującymi błędami podczas budowy domu:

  1. Nie sprawdzenie warunków oraz specyfiki podłoża

Weryfikacja gruntu odgrywa bardzo ważną rolę. Sprawdzenie gruntu pomoże nam uzyskać informacje o poziomie wód gruntowych. Występujący wysoki stan wód może spowodować podmycia i osunięcia się ziemi podczas wykopu.

  1. Niewłaściwy czas wykonania wykopu

Wykopu nie powinno rozpoczynać się w zimie. Należy przeprowadzić go w takim terminie, aby uniknąć deszczu. Zdarza się, że wykop został przeprowadzony na długo przed dalszymi pracami. Taki przypadek może doprowadzić do osypywania się ziemi. Istnieje również ryzyko, że wykop zmieni swój pierwotny wygląd, co w konsekwencji przełoży się na ponowne wynajęcie sprzętu budowlanego i poprawienie prac.  

  1. Brak usunięcia humusu

Humus przed rozpoczęciem wykopu należy usunąć (około 20-40 cm). Jest to wierzchnia i najbardziej urodzajna warstwa ziemi. Niestety jest słabo zagęszczona i osiada pod obciążeniem. Skutkiem pozostawienia humusu pod fundamentami może być pękanie ścian.

  1. Przegłębienie wykopu

Przegłębienie wykopu jest rzadką sytuacją, ale gdy do niej dojdzie należy zakupić i dostarczyć nowy materiał, wbudować go, zagęścić, a na samym końcu wyprofilować powierzchnię terenu.

  1. Brak odpowiedniego zabezpieczenia wykopu

Wykop, który będzie zabezpieczony uchroni od osuwania się ziemi. Jednym ze sposobów zabezpieczenia wykopu jest zabijanie ścianek. Można również obłożyć skarpy folią budowlaną.

Wykop pod fundament należy odpowiednio wykonać, zgodnie ze sztuką budowlaną. Firma Roboty Ziemne Szczucki zajmuje się pracami ziemnymi oraz budowlanymi. Wykop pod fundamenty domu to jedna z ich możliwości. Po więcej szczegółów oferty zapraszamy na stronę www.szczucki.pl.

5 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx