Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

4 czerwca 2023

3 kluczowe fakty, które warto poznać przed montażem paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne to coraz bardziej popularne rozwiązanie, postrzegane przede wszystkim jako całkiem opłacalna inwestycja. Jak przekonują eksperci, w Polsce panują bardzo dobre warunki dla pracy tego typu instalacji, a proces produkcji prądu z energii słonecznej generuje nie tylko konkretne oszczędności, ale i jest ekologiczny. Co warto wiedzieć o panelach fotowoltaicznych, zanim zdecydujemy się na taką właśnie inwestycję? Jak sprawdzić koszt montażu instalacji i czy to się opłaca? Te 3 fakty z pewnością pomogą nam dokonać wyboru.

Porównanie cen montażu instalacji fotowoltaicznych jest bardzo proste

Z pewnością kwestiami, które każdego inwestora interesują najbardziej będą koszt montażu instalacji, prognozowane średnie miesięczne rachunki za prąd, czy też ilość prądu, jaka może zostać wyprodukowana przez zamontowane panele słoneczne w danej lokalizacji. Jak dotrzeć do tego typu informacji i uzyskać rzetelne dane? Okazuje się, że sprawa jest całkiem prosta. Wystarczy skorzystać w tym zakresie z dobrej porównywarki internetowej. Istotne jednak, aby dokonując kalkulacji wziąć pod uwagę to, gdzie mieszkamy, tj. w jakiej miejscowości realizować będziemy naszą inwestycję. Dla przykładu wyszukując rozwiązania, jak panele fotowoltaiczne Kielce, kalkulacja obejmie zarówno lokalne oferty producentów fotowoltaiki, jak i warunki lokalizacyjne dla montażu w zakresie nasłonecznienia. We wspomnianym przykładzie zasoby słoneczne Kielc określa się na poziomie 1150 kWh na każdy metr kwadratowy rocznie. To bardzo korzystne warunki dla działania paneli fotowoltaicznych i tym samym opłacalności całej inwestycji.

Dach i grunt to najlepsze miejsca dla instalacji fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu domu, dużego garażu, czy wiaty zapewnia ich bezpośredni dostęp do promieni słonecznych, bez ryzyka zacienienia. W tym przypadku warto pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze, dachy o niższym nachyleniu mają wyższą sprawność latem, zimą dachy o wyższym nachyleniu. Po drugie, najlepszy kąt nachylenia paneli określa się biorąc pod uwagę warunki lokalizacyjne i stopień nasłonecznienia danego miejsca. Dla przykładu w opcji panele fotowoltaiczne Kielce będzie to kąt 35 – 38 stopni.

Nieco mniej popularnym wariantem montażu paneli jest grunt. Przewagą takiego rozwiązani jest możliwość ułożenia paneli pod idealnym kątem i kierunkiem względem słońca.

Zabrudzenia, wysokie temperatury, złe ustawienie paneli – to obniża wydajność instalacji

Skierowanie paneli słonecznych na południe to optymalne rozwiązanie dla uzyskania najwyższej wydajności instalacji. W zakresie oddziaływania temperatur, lepszym wariantem będzie miejsce dobrze nasłonecznione jednak chłodniejsze, nie narażone na ekstremalne, upalne temperatury. Na wydajność instalacji może wpływać także brud i kurz osadzający się na panelach, Dlatego zaleca się ich czyszczenie przynajmniej raz w roku.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx