Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 lutego 2023

Zaburzenia płodności u kobiet – co warto wiedzieć?

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciążę przez okres dwunastu miesięcy pomimo regularnych stosunków płciowych (od dwóch do czterech razy w tygodniu) bez stosowania jakiegokolwiek rodzaju metod antykoncepcyjnych. Szacuje się, że około 35% przypadków spowodowanych jest czynnikiem żeńskim. Podobny wynik (ok. 35%) dotyczy także czynnika męskiego. Ogólnie rzecz biorąc, niepłodność dotyka średnio około 10% par, u których powodem niepłodności jest zarówno czynnik męski jak i żeński. 20% przypadków niepłodności to niepłodność idiopatyczna o nieznanej przyczynie.

Od czego rozpocząć diagnostykę problemów z płodnością?

Z reguły pary zmagające się z problemem zajścia w ciążę swoje pierwsze kroki w diagnostyce przyczyn niepowodzeń rozrodu kierują w stronę obszernej diagnostyki kobiety. Pochłania ona ogrom czasu i często finansów (ponieważ NFZ nie refunduje zdecydowanej większości badań niezbędnych w diagnostyce niepłodności). Wielu lekarzy ginekologów już na pierwszej wizycie niepłodnościowej kieruje w pierwszej kolejności mężczyzn na badanie nasienia. Takie postępowanie zdecydowanie skróci czas diagnostyki i w razie prawidłowych wyników pozwoli wyeliminować czynnik męski. Mężczyźni mogą wykonać w pierwszej kolejności domowy test jakości nasienia, który zakupić mogą pod nazwą SwimCount w aptece internetowej. Charakteryzuje się on wysoką wiarygodnością i pozwala na sprawdzenie, czy w nasieniu znajduje się odpowiednia ilość plemników o prawidłowej morfologii i o odpowiednim ruchu postępowym – te parametry umożliwiają zapłodnienie komórki jajowej. 

Zaburzenia płodności u kobiet – przyczyny

Jeśli wykluczony zostanie w pierwszej kolejności czynnik męski, diagnostykę niepłodności kierujemy w stronę kobiety. Do czynników zaburzeń płodności u kobiet w dużej mierze przykładają się czynniki środowiskowe, a także takie choroby jak PCOS, insulinooporność, endometrioza, niedrożność jajowodów, niedoczynność tarczycy i Hashimoto oraz wiele innych chorób przewlekłych. Problemy z owulacją czy niedostateczny poziom progesteronu po owulacji także mogą utrudniać zajście w ciążę. 

Jak zapobiegać zaburzeniom płodności?

Prowadzenie zdrowego trybu życia w zdecydowanej większości pozytywnie wpływa na płodność kobiecą. Wielu chorób nie jesteśmy w stanie uniknąć, ale z powodzeniem można ograniczyć ich negatywne objawy i skutki. Stosowanie diety propłodnościowej, umiarkowana aktywność fizyczna, redukcja stresu, fizjoterapia i psychoterapia – to podstawowe elementy, o które kobieta powinna zadbać chcąc uniknąć problemów z płodnością.

Jak leczyć niepłodność?

Metody leczenia niepłodności powinny zostać ukierunkowane na osiągnięcie celu jakim jest zdrowa ciąża. Powinny one uwzględniać przede wszystkim powód niepłodności z jakim mierzy się para. Wyprowadzenie do stabilnego stanu przewlekłych chorób, odpowiednio dobrana suplementacja i leczenie to najbardziej popularne metody walki z zaburzeniami płodności u kobiet. Przypadki bardziej skomplikowane mogą skorzystać z inseminacji czy in vitro (także z dawstwem komórek), niezawodne w leczeniu zaburzeń płodności i nawracających poronień jest także leczenie immunologiczne. 

4 1 vote
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx