Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 lutego 2023

Poradnik weterynaryjny radzi, jak pielęgnować kota alergika

Poradnik weterynaryjny informuje, że alergie u kota, tak jak u człowieka, pojawiają się, gdy jego organizm jest narażony na kontakt z czynnikami środowiskowymi lub pokarmowymi, których nie toleruje. Alergia, to nic innego jak nadwrażliwość, która jest wynikiem nadmiernej, bądź nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na różne substancje uczulające, bądź alergeny. Podobnie jak u ludzi, u kotów alergików, różne objawy mogą pojawić się w reakcji na pyłki roślin (np. trawy), pleśń, wirusy, substancje chemiczne, które są zawarte w środkach czystości, kosmetykach (również tych dla zwierząt), roztocza, kurz, składniki pokarmowe, konserwanty lub śluz pcheł. Dlaczego kot nadmiernie się drapie i wylizuje sierść? Czemu na skórze kota pojawiają się ranki oraz zaczerwienienia? Co mówi o tym weterynaria i jak radzi sobie z tym weterynarz?

Jak rozpoznać alergię u kota oraz jak ją leczyć?

Blog weterynaryjny tłumaczy, że alergie u kota mogą być różne. Część naszych kocich pupili może cierpieć na alergie pokarmowe, część na alergie kontaktowe, a inne na atopowe zapalenie skóry. Zdiagnozowanie na jaki rodzaj alergii cierpi nasz kot nie jest proste, ale możliwe. Każdy weterynarz wie jak objawiają się konkretne alergie i co z nimi robić. Weterynarz przeprowadza wywiad z właścicielami futrzaka, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej jest mu trafić na dobry trop. Dodatkowo polecane jest przeprowadzenie testów i diety eliminacyjnej.

Dokonując obserwacji, warto jest przyjrzeć się w jakim okresie pojawiają się objawy. Zdarza się, że jest to okres wiosenno – letni, co może świadczyć o tym, że nasz kot ma uczulenie na pyłki traw lub drzewa. W przypadku, kiedy objawy nie ustępują późną jesienią, może to oznaczać, że kot ma alergię na ślinę pcheł. Jeśli nasz kot drapie się przez cały rok, może to świadczyć o alergii pokarmowej, atopowym zapaleniu skóry, bądź alergii kontaktowej.

Poradnik weterynaryjny podaje kilka najczęściej pojawiających się rodzajów kociej alergii:

  • alergia pokarmowa u kota – jest to rodzaj alergii, który opiera się na składnikach zawartych w pokarmie. Prawdę mówiąc, każdy składnik może uczulić: dodatki zbożowe, soja, jajka, białko krowie, mięso, a także dodatki jakie są używane do produkcji gotowej karmy dla kotów. Tego typu alergia objawia się, jak podaje weterynaria, częstym drapaniem skóry, co może doprowadzić nawet do ran na ciele. Inne objawy, to zapalenie opuszków palców, miejscowe wyłysienie, zapalenie warg, biegunka oraz wymioty.
  • APZS (alergiczne pchle zapalenie skóry) – jest to częste schorzenie można zauważyć na kociej skórze, które jest wywołane przez ugryzienie pcheł. Tego typu zmiany skórne leczy się miejscowo i zazwyczaj weterynarz przepisuje maść sterydową. Objawy jakie mogą nam zasugerować, że jest to alergiczne pchle zapalenie skóry, to m.in. silny świąd, miejscowa utrata włosów, przebarwienia oraz zgrubienia skóry, zadrapania, otarcia i rany, rozdrażnienie oraz niepokój, plamy na sierści o brunatnej barwie, które są efektem częstego wylizywania. Objawy tego schorzenia zdecydowanie nasilają się latem i mogą trwać do późnej jesieni, co podkreśla blog weterynaryjny. Każdy weterynarz będzie zwracał uwagę na fakt, że pchły mogą być niezauważalne na pierwszy rzut oka, to nie znaczy, że nie chowają się gdzieś w skórze i sierści kota, która jest gęsta. By zapobiegać APZS powinniśmy stosować dostosowane do tego preparaty, które może nam przepisać weterynarz.

Jak dbać o kota alergika?

O to jak powinniśmy dbać o swojego kota alergika, najlepiej powie nam weterynarz. Ogólne wytyczne jakie podaje poradnik weterynaryjny i co radzi, by temu zapobiegać, to stosowanie odpowiednich środków. Najważniejsze, to wyeliminować alergeny ze środowiska kota, na tyle ile jest to możliwe. Poza tym musimy ściśle przestrzegać wszystkich zaleceń, które dostaliśmy od weterynarza. Niektóre koty potrzebują przyjmowania leków lub zastrzyki. W przypadku takiego kota, warto jest zaopatrzyć się w produkty i kosmetyki, które będą odpowiednie dla naszego zwierzaka, a przy tym łagodzące nieprzyjemne objawy oraz nawilżające i kojące, co na pewno przyniesie ulgę naszemu kotu.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym jak dbać o swojego kota alergika, ale także o każdego innego, odwiedź tę stronę internetową i zobacz co podpowie Ci ten blog weterynaryjny: https://ocw.com.pl/blog.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx