Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Łączenie kabli antenowych

Kabel antenowy powinien w odpowiedni sposób łączyć się z telewizorem, a także samą anteną. W tym celu warto zainwestować zarówno w dobrej jakości kable, jak również upewnić się, że podczas ich ewentualnego łączenia – nie utracimy jakości sygnału.

Choć tej ostatniej czynności dobrze jest unikać, by obraz telewizyjny był wyraźny, nie zawsze jest to możliwe. W jaki sposób należy łączyć kable antenowe, by nie zaszkodzić sygnałowi?

Jak wygląda kabel do anteny?

Za doprowadzenie sygnały z anteny do telewizora odpowiadają kable koncentryczne o impedancji 75 om. Składają się one z kilku elementów: żyły i jej izolacji, ekranu (czyli warstwy folii aluminiowej, owiniętej wokół izolacji żyły), oplotu oraz płaszcza zewnętrznego – czyli tej części, którą widzimy na zewnątrz.

Poszczególne warstwy kabla koncentrycznego zostały stworzone tak, by minimalizować utraty sygnału. Każde łączenie również może oznaczać potencjalne ryzyko pogorszenia jakości sygnału docierającego do telewizora, a co za tym idzie – trzeba wykonać tę czynność umiejętnie.

Łączenie dwóch kabli antenowych – kiedy jest konieczne?

Łączenie kabli antenowych może okazać się koniecznością w dwóch sytuacjach:

– w przypadku zmiany ustawienia mebli w pomieszczeniu – jeśli telewizor ma się znajdować w zupełnie innym miejscu niż w poprzednim układzie, może okazać się, że kable alan lub inny typ kabla koncentrycznego, który wcześniej zapewniał łączność z telewizją – teraz jest zbyt krótki;

– gdy chcemy dołączyć do domowej sieci telewizyjnej kolejne urządzenie – w takiej sytuacji stworzenie odpowiedniego połączenia może być jeszcze istotniejsze.

Jak połączyć kable antenowe?

Na szczęście, łączenie kabli antenowych nie jest szczególnie skomplikowaną czynnością, nawet dla osób o niewielkim doświadczeniu. Wystarczy tylko postępować zgodnie z instrukcjami i nie spieszyć się podczas łączenia elementów kabla.

Aby odpowiednio przedłużyć kabel koncentryczny, potrzebujemy dwóch złączy F oraz łącznika wtyków F (dla kabla antenowego od anteny satelitarnej) lub złącza męskiego, żeńskiego i dwóch złączy F oraz łącznika wtyków F (dla tunera naziemnego DVB-T). Na dwa fragmenty kabla należy nałożyć złącza tak, by stworzone połączenie było pewne i nie przesuwało się. By przygotować kable do ich łączenia, niezbędne jest specjalne narzędzie lub ostry nożyk, umożliwiający odsłonięcie wewnętrznej żyły. To właśnie na ten fragment kabla nakładamy odpowiedni typ złącza i przytwierdzamy go. Na koniec – obydwa fragmenty łączymy z użyciem tzw. beczki, którą należy odpowiednio wyizolować z użyciem taśmy izolacyjnej, koszulki kurczliwej bądź taśmy samowulkanizującej. Bardzo ważne jest, by stworzone połączenie było stabilne: w innym przypadku może dojść do znaczącej utraty jakości sygnału.

Jak widać, łączenie kabli antenowych nie jest szczególnie trudnym zadaniem, choć wymaga sporo precyzji, a także nieco cierpliwości.

0 0 votes
Article Rating
Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx